فرق طاووس نر و ماده چیست؟

به گزارش آفتاب صبا، خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - طاووس با دمی بلند و پر های رنگین کمانی و پر نقش و نگار، یکی از زیباترین گونه های پرنده در روی زمین است. شاید برایتان جالب باشد بدانید فرق طاووس نر و ماده در چه مواردی است؟

فرق طاووس نر و ماده چیست؟

سه گونه طاووس وجود دارد که متعلق به سرده طاووس و تیره قرقاولان و قرقاولیان هستند. طاووس هندی با نام علمی Pavo cristatus، طاووس سبز با نام علمی Pavo muticus و طاووس کنگو با نام علمی Afropavo congensis.

فرق طاووس نر و ماده در هر کدام از این انواع، متفاوت است اما به طور کلی دم بلند و زیبای طاووس نر مهم ترین تفاوت میان طاووس ماده و نر است.

هر دو گونه طاووس هندی و طاووس سبز، دمی بلند و رنگین کمانی دارند. اما طاووس کنگو به اندازه دو گونه دیگر جذاب نبوده و دارای دمی سیاه و پر هایی به رنگ آبی تیره است.

1) فرق طاووس نر و ماده در طاووس هندی

طاووس نر peacock و طاووس ماده peahen نامیده می شوند. طاووس نمونه ای کلاسیک از دو ریختی جنسی است. نوع ماده و نر آن ویژگی های متمایزی دارند که آن ها را کاملا از هم متفاوت می نماید. همانطور که گفته شد میزان دوریختی جنسی در گونه های مختلف، متفاوت است. ابتدا به وجه تمایزهای نر و ماده طاووس هندی می پردازیم.

1. از لحاظ اندازه

طاووس نر در مقایسه با طاووس ماده، بلندتر است. معمولا طاووس های ماده که از لحاظ اندازه کوچک هستند، وزن بسیار کمتری نسبت به طاووس های نر دارند. وزن طاووس نر بین 4 تا 6 کیلوگرم و وزن طاووس ماده بین 3 تا 4 کیلوگرم متغیر است. قد طاووس نر می تواند تا 2 متر و 29 سانتی متر برسد، در حالی که قد طاووس ماده حدود 76 تا 107 سانتی متر است.

2. از لحاظ دم

طاووس ماده دارای دمی کوتاه با پر های خاکستری متمایل به قهوه ای است. اما طاووس نر دمی بلند و رنگارنگ با پر های رنگین کمانی دارد. دم طاووس نر می تواند تا حدود دو متر طول داشته باشد. دم بلند طاووس نر بیش از 60 درصد از طول بدن این پرنده را تشکیل می دهد. طاووس می تواند دم خود را همانند یک بادبزن باز نگه دارد و این حالت به ویژه در زمان اظهار عشق و معاشقه دیده می گردد.

در واقع آنچه که ما به عنوان دم طاووس می بینیم، پر های پوشاننده در قسمت بالای دم بوده که بسیار بلند هستند. این پر های پوشاننده، پر های واقعی دم را مستور می نمایند. یک طاووس نر می تواند بیش از 200 پر پوشاننده داشته باشد. پر های واقعی دم به رنگ قهوه ای و بسیار کوچک تر از پر های پوشاننده هستند. در مقایسه با طاووس نر، طاووس ماده کمتر جذاب است، زیرا پر های پوشاننده بلندی مانند طاووس نر ندارد.

3. به نمایش گذاشتن پر

در حالی که طاووس نر در زمان اظهار عشق و معاشقه، پر های خود را باز می نماید، طاووس ماده ممکن است پر های خود را زمانی که هیجان زده است یا مورد تهدید قرار می گیرد نیز باز کند. طاووس های ماده اغلب پر های خود را به عنوان نشانه خطر برای جوجه هایشان یا در زمان مبارزه با دیگر طاووس های ماده باز می نمایند.

4. لکه چشم

اگرچه هم طاووس نر و هم طاووس ماده، لکه هایی سفید در قسمت بالا و پایین چشم های خود دارند، اما فرق طاووس نر و ماده در این است که این ویژگی در طاووس نر بارزتر و آشکارتر است. در طاووس ماده، لکه های چشم در قسمت بالا به وضوح دیده می شوند، اما لکه هایی که در قسمت پایین قرار گرفته اند با رنگ پوست طاووس ادغام شده و به راحتی قابل تشخیص نیستند.

5. کاکل و گردن

طاووس نر پر هایی کوتاه و فرفری روی سرش دارد و کاکل بادبزن مانندش از پر های کوچک آبی با ساقه های پَر بلند تشکیل شده است. طاووس ماده دارای کاکلی با پر هایی به رنگ قهوه ای است.

طاووس نر پر هایی آبی بر روی گردن دارد که شبیه به خز هستند، در حالی که طاووس ماده دارای پر هایی پرپشت به رنگ سبز متالیک (یا مایل به آبی) است که شبیه به پولک هستند. طاووس ماده تمایل دارد پر های گردن خود را تکان دهد.

6. فرق طاووس نر و ماده در کمر و بال

کمر طاووس نر دارای پر هایی پولک مانند است که در دنباله پر های پوشاننده قرار می گیرند. طاووس ماده دارای پر هایی پولک مانند در گردن است، اما پر های کمرش اغلب در طیف رنگ قهوه ای است و شکل مشابهی دارد.

رنگ بال های طاووس نر ممکن است یکدست یا به صورت راه راه باشد، در حالی که بال های طاووس ماده معمولا قهوه ای یکدست هستند.

7. پا ها و سیخک

پا های طاووس نر کمی بلندتر از طاووس ماده است. هم طاووس نر و هم طاووس ماده بر روی پا های خود سیخک (خار) دارند که در طاووس نر زودتر رشد می نماید. این سیخک ها در طاووس ماده بسیار کوتاه هستند. طاووس ها در زمان مبارزه بر سر قلمرو از این سیخک ها استفاده می نمایند.

8. رفتار

نمایش خیره نماینده باز کردن دم در طول فصل جفت گیری، یک ویژگی رفتاری از طاووس نر است که در دیگر زمان ها تمایل به انزوا و تنهایی دارد. آن ها از این نمایش دم در جذب طاووس ماده برای جفتگیری استفاده می نمایند. گفته می گردد که طاووس نر پر های خود را بالا و باز نگه می دارد تا از فاصله دور توسط طاووس ماده دیده گردد. طاووس نر در ساخت لانه، مرحله روی تخم نشینی یا مراقبت از جوجه، نقشی ایفا نمی نماید. تمام این وظایف به عهده طاووس ماده است.

2) فرق طاووس نر و ماده طاووس سبز

بر خلاف طاووس هندی، طاووس سبز نر و ماده تفاوت بسیار کمی با هم دارند. اگرچه هر دو شبیه به هم هستند، اما طاووس نر دم بلندتری داشته (حدود دو متر)؛ و پر های پوشاننده آن لکه هایی شبیه به چشم دارد. طاووس ماده دم بسیار کوتاه تری داشته و رنگ سبز آن بارزتر و برجسته تر است. پر های گردن در هر دو جنسیت به رنگ سبز متالیک بوده و شبیه به پولک هستند. پر های کاکل در طاووس نر بیشتر نوک تیز و مایل به رنگ آبی هستند، در حالی که پر های کاکل طاووس ماده سبزتر و دارای نوک های گردتری است. هر دو جنسیت در اطراف صورتشان، لکه ای زرد رنگ دارند. خطی که این لکه را جدا می نماید، در نر ها به رنگ سیاه مایل به آبی و در ماده ها مایل به قهوه ای است.

3) فرق طاووس نر و ماده طاووس کنگو

این طاووس که بومی بعضی از مناطق کنگو است، به دو گونه دیگر شباهتی ندارد. این طاووس دم کوتاه تری داشته و رنگ آن کمتر جذاب است. در حالی که طاووس نر پر هایی به رنگ آبی مایل به سیاه و سبز دارد، پر های طاووس ماده سبز متالیک است. هر دو جنسیت، پوستی قرمز و عریان بر روی گردن خود دارند. کاکل طاووس نر از پر هایی سفید و شبیه به مو تشکیل شده است، در حالی که کاکل طاووس ماده کوتاه تر و دارای پر های قهوه ای است.

جوجه طاووس

تشیخص جوجه طاووس نر از ماده کار بسیار سختی است. زمانی که جوجه طاووس نر به سن سه سالگی برسد، دم رنگارنگ او آغاز به رشد می نماید. می توان گفت جوجه هایی با پا های بلند و پر های رنگین تر، نر هستند. حتی سیخک پا نیز در نر ها زودتر رشد می نماید. در طاووس ماده ممکن است سیخک پا رشد نکند.

کلام آخر

جالب است بدانید بر اساس مطالعات جدید، حرکات چشم طاووس ماده در زمان اظهار عشق عمدتا بر روی پا ها و پر های قسمت پایین طاووس نر متمرکز است تا پر های بلند و رنگین کمانی آن. طاووس نر و ماده هندی از لحاظ دم، اندازه، کاکل، گردن و پاها با هم تفاوت دارند. هر چند بر خلاف طاووس هندی، طاووس سبز نر و ماده تفاوت بسیار کمی با هم دارند. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را درباره این مقاله با ما و دیگر مخاطبان خبرنگاران به اشتراک بگذارید. اگر به شناخت تفاوت های حیوانات هم خانواده علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم تفاوت یابو با اسب را نیز در خبرنگاران بخوانید.

برگرفته از: birdeden.com

منبع: setare.com
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1463

به "فرق طاووس نر و ماده چیست؟" امتیاز دهید

4 کاربر به "فرق طاووس نر و ماده چیست؟" امتیاز داده اند | 3.8 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرق طاووس نر و ماده چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید