دایی حق اعتراض به اسکوچیچ ندارد، به این 8 دلیل!

به گزارش آفتاب صبا، خبرنگاران - امیر عبودزاده: دایی آخرین کسی است که به جمع حمله وران به اسکوچیچ پیوسته است. درک این که چرا بعضی چهره های فوتبال بابت انتخاب دراگان اسکوچیچ خشمگین شده اند سخت نیست؛ آن ها انتظار داشتند حالا که سایه کی روش از سر فوتبال رفته و ویلموتس هم از تیم ملی جدا شده، شانس دیگری به یکی از داخلی ها داده گردد.

دایی حق اعتراض به اسکوچیچ ندارد، به این 8 دلیل!

در عین حال تصورشان این است که اسکوچیچ هم یک سرمربی لیگ فزونی بوده و اگر قرار بر انتخاب باشد، داخلی هایی مثل قلعه نویی و دایی باید نسبت به او ارجح باشند. این در حالی است که آخرین انتخاب داخلی فوتبال استیلی و دستیارانش بودند که با افتضاح از انتخابی المپیک توکیو حذف شدند. اما اگر کسانی باشند که به دلایلی شایستگی انتقاد از اسکوچیچ را داشته باشند، احتمالا دایی یکی از آن ها نیست. چرا؟ اینجا به مرور دلایل می پردازیم.

1. دایی زمانی گفته بود هر کس لابی قوی تری داشته باشد سرمربی تیم ملی می گردد و خودش چند ساعت بعد به عنوان نفر اول نیمکت ایران معرفی گردید. این که او به لابی و دست های پشت پرده برای انتخاب سرمربی تیم ملی معترض باشد، مضحک است.

2. دایی پیش از این یک بار روی نیمکت تیم ملی نشسته و نتیجه نگرفته. همانطور که قلعه نویی نگرفته. حالا چرا باید فکر کند که لیاقت خودش بیش از همه دیگر مربیان است؟ فقط به این دلیل که فدراسیون پول ندارد یک مربی عظیم در حد کی روش بیاورد؟

3. دایی مربی ناشناخته ای در فوتبال ایران نیست. کمتر کسی هم هست که بدون تعصب قومیتی و علاقه شخصی او را مربی بادانش و پیروزی بداند. دایی جز یک قهرمانی با سایپا -که بسیاری آن را نتیجه تیم بسته شده لورانت آلمانی می دانند- پیروزیت چشمگیری در فوتبال ایران نداشته. قهرمانی جام حذفی با پرسپولیس در حالی که تیم بسیار گران قیمتی دست او بود و از دست دادن جام قهرمانی در لیگ، باعث شده که حتی خاطره جذابی از دایی نزد طرفداران پرسپولیس نماند. امروز اگر قرار بر انتخاب سرمربی برای پرسپولیس باشد، چه درصدی از طرفداران او را می پسندند و مثلا به برانکو یا یحیی و حتی کالدرون ترجیح می دهند؟

4. دایی می گوید اگر اسکوچیچ در تیم ملی نتیجه نگیرد چه کسی جوابگو خواهد بود. اولا که کدام مربی در کدام تیم تضمین نتیجه دریافت دارد که دومی اسکو باشد. ثانیا وقتی دایی در تیم ملی نتیجه نگرفت چه کسی جوابگو بود؟ اگر او امروز مربی تیم ملی می شد و نتیجه نمی گرفت قرار بود چه کسی جوابگو باشد؟ استیلی در تیم امید نتیجه نگرفت، چه کسی جوابگو بود؟ دایی اعتراضی داشت؟

5. دایی می گوید انتخاب اسکوچیچ بی احترامی عظیمی بود که به تمام مربیان ایرانی شد. آقای دایی ظاهرا حواسش نیست که ما بیشترین افتخارات فوتبال مان در دهه های اخیر را با مربیان ایرانی کسب ننموده ایم. هر بار به جام دنیای رسیده ایم با سرمربی خارجی بوده. پرسپولیس در ده سال اخیر فقط با برانکو به فینال لیگ قهرمانان رسیده و سه قهرمانی کسب نموده. استقلالی ها می توانند گواهی بدهند که استراماچونی برایشان چه انقلابی در تیم ایجاد کرد و چه ظلمی بود که باشگاه نتوانست او را نگه دارد. مربیان ایرانی محترم اند، اما تیم ملی که ارث پدری شان نیست یا سهمیه ای نیست که بگوییم حالا دیگر وقتش شده یک ایرانی روی نیمکتش بنشیند. مربی های ایرانی باید اول خود را ثابت نمایند.

6. دایی می گوید: مربی ای که با آب و خاک این مملکت عظیم شده، از اسکوچیچ کمتر فوتبال ایران را می شناسد؟ این حرف ها قدیمی شده و دایی فکر می نماید هنوز دهه شصت و هفتاد است که بگردد با تحریک کردن مردم و چنین اظهارات غیرکارشناسی افکار عمومی را علیه سرمربی تیم ملی کرد. آیا کی روش که خود دایی هم قبولش داشت، در این آب و خاک عظیم شده بود؟ برانکو از مربیان این آب و خاک بهتر فوتبال ما را نمی شناخت؟

آیا استراماچونی بعد از چند هفته در ایران تبدیل به یک مربی پیروز در استقلال نشد؟ الان اگر از دایی برای تیم ملی ازبکستان -فرض محال- دعوت گردد، او نمی پذیرد و نمی رود؟ می گوید مربی های ازبک بهتر فوتبال شان را می شناسند؟ واقعا این اظهارات از فرد تحصیل نموده ای مثل دایی که سال ها در اروپا بازی نموده و فتبال دنیا را می شناسد حیرت انگیز است.

7. دایی که خود را در سرمربیگری پیروز می داند و معتقد است کارنامه ای پربارتر از اسکوچیچ دارد در سال های اخیر چه رشد و پیشرفتی نشان داده؟ جز این است که هر جا رفته برادرش را هم با خود برده؟ جز این است که بالاترین دستمزد ها را گرفته و نتیجه درخوری کسب ننموده؟ آیا در کلاس مربیگری تازه ای شرکت نموده تا خود را آپدیت کند؟ دایی که اخیرا در مصاحبه ای نشان داده بود حتی رغبتی به تماشای فوتبال های اروپایی ندارد، چرا فکر می نماید بهترین گزینه برای تیم ملی است و باید از اسکوچیچ انتقاد کند.

8. و در آخر این که دایی مسائل فرافوتبالی را در انتخاب اسکوچیچ دخیل می داند و اعتراض می نماید. حیرتا! دایی تا امروز برای کار کردن خودش با کدام مدیری مشکل داشته و از کدام روابط احتراز نموده که حالا این ها برای اسکوچیچ بد شده. او در پرسپولیس با رویانیان کار نموده که یکی از سیاسی ترین مدیر های فوتبال ما بوده. با حبیب کاشانی کار نموده. در سایپا با مدیرانی کار نموده که خودش به حواشی شان اذعان داشته. حالا چطور می تواند بگوید انتخاب اسکوچیچ توسط مدیران غیرفوتبالی خیانت به فوتبال است.

شرح نهایی این که بحث این مطلب مطلقا مناسب یا نامناسب بودن اسکوچیچ برای تیم ملی نیست. او به دلیل بی پولی فدراسیون و با فاکتور های مختلف انتخاب شده و هیچ گارانتی برای آینده اش وجود ندارد. شاید هم بهترین انتخاب نبوده. اما به نظر می رسد به هشت بالا و دلایل دیگر، دایی بهترین منتقد او نیست و شاید بهتر باشد انتقاد را به افراد موجه تری واگذار کند.

شما هم اگر در این باره نظری دارید در بحث شرکت کنید و برای ما کامنت بگذارید تا دیگر مخاطبان خبرنگاران از نظرات شما استفاده نمایند.

منبع: برترین ها
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 879

به "دایی حق اعتراض به اسکوچیچ ندارد، به این 8 دلیل!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دایی حق اعتراض به اسکوچیچ ندارد، به این 8 دلیل!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید