سخنگوی دولت: چک سفید امضا به خودروسازان نمی دهیم

به گزارش آفتاب صبا، سخنگوی دولت گفت: رئیس جمهور تاکید نموده بود که در افزایش قیمت قبلی جهت قانون رعایت نشده و باید مصوبه تنظیم بازار برای افزایش قیمت گرفته می شده است، بعلاوه باید تعیین شود مابه ازای این افزایش قیمت برای مردم یعنی مصرف کنندگان واقعی چه خواهد بود.

سخنگوی دولت: چک سفید امضا به خودروسازان نمی دهیم

به گزارش تسنیم، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت گفت: حمایت دولت از خودروساز داخلی به شرط افزایش کیفیت و عرضه بیشتر خودرو است. امیدواریم با جدیتی که دولت در پیش گرفته است مسائل تلنبار شده صنعت خودرو به تدریج از بین برود.

وی اضافه کرد: رئیس جمهور تاکید نموده بود که در افزایش قیمت قبلی راستا قانون رعایت نشده و باید مصوبه تنظیم بازار برای افزایش قیمت گرفته می شده است، بعلاوه باید معین گردد مابه ازای این افزایش قیمت برای مردم یعنی مصرف کنندگان واقعی چه خواهد بود.

سخنگوی دولت گفت: درست است که سهامداران این دو شرکت خودروسازی نیز بخشی از مردم هستند و باتوجه به تورم لازم است قیمت عرضه خودرو نیز به روز گردد، اما اگر بخشی از زیان انباشته قبلی خودروساز با افزایش قیمت حل می گردد در سوی دیگر نیز باید روشن گردد آورده اش برای عموم مردم چه خواهد بود.

بهادری جهرمی توضیح داد: اختلاف نظر هایی در مورد استخراج قیمت تمام شده خودرو یا ضعف هایی که در کیفیت خودرو وجود دارد وجود داشت و تدابیری برای این منظور اتخاذ شد و به طور ویژه نیز تاکید براین شد که خودرو هایی که عرضه می گردد باید دست مصرف کننده واقعی برسد.

وی بیان نمود: فاصله نرخ کارخانه با بازار آزاد باید برداشته گردد. اصلی ترین راه چاره این مسئله افزایش عرضه و جلوگیری از سوداگری است. پیش شرط هایی برای خودروسازان به منظور افزایش عرضه خودرو در بازار و بهبود کیفیت خودرو ها در نظر گرفته شده است.

سخنگوی دولت گفت: خودروساز ها پیشنهاداتی برای افزایش قیمت ها ارائه کردند که به نوعی هزینه تمام شده به علاوه درصدی سود بود که ستاد تنظیم بازار با این پیشنهاد موافقت نکرد.

بهادری جهرمی توضیح داد: ستاد تنظیم بازار بیان نمود که شرط افزایش قیمت باید مشهود بودن سیر بهبود در تغییرات کیفیت باشد و تکلیفی را برای وزارت صمت قرار داد که هم احصای مواردی که باید ارتقا پیدا کند هم نظارت مستمر و ارائه گزارش به ستاد است.

وی بیان نمود: باید رضایت مردم از خودرو های داخلی حاصل گردد، لذا ارتقای رضایت مندی مردم و افزایش عرضه خودرو از پیش شرط های مصوبه ستاد تنظیم بازار است و تاکید شد افزایش قیمت خودرو نه به مقدار پیشنهادی خودروسازان بلکه با روال سابق شورای رقابت محاسبه گردد.

سخنگوی دولت گفت: محور مباحث در جلسه ستاد تنظیم بازار این بود که از بین رفتن سوداگری ها باید به طرز محسوس قابل احصا باشد وگرنه دولت چک سفید امضا به خودروساز نمی دهد.

بهادری گفت: فضای خودروساز ها باید به سمت فضای رقابتی برود. تا زمانی که قیمت گذاری دستوری باشد رقابت شکل نمی گیرد و به تدریج باید با افزایش عرضه و نزدیک کردن عرضه و تقاضا این قیمت گذاری دستوری کم کم کاهش پیدا کند.

منبع: فرارو
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1723

به "سخنگوی دولت: چک سفید امضا به خودروسازان نمی دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی دولت: چک سفید امضا به خودروسازان نمی دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید