مطلعیم ایجاد ناآرامی اجتماعی در دستورکار آمریکا قرار گرفته است

به گزارش آفتاب صبا، کارشناس مسائل غرب آسیا سیاست ایجاد ناآرامی اجتماعی در منطقه خاورمیانه مسلما در دستور کار سرویس اطلاعاتی آمریکا قرار گرفته است.

مطلعیم ایجاد ناآرامی اجتماعی در دستورکار آمریکا قرار گرفته است

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه سیاست ایجاد ناآرامی اجتماعی در منطقه خاورمیانه مسلما در دستور کار سرویس اطلاعاتی آمریکا واقع شده است، اضافه نمود: آمریکا در کمین رخدادهای طبیعی و بروز بعضی مسائل در کشورهای مقاومت است تا با استفاده از این موقعیت ها آشوب هایی را پدید آورده و بر موج های اجتماعی سوار گردد؛ از این رو ما باید منتظر بعضی از رخدادها باشیم.

سعدالله زارعی، کارشناس ارشد و تحلیلگر مسائل غرب آسیا در گفت وگو با فرهیختگان با اشاره به اظهارات اخیر نماینده آمریکا در سازمان ملل مبنی بر ادامه ناآرامی ها در خاورمیانه برای فشار بر ایران، گفت: مطلعیم سیاست اغتشاش و بلوا با هدف به هم ریختن سامانه های موجود در کشور های مقاومت، یک دستور کار جدی سرویس های اطلاعاتی و به خصوص سازمان سیا و سرشاخه های آن در منطقه ماست.

زارعی ادامه داد: ما در سال گذشته شاهد بودیم که در ایران، لبنان و عراق این مساله ازسوی آمریکا به صورت بسیار جدی دنبال و به اتفاقاتی نیز منتهی شد، هرچند امکان اجرایی شدن آن در سوریه و یمن فراهم نبود.

سیاست ایجاد ناآرامی اجتماعی در دستورکار سرویس اطلاعاتی آمریکاست

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه سیاست ایجاد ناآرامی اجتماعی در منطقه خاورمیانه مسلما در دستور کار سرویس اطلاعاتی آمریکا واقع شده است، اضافه نمود: آمریکا در کمین رخدادهای طبیعی و بروز بعضی مسائل در کشورهای مقاومت است تا با استفاده از این موقعیت ها آشوب هایی را پدید آورده و بر موج های اجتماعی سوار گردد؛ از این رو ما باید منتظر بعضی از رخدادها باشیم.

وی درعین حال توضیح داد: دو نکته را باید در ارتباط با موج آفرینی اجتماعی ازسوی آمریکا مدنظر قرار داد؛ نکته اول اینکه وقتی آمریکایی ها ناچار هستند که منتظر باشند اتفاقی مثل افزایش قیمت بنزین در ایران رخ دهد تا آنها بتوانند موج آفرینی نمایند، یعنی این مساله نقطه ضعف آنهاست.

آمریکا بدون بروز اتفاقات خاص در ایران قادر به ایجاد موج اجتماعی نخواهد بود

به گفته زارعی، آمریکا بدون افزایش قیمت بنزین در ایران یا اتفاقاتی از این شکل قادر به ایجاد موج اجتماعی در ایران نخواهد بود. این تحلیلگر مسائل غرب آسیا همچنین یادآور شد: از سوی دیگر ما شاهد هستیم طرف آمریکایی باید در لبنان نیز منتظر وقایع خاصی همچون افزایش قیمت مخابرات باشد تا با تکیه بر بالا رفتن ناگهانی قیمت مخابرات و مسائل الکترونیکی بتواند بر موج اجتماعی سوار گردد که این موضوع از ضعف آمریکا حکایت می نماید.

وی در تشریح نکته دوم درباره آشوب آفرینی برنامه ریزی شده ازسوی آمریکا، گفت: وقتی موج های اجتماعی نمی توانند نظام های سیاسی را تغییر دهند، به این معنی است که این موج ها قادر به ایجاد آسیب جدی در کشورهای حوزه مقاومت نیستند.

زارعی افزود: در این زمینه می توان به ناکامی آمریکا در تحولات سال 98 ایران اشاره نمود؛ همان طورکه در ایران تنها ظرف چندروز ماجرای بنزین مهار شد، این آشوب های اجتماعی در عراق نیز تبدیل به یک موج مرده و در لبنان تبدیل به یک فرایند فرسایشی شد.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا با بازخوانی تحولات خاورمیانه در سال گذشته یادآور شد: به رغم ایجاد آشوب اجتماعی، دولت در لبنان سر کار آمد و سازوکارهای دولت در عراق فعال و حتی شرایط اجتماعی در ایران نیز رو به بهبود رفت.

برنامه آمریکا برای موج آفرینی اجتماعی در خاورمیانه تاثیری بر نظام سیاسی کشورهای جبهه مقاومت ندارد

وی تاکید نمود: برنامه آمریکا برای ایجاد التهاب و موج آفرینی اجتماعی در خاورمیانه تاثیر اساسی روی نظام سیاسی کشورهای جبهه مقاومت نداشته و کارآمد نیستند. زارعی همچنین درخصوص دورنمای سال 99 با توجه به برنامه معین طرف آمریکایی برای خلق بحران در غرب آسیا گفت: این سیاست از دستورکار سرویس های اطلاعاتی آمریکا خارج نشده است و ما باید منتظر بعضی رخدادها در سال پیش رو نیز باشیم.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 784

به "مطلعیم ایجاد ناآرامی اجتماعی در دستورکار آمریکا قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطلعیم ایجاد ناآرامی اجتماعی در دستورکار آمریکا قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید