نحوه عملکرد رایانه باستانی کشف شد

به گزارش آفتاب صبا، به گزارش خبرنگاران به نقل از تک تایمز، این رایانه آنالوگ که آنتیکیترا نام دارد، نوعی دستگاه محاسباتی باستانی مربوط به اوایل قرن یکم پیش از میلاد مسیح است و از آن برای انجام محاسبات مربوط به اخترشناسی و گرفتگی ماه استفاده می شد.

نحوه عملکرد رایانه باستانی کشف شد

آنتیکیترا قدیمی ترین دستگاهی است که در آن از چرخ دنده استفاده شده و در اکتبر سال 1900 توسط یک گروه یونانی از یک کشتی غرق شده در اطراف جزیره آنتیکیترا کشف شد. این دستگاه دارای 37 چرخ دنده است که به آن اجازه می داد تا به رصد حرکات ماه و خورشید بپردازد. آنتیکیترا همچنین قادر به پیش بینی گِرِفت ها و الگوبرداری از مدار نامنظم ماه بود.

پژوهشگران کالج لندن با بازسازی چرخ دنده های این دستگاه یک مدل دیجیتال از عملکردهای آن را ابداع کردند و توانستند سازوکارهای آن را شبیه سازی کنند. آنان امیدوارند بتوانند این روش را در مورد برخی دستگاه های مکانیکی باستانی دیگر نیز تکرار کنند.

پیش از این نیز تلاش هایی برای بازسازی و مدل سازی روندهای دستگاه های مذکور اجرا شده بود، اما تا به امروز دوسوم این سازوکارها کشف نشده باقی مانده بودند. یکی از مهم ترین چالش ها برای بازسازی کامل عملکرد این دستگاه، گم شدن تعداد زیادی از قطعات آن و نامشخص بودن جایگاه 82 قطعه جداشده از آن بوده است.

اما مدل سازی دیجیتال و استفاده از فرمول ها و روش های ریاضی موجب شد تا بازسازی مجازی آنتیکیترا ممکن شود. پژوهشگران امیدوارند این دستاورد مهم، درک دقیق تر یافته های علمی جهان باستان و اطلاع جامع تر از تصورات آنان از جهان هستی را ممکن کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1332

به "نحوه عملکرد رایانه باستانی کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه عملکرد رایانه باستانی کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید