غذاهای ماه رمضان در منطقه ها مختلف چیست؟

به گزارش آفتاب صبا، روزه گرفتن در بهار و تابستان، با فصل های دیگر فرق دارد؛ بدن، زودتر آب را از دست می دهد و آدم تند تند تشنه می گردد. زود خسته می گردد و باید قبل از اینکه اذان، فکری برای افطاری کند. برترین افطاری یعنی غذایی سبک که راحت هضم گردد و بعلاوه روز بعد عطش ما را زیاد نکند. غذاهای ماه رمضان در شهرهای مختلف فرق دارد. و در این ماه به هر نقطه از این ایران که سفر کنیم به آداب و مراسم خاصی برای پختن افطاری برمی خوریم که می توانیم از آن در سفره غذایی خودمان هم استفاده کنیم.

غذاهای ماه رمضان در منطقه ها مختلف چیست؟

از حلیم بادمجان تا حره

از جمله غذاهای ماه رمضان، حلیم بادمجان اصفهانی هاست. اصفهانی ها ارادت خاصی به حلیم بادمجان دارند. این غذا در واقع همان کشک و بادمجان است که با گوشت، کوبیده می گردد. از سوی دیگر بختیاری ها و جنوبی ها نوعی آش به نام کارده می پزند که در آن گیاهی به نام کاردین استفاده شده است.

در استان فارس این غذا به آش حره معروف است. پختن آن دنگ و فنگ زیادی دارد. باید بعد از اینکه موادش را داخل آب گرم قرار دادیم به آن مخمر آش اضافه کنیم. و یک روز آن را در این حالت قرار دهیم. پس از آن به ظرفمان ادویه اضافه می کنیم و آن را می جوشانیم و بعد از چند دقیقه می توانیم آن را بخوریم.

برترین آش فروشی های تهران کجاست؟

از آش رشته تا آش ماست

شله زرد، حلیم و آش رایج ترین غذاهای ماه رمضان هستند. آش رشته و شله قلم کار از همه آش ها معروفیتشان بیشتر است. علاوه بر آن هر شهر هم آش مخصوص خود را درست می نماید. آش ترش یا تورشه آش در بین گیلانی ها یک افطاری محبوب و دوست داشتنی است. داخل این آش به غیر از سبزی، لوبیا، برنج، سیر و آبغوره فراوان می ریزند. در کرمانشاه هم هیچ آشی به مقدار آش عباسعلی معروفیت ندارد.

شیرازی ها و تبریزی ها آش ماست را در سفره افطاریشان جا می دهند. داخل این آش همانطور که از نامش پیداست، ماست، گوشت، سیب زمینی، برنج و آرد و دیگر مخلفات می ریزند. آش دوغ هم یکی از غذاهای ماه رمضان، مناسب برای آب و هوای گرم است.

شله زرد هم مثل آش پایه ثابت بیشتر سفره های افطاری ست که شیوه پختش معمولا بین شهرهای مختلف، فرق زیادی ندارد.

علاوه بر آش، سوپ هم غذای سبکی برای یک افطاری خوشمزه به شمار میرود. سوپ شیر، سوپ حریره، سوپ ورمیشل، جو و قارچ از خوشمزه ترین سوپ های سفره های افطاری هستند که به همه شهرها تعلق دارند.

از فرنی تا کاسترد

یکی دیگر از غذاهای ماه رمضان، فرنی و کاسترد است که در بیشتر شهرها پخته می گردد. کاسترد که شبیه نوعی پودینگ است و فرنی را هم با آرد برنج، شکر، گلاب، هل، زعفران و دارچین می پزند.

از شیربرنج تا دیماج

یک جواب سرراست برای اینکه افطار چی بخوریم؟ شیربرنج است. طرز تهیه آن هم در هر وب سایتی وجود دارد. بعلاوه نان و پنیر و سبزی غذای ساده و دم دستی برای افطار است که قزوینی ها با همین ترکیب افطاری خوشمزه ای به نام دیماج درست می نمایند. در دیماج قزوینی، تکه های خرد شده نان لواش قزوینی خشک شده، سبزی، پنیر و گردو و پیازداغ استفاده می گردد.

برترین حلیم فروشی های تهران کجاست؟

از موشکوفی تا رشته خشکار

مازندرانی ها گاهی برای افطار دسر سنتی به نام موشکوفی می پزند. داخل این دسر زرد رنگ وانیل، گلاب، کره، نشاسته، شیر، زعفران و شکر استفاده می گردد. موشکوفی شباهت زیادی به دنت های زعفرانی دارد.

رنگینک شاید یک غذا محسوب نگردد، اما به خاطر ارزش غذایی بالا و استفاده از خرما، جای مهمی در سفره های افطاری برای خود باز نموده است. داخل این دسر از خرما، گردو، نموده و آرد استفاده می گردد. بعلاوه کاچی و حلوا هم دسرهای مقوی برای سفره افطاری هستند.

حالا که حرف دسر شد باید به رشته خوشکار گیلانی ها هم اشاره کنیم. درست کردن این شیرینی به علتی اینکه به شانه مخصوص نیاز دارد کمی سخت است، اما کار نشد ندارد و خانه داران آن را داخل آشپزخانه هم درست می نمایند. در این شیرینی از آرد، گردو و پودر قند استفاده می نمایند.

10 نکته درباره سفر به کیش در ماه رمضان

از انگشت پیچ تا ماقوت

در همدان انگشت پیچ یک نوع افطاری خوشمزه است که حتی بعضی آن را به عنوان سوغات به شهرهای دیگر می برند. داخل این خوردنی سفیده تخم مرغ، گلاب، شکر و آب می ریزند و آنقدر هم می زنند تا مثل عسل سفت گردد.

در کنار غذای افطاری، مشهدی ها دسر خوش رنگ و خوشمزه ای به نام ماقوت می خورند که درست کردنش کار سختی نیست. داخل ماقوت، نشاسته، نبات، گلاب، کره، زعفران، هل و خلال می ریزند. البته آش شله برای آنها افطاری اصلی است که در سفره اغلب شان دیده می گردد.

علاوه بر غذاهای بالا، کتلت، کباب دیگی، کوکو و شامی هم به شکل های مختلف در منطقه ها و شهرهای متفاوت از جمله مهمترین غذاهای ماه رمضان به حساب می آیند که بدون برنج خورده می شوند و به همین علت سنگین نیستند.

رسم و رسوم مردم منطقه ها مختلف در ماه رمضان

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 25 بهمن 1400 بروزرسانی: 25 بهمن 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1755

به "غذاهای ماه رمضان در منطقه ها مختلف چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غذاهای ماه رمضان در منطقه ها مختلف چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید