نمایش آثار نقاش نوگرا همزمان با سالگرد درگذشتش

به گزارش آفتاب صبا، نمایشگاه آثار نقاشی و مجسمه چنگیز دستان، جمعه 19 شهریورماه در گالری دستان افتتاح شد.

نمایش آثار نقاش نوگرا همزمان با سالگرد درگذشتش

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی نمایشگاه، نمایشگاه آثار چنگیز شَهْوَق نقاش و مجسمه ساز معاصر جمعه 19 شهریورماه افتتاح شد و تا 2 مهرماه از ساعت 11 تا 19 در گالری دستان به نشانی خیابان فرشته، خیابان بیدار، شماره 8، طبقه دوم برپاست و علاقه مندان به علت شرایط کرونا، با هماهنگی قبلی (با شماره تلفن 26309645) می توانند از این نمایشگاه دیدن کنند.

چنگیز شَهْوَق، متولد 1312 در باکو که از پیشگامان هنر نوگرای ایران محسوب می شود، در سال 1375 در تهران درگذشت. وی از بنیانگذاران بینال های ملی ایران محسوب می شود در بهمن 1340، به همت اداره روابط بین الملل و انتشارات هنر های زیبای کشور، نمایشگاهی از نقاشی ها و پیکره سازی های دانش آموزان دبیرستان ایران فردا برپا کرد. از آثار خودش هم مجسمه ای از سیم و فلز را به نمایش گذشت که بی تأثیر از آثار گونزالز نبود. در همان دوره تعداد زیادی کمپوزیسیون های رنگ روغن را در تالار رضا عباسی به نمایش گذشت.

در بینال چهارم، اوج آثار او را به نمایش گذاشت. حضور دو داور ایتالیایی، دکتر پالما بوکارلی رئیس موزه هنر مدرن رم و پروفسور جولیو کارلو آرگان استاد تاریخ هنر دانشگاه رم در بی ینال، منجر به برنده شدن او و گرفتن بورسیه ایتالیا برای شهوق شد.

علاقه شهوق به کار با مواد پلکسی گلاس و پلی استر منجر به ساخت مجسمه هایی شد که مثل آثار دیگران هنرمندان نبود. او از مواد مختلف مانند سیم، پشم شیشه، لعاب و رنگ برای خلق آثارش بهره گرفت و در تمام این آثار در پی خلق وضعیتی بود تا مسائل فکر را در حالت هایی تجسمی نشان دهد. در نیمه دوم دهه 40، مس، نیکل و روی را با پشم شیشه و رنگ ترکیب می کرد.

علی رغم استفاده شهوق از نقش مایه های سنتی- فلزی ایران، انتزاع از مهمترین وجوه کار او بود. شهوق یک دوره به کار نقاشی برجسته روی آورد و بافت و مواد گوناگون را در کنار رنگ بر بوم آورد. او در حقیقت یک نقاش شیمیست بود. این نوع مطالعات باعث شد دیگر رنگ را آماده خریداری نکند و خود تهیه کند. مجسمه های او از طرح هایی الگو می گرفت که بر کاغذ رسم می شد، به همین علت در آثار او پیوسته یک نوع هندسه و مقیاس های ریاضی در دل انتزاع وجود دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1593

به "نمایش آثار نقاش نوگرا همزمان با سالگرد درگذشتش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش آثار نقاش نوگرا همزمان با سالگرد درگذشتش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید