مالیات های تنظیمی ابزار مهم کنترل بازار مسکن

به گزارش آفتاب صبا، سرپرست دفتر طراحی و تحلیل فرآیند های مالیاتی گفت: اگر فردی بیش از 5 خانه خالی نگه داشته باشد، مقدار مالیات فرد دو برابر حساب می گردد.

مالیات های تنظیمی ابزار مهم کنترل بازار مسکن

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، نشست پایه های مالیاتی در بخش مسکن، آثار و اولویت ها روز سه شنبه 28 دی ماه، با حضور جمعی از استادان و صاحب نظران و فعالان این حوزه در سازمان امور مالیاتی کشور برگزار گردید.

این نشست، هفتمین پیش نشست تخصصی از هشتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی بود که در تاریخ 1 اسفند امسال با موضوع مسکن؛ پیشران فراوری برگزار خواهد شد.

در این نشست ابعاد، الزامات و مهم ترین مسائل مربوط به لزوم به کارگیری ابزار های مالیاتی به منظور تعادل بخشی به بازار مسکن مورد آنالیز نهاده شد.

*مالیات بر خانه های لوکس و خالی دو ابزار مهم کنترل بازار مسکن

در ابتدای این نشست، دنیاگیر رحیمی سرپرست دفتر طراحی و تحلیل فرآیند های مالیاتی در این نشست ضمن اشاره به اینکه مالیات های بخش مسکن به طور کلی در دو قانون مالیات های مستقیم و بودجه سالانه تقسیم می شود، گفت: بر اساس قانون بودجه املاک مسکونی بالاتر از 10 میلیارد تومان مشمول پرداخت مالیات شده اند. در زمینه این قانون دو چالش شناسایی و شیوه اخذ مالیات وجود دارد که مسئله شناسایی املاک یک چالش جدی محسوب می شود.

وی گفت: موضوع بعدی مالیات بر واحد های مسکونی خالی است که هم در قانون مالیات های مستقیم و هم در قانون بودجه به آن اشاره شده است. نرخ این مالیات نیز به صورت ضریبی از درآمد اجاری ملک و پلکانی در نظر گرفته شده است. علاوه بر این اگر فردی بیش از 5 خانه خالی نگه داشته باشد، اندازه مالیات فرد دو برابر به حساب می آید.

*ابزار های مالیاتی قابل استفاده برای تعادل بخشی به بازار مسکن

در ادامه این نشست، محسن حسنی رئیس گروه مطالعات و تحقیقات مالیاتی در این نشست گفت: مهمترین کارکرد ابزار های مالیاتی، افزایش درآمد های دولت است و کارکرد هایی تنظیمی و توزیعی در اولویت بعدی واقع شده است. در اخذ هر نوع مالیات از مودیان مالیاتی، پیش از هر چیز باید به چرایی آن توجه شود. مالیات سالانه بر کسب درآمد از املاک در کشور ها به وسیله دولت های مرکزی وضع و وصول می شود، ولی مالیات بر دارایی شهرداری ها یا دولت های محلی متولی هستند؛ که علت آن تفاوت شرایط منطقه های مختلف یک کشور است. به طور مثال وضع مالیات بر درآمد حاصل از اجاره در بسیاری از کشور ها به وسیله دولت مرکزی اخذ می شود که البته شیوه اخذ آن به شکل مالیات بر مجموع درآمد است.

وی اضافه کرد: یکی از مسائل اخذ مالیات از بخش مسکن، مودی حساب نشدن تمامی افرادی است که به ساخت و فروش مسکن اشتغال دارند و در عمل ساخت مسکن شغل حساب نمی شود.

رئیس گروه مطالعات و تحقیقات مالیاتی در ادامه گفت: علاوه بر مالیات بر ساخت و ساز مسکن، مالیات بر درآمد سرمایه نیز ابزار مالیاتی دیگری است که در بخش مسکن قابل استفاده است و در عین حال پرچالش ترین مالیات در این حوزه محسوب می شود. سابقه آغاز این مالیات به سال 92 بازمی شود، ولی همچنان فرایند تصویب آن در جریان است.

وی اضافه کرد: موضوع بعدی مالیات سالانه املاک است که از جنس مالیات بر دارایی محسوب می شود. چالش این پایه مالیاتی تمایز آن با عوارض سالانه شهرداری است؛ در واقع تا زمانی که عوارض سالانه شهرداری وجود دارد، وضع یک مالیات تازه به عنوان مالیات سالانه املاک قابل قبول نیست و عملا باید این دو در یکدیگر ادغام شود و اگر قرار است، کاری انجام شود، نرخ عوارض فعلی تغییر کند و شیوه تقسیم آن بین دولت مرکزی و شهرداری ها تغییر کند. در عین حال این مالیات هم بیشتر درآمدی است و نمیتوان روی کارکرد های تنظیمی آن حساب کرد.

حسنی در ادامه در خصوص دیگر ابزار های مالیاتی بخش مسکن گفت: مالیات دیگر مالیات نقل و انتقال املاک است که درحال حاضر هم وجود دارد و ضروری است، به نوعی با مالیات بر درآمد سرمایه که در آینده تصویب می شود، ادغام شود. مالیات دیگر در حوزه مسکن مالیات بر خانه های خالی است که در دیگر کشور های دنیا نیز سابقه دارد، ولی شرط اصلی آن برطرف شدن چالش شیوه شناسایی خانه های خالی است. باید توجه داشت که شناسایی خانه های خالی کار وزارت راه یا سازمان امور مالیاتی نیست و نهادی همانند وزارت کشور باید در این زمینه فعال شود و اطلاعات از طرف سازمان امور مالیاتی مورد استفاده قرار بگیرد. مالیات بر ارزش زمین بایر نوع دیگری از مالیات در بخش مسکن است که در کشور ما در حال حاضر وجود ندارد، ولی می تواند کارکرد تنظیم گری خوبی داشته باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 تیر 1401 بروزرسانی: 23 تیر 1401 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1887

به "مالیات های تنظیمی ابزار مهم کنترل بازار مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات های تنظیمی ابزار مهم کنترل بازار مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید