فروشندگان دلار در چهارراه ها مشمول مالیات می شوند

به گزارش آفتاب صبا، خبرنگاران : یک کارشناس مالی گفت: در تغییرات اخیر مجلس تعدیل تورم در نرخ مالیات بر عایدی سرمایه لحاظ می گردد یعنی تورم را از دل آن دارایی بیرون می کشند و پس از آن مشمول مالیات می گردد، این موضوع مورد نظر کمیسیون مربوطه در مجلس است.

فروشندگان دلار در چهارراه ها مشمول مالیات می شوند

به گزارش به نقل از ایلنا، هادی ترابی فر درباره نقدهایی که از قانون مالیات بر عایدی سرمایه می گردد از جمله عدم تفکیک مردم عادی با سوداگران در مشمولیت مالیاتی، گفت: قانون عایدی بر سوداگران را از مردم عادی تفکیک نموده است و تمام جوانب در این زمینه دیده شده و معافیت هایی که در این طرح لحاظ شده بسیاری از مردم را از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف می نماید.

وی گفت: درباره دارایی ملک که پردغدغه ترین مساله در بحث مالیات بر عادی سرمایه محسوب می گردد در قانون گفته شده که هر فردی می تواند یک ملک داشته باشد و به آن هیچ مالیاتی تعلق نمی گیرد بنابراین در بخش ملک بخش زیادی از مردم مشمول این مالیات نخواهند شد.

این کارشناس مالی ادامه داد: از سویی دیگر سرپرست خانوار نه تنها به ازای یک ملک بلکه به اندازه تمام اعضای خانوار هم ملک داشته باشد معاف از مالیات بر عایدی سرمایه می گردد. یعنی پدر یک خانواده 6 نفره می تواند 6 ملک به نام داشته باشد و هیچ یک از این واحدها مشمول قانون مالیات بر عایدی نمی شوند. با این معافیت هم بخش زیادی از مردم هم مشمول نمی شوند.

ترابی فر اضافه نمود: در بخش دیگر آمده است که نقل و انتقال خانه های نوساز معاف از مالیات هستند که هدف اصلی از آن حمایت از فراوری مسکن است. بنا بر آن یک خانه نوساز حتی اگر ده سال دیگر منتقل گردد، مشمول مالیات نخواهد شد و در بحث پیش فروش هم املاک مشمول مالیات بر عایدی نمی شوند. در نهایت کسانی که باقی می مانند کسانی هستند که واقعا قصد سوداگری دارند.

وی درباره نرخ گذاری مالیاتی افرادی که مشمول مالیات بر عایدی مسکن می شوند، گفت: افرادی که مشمول مالیات بر عایدی سرمایه می شوند هر چه آن دارایی را بیشتر نگه دارند نرخ مالیاتی کمتری را می پردازند.

این کارشناس مالی درباره بحث تورم در نرخ گذاری گفت: در تغییرات اخیر مجلس تعدیل تورم در نرخ مالیات بر عایدی سرمایه لحاظ می گردد یعنی را از دل آن دارایی بیرون می کشند و پس از آن مشمول مالیات می گردد و این موضوع مورد نظر کمیسیون مربوطه در مجلس است.

ترابی فر درباره نحوه رصد معاملاتی مانند خرید ارز و سکه که ثبت نمی شوند، تاکید نمود: قانونی مبنی بر پایانه های فروشگاهی سامانه مودیان تصویب شده که در آن قانون تعاملات بین افراد b&b یعنی تعاملات شرکت و نهاده فراوری و b&c یعنی تعاملات بین شرکت ها و مصرف نماینده نهایی رصد می گردد. همچنین در بستر اجرایی که برای مالیات بر عایدی سرمایه در نظر می گیرند بتوانند تعاملات اشخاص حقیقی را در آن لحاظ می نمایند و برای تعاملات و خریدها فاکتور الکترونیکی صادر می گردد. بنابراین سازمان امور مالیاتی می تواند این افراد و این معاملات را شناسایی و رصد کند و معامله نمایندگان مشمول مالیات می شوند.

وی اضافه نمود: آنهایی که در چهارراه دلار می فروشند مشمول مالیات بیشتری می شوند، از آنجایی که فعالیت های آنها شفاف نیست مشمول مالیات بیشتری می گردد.

این کارشناس مالی درباره اینکه عده ای مدعی شدند اجرای این قانون آثار تورمی دارد، گفت: اتفاقا اجرای مالیات بر عایدی سرمایه باعث کاهش نوسانات قیمتی در بازارها می گردد.

وی در پاسخ به این سوال که بعضی ها می گویند این قوانین بهتر است در قالب لایحه آنالیز و تصویب گردد، گفت: چندین سال است که مجلس و کشور معطل لایحه عایدی بر سرمایه هستند و در نهایت با اینکه سازمان امور مالیاتی لایحه را آماده و وزارت اقتصاد آن را چکش کاری کرد، اما لایحه ابلاغ نشد و مجلس هم پس از گذشت بیش از 4 سال دست به کار شد.

ترابی فر اضافه نمود: در پیش نویس لایحه ای دولت، در بخش عایدی بر سرمایه فقط به دارایی ملک اشاره شده و مابقی دارایی ها لحاظ نشده اند. وقتی فقط ملک مطرح می گردد در واقع بازارهای موازی برای راهنمایی نقدینگی تقویت می شوند. بنابراین پیش نویس لایحه جامع و کامل نبود

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1493

به "فروشندگان دلار در چهارراه ها مشمول مالیات می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروشندگان دلار در چهارراه ها مشمول مالیات می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید