راهنمای کامل سفر با ماشین شخصی به خارج از کشور

به گزارش آفتاب صبا، سفر با خودروی شخصی به خارج از کشور احتیاج به تمهیداتی دارد که در صورت رعایت نکردن آن ممکن است از سفر خاطرات بدی در ذهنمان بماند. اگر قصد سفر با خودروی شخصی به خارج از کشور را دارید، با ما در این مقاله همراه شوید تا نکات کاربردی و مفیدی را با هم آنالیز کنیم تا سفر لذت بخش و خاطره انگیزی را تجربه کنید.

راهنمای کامل سفر با ماشین شخصی به خارج از کشور

در این مقاله موضوعات زیر را آنالیز می کنیم:

سفر خارجی با خودروی شخصی

چه مراحلی برای سفر با خودروی شخصی به خارج از کشور باید طی کرد؟

کاپوتاژ چیست؟

نکات مهم سفر خارجی با ماشین شخصی

چگونه گواهینامه بین المللی بگیریم؟

هزینه سفر با خودروی شخصی به خارج از کشور

مزایای سفر برون مرزی با ماشین شخصی

سفر خارجی با خودروی شخصی

همه ما دوست داریم که در اوقات فراغت خود به سفر برویم. مشاهده جاذبه های طبیعی و فرهنگی کشورهای دیگر، رانندگی کردن در خیابان و اتوبان های آن ها و اقامت در هتل های جدید لذت بخش خواهد بود. لذتی که دوست داران سفر با خودروی شخصی آن را تجربه نموده اند یا می خواهند تجربه نمایند. سفر با خودرو مانند دیگر سبک های سفر مزایا و معایب خاص خود را دارد. اگر به درستی سفر خود را برنامه ریزی کنیم و برای آن آماده شویم، اوقات خوشی را در سفر تجربه می کنیم. در بخش بعدی، مراحلی که باید قبل از سفر خارجی با خودروی شخصی طی کنید را آنالیز می کنیم.

چه مراحلی برای سفر با خودروی شخصی به خارج از کشور باید طی کرد؟

دریافت مجوز خروج از کشور برای خودروی شخصی

اولین قدمی که برای این سفر باید بردارید، دریافت مجوز خروج ماشین از کشور یا کاپوتاژ است. برای دریافت این مجوز می توانید از دو شیوه زیر اقدام کنید:

مراجعه به اداره گمرک مستقر در شهر محل زندگی تان

مراجعه به کارگزاران اداره گمرک نزدیک محل سکونت خود

اگر در شهر تهران یا کرج ساکن هستید، می توانید به اداره گمرک غرب تهران مراجعه کنید. این اداره در جاده قدیم کرج قرار گرفته است. برای دریافت این مجوز حدوداً دو ساعت از وقت خود را باید در این اداره صرف کنید و مراحل اداری لازم برای صدور این مجوز بگذرانید. برای مراجعه به اداره گمرک ضروری است که مدارک زیر را همراه خود داشته باشید:

مدارک شناسایی مالک خودرو، اعم از شناسنامه، پاسپورت (دارای شش ماه اعتبار) و گواهینامه

مدارک شناسایی خودرو مثل سند خودرو، برگ سبز، کارت تعیینات خودرو

برای صدور این مجوز باید هزینه هایی را بپردازید و فیش پرداختی آن را به همراه مدارک بالا تحویل کارمند اداره گمرک دهید. علاوه بر مدارک گفته شده، مالک و ماشینی که قصد دریافت مجوز خروج آن را دارید باید در اداره گمرک حضور داشته باشد.

دریافت گواهینامه و پلاک بین المللی

دومین اقدامی که باید انجام دهید، دریافت مدارک بین المللی لازم برای سفر است. مدارکی از قبیل:

گواهینامه بین المللی

پلاک ترانزیت برای خودروی شخصی

کارت خودروی برون مرزی

برای دریافت مدارک بالا باید به کانون جهانگردی و اتومبیل رانی مراجعه کنید. قبل از مراجعه به این کانون باید مدارک زیر را آماده کنید:

برگ مجوز خروج از کشور برای خودرو شخصی تان (کاپوتاژ)

گواهینامه رانندگی

پاسپورت

2 قطعه عکس

تهیه بیمه خودرو

آخرین مرحله، دریافت بیمه خودرو است. بسته به کشوری که به آن سفر می کنید، نحوه دریافت بیمه خودرو متفاوت می گردد. به طور مثال اگر قصد سفر به کشور ترکیه را دارید و به جای خرید بلیط هواپیما خارجی و سفر هوایی، سفر زمینی با ماشین شخصی را ترجیح می دهید باید به یکی از شعبات بیمه ایران مراجعه کنید و نسبت به تهیه بیمه برای خودروی تان اقدام کنید. برای سفر به کشور ارمنستان می توانید به شرکت های بیمه مختلف مانند بیمه پارسیان مراجعه کنید.

اگر خودروی خود را در داخل کشور بیمه کنید باید هر چه زودتر سفر خود را شروع کنید. چرا که این دسته از بیمه ها دارای محدودیت زمانی 10 تا 15 روزه هستند و بعد از این مدت منقضی می شوند. نگران نباشید! راه دیگری برای دریافت بیمه خودرو وجود دارد. شما می توانید خودروی خود را در مرز بیمه کنید. به طور مثال اگر می خواهید به کشور ترکیه بروید، می توانید ماشین خود را در مرز این کشور بیمه کنید. با این روش خودروی شما تا 90 روز بیمه خواهد داشت.

کاپوتاژ چیست؟

در بخش قبل با یکی از مراحل لازم برای سفر با خودرو که شامل دریافت مجوز خروج از کشور برای خودروی شخصی بود، آشنا شدید. مجوز لازم برای خروج خودرو از کشور نام دیگری دارد. به این مجوز کاپوتاژ می گویند. مدت زمان اعتبار کاپوتاژ یک سال است و همان طور که گفتیم برای دریافت یا تمدید آن باید به اداره گمرک شهر خود مراجعه کنید یا به وسیله کارگزاران آن اقدام کنید.

در هنگام تهیه کاپوتاژ باید به این نکته توجه کنید که این مجوز به نام وسیله نقلیه زده می گردد و ربطی به صاحب آن ندارد و اگر در آینده قصد فروش وسیله نقلیه خود را دارید، حتماً نسبت به ابطال آن اقدام کنید تا مسئله ای برای شما ایجاد نگردد. مدارک لازم برای تهیه کاپوتاژ به توضیح زیر است:

شناسنامه مالکیت خودرو (برگ سبزرنگ)

کارت وسیله نقلیه

گواهینامه

سند و فاکتور فروش خودروی شخصی

بیمه نامه ایرانی خودرو

گذرنامه

برای سفر خارجی با خودروی شخصی ضروری است نکاتی را رعایت کنید تا در هنگام سفر با مشکل خاصی روبرو نشوید و بتوانید تا حد ممکن از سفر خود لذت ببرید. در بخش بعد این نکات را بیان می کنیم.

نکات مهم سفر خارجی با ماشین شخصی

قبل از سفر به کشورهای خارجی ضروری است که دانسته های خود را درباره قوانین، فرهنگ، آداب و رسوم مقصد سفرمان بیشتر کنیم. در ادامه بیشتر با این نکات آشنا می شویم.

آشنایی با قوانین کشور مقصد

هر کشوری قوانین مخصوص به خود را دارد. این قوانین شامل قوانین رانندگی تا قوانینی مربوط به ممنوعیت حمل بعضی از وسایل. بنابراین ضروری است که قبل از سفر به کشور موردنظرتان قوانین هدایت و رانندگی و مواردی که خلاف قانون محسوب می گردد را مطالعه کنید تا در حین سفر به مسائل حقوق دچار نشوید. به عنوان مثال ورود خودروهایی که سال ساخت آن از 2014 کمتر است به کشور آذربایجان ممنوع است.

شناخت فرهنگ کشور مقصد

معمولاً افرادی که قصد مسافرت با خودروی شخصی را دارند به کشورهای همسایه مثل آذربایجان، ارمنستان و ترکیه سفر می نمایند. اگر شما هم تمایل به این سفر دارید باید شناخت درستی نسبت به آداب و رسوم و فرهنگ این جوامع پیدا کنید. شاید اگر بلیط هواپیما بخرید با تورهای جهانگردی به این کشورها سفر کنید، احتیاج کمتری به دانستن فرهنگ و آداب و رسوم این کشورها دارید. اما وقتی با ماشین شخصی به سفر می روید، از جهتهایی استفاده خواهید کرد که ناشناخته ترند و جهانگرد ها کمتر از آن استفاده نموده اند، در نتیجه تعاملتان با مردم محلی بیشتر خواهد بود. پس علاوه بر آشنایی مقدماتی با زبان مردم این کشورها، بهتر است که درباره آداب و رسوم اجتماعی و شیوه برخورد آن ها اطلاعات کاربردی کسب کنید.

شناخت دقیق از جهتهای رانندگی

مهم ترین نکته ای که قبل از بستن کوله و دل به جاده زدن با خودروی شخصی باید به آن توجه کنید، شناخت درست و دقیق از جهت سفرتان است. مطمئناً سفر با خودروی شخصی جذابیت هایی دارد که شما را مشتاق به این نوع از سفر نموده است اما شاید گم کردن راه و اشتباه کردن در جهتیابی، لحظات تلخی را برای شما ایجاد کند. پس بهتراست که قبل از سفر جهت رانندگی خود را از روی نقشه ببینید و درباره شرایط آب و هوایی جهت رانندگی تان در ایران و کشورهای خارجی که قصد رانندگی در آن ها را دارید اطلاعات کافی به دست آورید.

در انتخاب جهت رانندگی حتماً به میزان باک خودرو، فرسودگی لاستیک ها و توان حرکتی آن دقت کنید. اگر به درستی برنامه ریزی نکنید، ممکن است به جهتهای سنگلاخی ای برخورد کنید که خودروی تان توان عبور از آن را ندارد یا ممکن است قبل از رسیدن به پمپ بنزین بعدی، بنزین تمام کنید. پس در هنگام تعیین کردن جهت سفر، به این موارد توجه کنید.

شناخت اقامتگاه، رستوران و تعمیرگاه های معتبر

یکی دیگر از مواردی که قبل از سفر باید اطلاعات کافی درباره آن به دست آورید، مکان های ضروری مثل رستوران، اقامتگاه و تعمیرگاه، پمپ بنزین و فروشگاه مواد غذایی است. هنگامی که این سبک از سفر کردن را انتخاب می کنید، باید بدانید که تمام برنامه سفر را باید خودتان بچینید. سعی کنید جهتهایی را انتخاب کنید که تمامی این امکانات در آن وجود داشته باشد تا سفرتان سخت و آزاردهنده نگردد.

به همراه داشتن جعبه ابزار و وسایل کمی

بهتر است که در صندوق عقب ماشین، وسایل ضروری نظیر آچار، زنجیر چرخ، لاستیک اضافه، شمع و تسمه دینام را قرار دهید تا در صورتی که در سفر به مسئله ای برخوردید و نتوانستید به مکانیکی بروید یا در جهتهای خاکی و فرعی گیر کردید، خودتان دست به آچار شوید و مشکلتان را حل کنید.

سبک سفر کردن

آخرین توصیه ای ما به شما این است که تا حد ممکن سبک سفر کنید. سعی کنید فقط وسایل ضروری را بردارید و در همان ابتدای سفر از شر وسایل اضافی خلاص شوید. بار اضافی مصرف سوخت بیشتری به همراه دارد و استهلاک ماشینتان را در طول سفر افزایش می دهد. پس تا حد ممکن سبک سفر کنید.

در بخش مراحل لازم برای سفر با خودروی شخصی به خارج از کشور درباره گواهینامه بین المللی به طور مختصر صحبت کردیم. به دلیل اهمیت این موضوع، در چند خط بعدی این موضوع را دقیق تر آنالیز خواهیم کرد.

چگونه گواهینامه بین المللی بگیریم؟

برای دریافت گواهینامه بین المللی می توانید از دو راه اقدام کنید:

مراجعه حضوری به کانون جهانگردی و اتوموبیل رانی جمهوری اسلامی ایران

مراجعه به وب سایت این کانون و طی کردن مراحل مورد احتیاج

در هر دو روش شما باید از کانون جهانگردی و اتومبیلرانی گواهینامه بین الملل خود را دریافت کنید. اگر هم تصمیم گرفتید برای دریافت این گواهینامه به صورت حضوری اقدام کنید، حتماً قبل از رفتن، سری به سایت کانون جهانگردی و اتومبیل رانی بزنید تا از خم و چم فرآیندهای اداری آن مطلع شوید.

برای دریافت گواهینامه بین المللی مدارک زیر را باید همراه خود داشته باشید:

اصل گواهینامه رانندگی

یک قطعه عکس 4×3 (تمام رخ)

اصل گذرنامه به همراه کپی از صفحه اول آن

گواهینامه بین المللی قبلی (تنها در صورتی که اعتبار آن تمام نشده است)

تکمیل فرم های مربوطه

پرداخت هزینه های گفته شده

هزینه سفر با خودروی شخصی به خارج از کشور

اگرچه که هزینه های سفر با خودروی شخصی نسبت به زمانی که شما بلیط هواپیما می خرید و تا مقصد پرواز می کنید، کمتر است. اما این سبک از سفر هزینه هایی دارد که اطلاع از آن ها به شما یاری می نماید تا بودجه بندی درستی برای سفرتان انجام دهید. برای سفر با خودروی شخصی به خارج از مرزهای ایران باید هزینه های زیر را بپردازید:

هزینه بیمه

هزینه دریافت پلاک ترانزیت

عوارض خروج از کشور

هزینه دریافت کاپوتاژ و گواهینامه بین المللی

هزینه سوخت

شما باید هزینه مابه التفاوت قیمت سوخت در ایران با کشور مقصد را نیز پرداخت کنید. به عنوان مثال، به گفته مدیر پایانه مرزی نوردوز، اگر با ماشین شخصی به کشور ارمنستان بروید باید در ازای هر لیتر بنزینی که می زنید باید مابه التفاوت قیمت بنزین را پرداخت کنید.

شاید به ذهنتان برسد که استفاده از وسایل حمل و نقل ارزان تر مثل اتوبوس مقرون به صرفه تر است و دنگ و فنگ های مسافرت با خودروی شخصی را ندارد. انتخاب با شماست. می توانید ماشین خود را لب مرز پارک کنید و در کشور خارجی ماشینی را اجاره کنید و یا ادامه جهت در کشور مقصد را با اتوبوس و ون بروید. ولی مسافرت با خودروی شخصی مزیت هایی دارد که این شیوه از سفر را نسبت به سفر با هواپیما، قطار و اتوبوس جذاب تر نموده است. در ادامه مزیت های سفر با خودروی شخصی را با هم مرور می کنیم.

مزایای سفر برون مرزی با ماشین شخصی

کاهش هزینه های سفر

مسافرت با خودروی شخصی این امکان را به شما می دهد که از فروشگاه هایی خرید کنید که در محیط های جهانگردی و شلوغ قرار ندارند و در شهرهای کوچک یا روستاها قرار گرفته اند. قیمت محصولات این فروشگاه ها کمتر از مراکز داخل شهر و نزدیک فرودگاه است.

ماجراجویی بیشتر

سفرهایی که در قالب تور برگزار می شوند، معمولاً جهتهای مخصوصی دارند که برای برگزار نماینده های تور شناخته شده است و جزء جهتهای رایج جهانگردان به حساب می آید. اما اگر با خودروی شخصی به سفر بروید، شما می توانید از هر جهتی که دلتان می خواهد سفر کنید، شهرهای جدیدی را ببینید و در جاده های مختلف رانندگی کنید. حتی نوع غذایی که می خورید و محل اقامتتان متفاوت خواهد بود. تجربیاتی کسب می کنید که هر جهانگرد معمولی لذت آن را نمی چشد.

آزادی عمل در انتخاب وسایل

اگر با تور سفر بروید، وسایل لازم و ضروری که باید برای سفر آماده کنید را به شما خواهند گفت. در فرودگاه نیز بار شما نباید بیشتر از ظرفیت گفته شده باشد وگرنه هزینه اضافی ای را باید پرداخت کنید. اما سفر با خودروی شخصی این مسائل را نخواهد داشت و آزادی عملی بیشتری برای انتخاب نوع و حجم وسایل مورد احتیاجتان خواهید داشت.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1403

به "راهنمای کامل سفر با ماشین شخصی به خارج از کشور" امتیاز دهید

1 کاربر به "راهنمای کامل سفر با ماشین شخصی به خارج از کشور" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کامل سفر با ماشین شخصی به خارج از کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید