خبرنگاران کرونا، تلنگری برای رعایت بهداشت فردی

به گزارش آفتاب صبا، همدان- خبرنگاران- ویروس کرونا، میهمان ناخوانده این روزهای شهروندان همدانی هر چند موجی از دل نگرانی ها را ایجاد نموده اما تلنگری بر رعایت بهداشت فردی و گروهی در جامعه است.

خبرنگاران کرونا، تلنگری برای رعایت بهداشت فردی

شیوع این ویروس در کشورمان اگرچه با اخبار ضد و نقیص پیرامون مرگ و میر و مبتلایان همراه شده اما از سوی دیگر شدت پیشگیری قبل از ابتلا و بیماری را نیز افزایش داده است.

هجوم مردم برای تهیه ماسک، ژل شستشو و سایر مواد ضدعفونی نماینده از داروخانه ها و تجهیزات پزشکی نشان از میزان حساسیت بالای آنها در پیشگیری از ابتلا به این ویروس دارد.

ویروسی که سبب شده گرایش مردم به توزیع نمایندگان گیاهان دارویی نیز افزایش یافته و به دنبال راهکارهای خوراکی برای مقابله با این بیماری باشند.

گزارش میدانی خبرنگار خبرنگاران از سطح شهر همدان نشان از هجوم مردم به عطاری ها و تهیه انواع عرقیجات و داروهای گیاهی دارد.

بازار گرمی دستفروشان در ارایه معجون شفابخش کرونا نیز جالب توجه است به گونه ای که در پیاده راه بوعلی همدان شاهد عرضه آن با ترکیب چند داروی گیاهی هستیم.

گل پونه، آویشن، گل کوفته، نعناع خشک، زنجبیل، دارچین، فلفل سیاه و قرمز، ترشی قرمز و سیر در روزهای اخیر با استقبال پرشمار شهروندان همرانی برای خرید این محصولات در سطح شهر همراه بود.

در نبود یا کمبود ماسک و سایر اقلام بهداشتی، استفاده از چفیه، کلاه، شال و دستمال گردنی نیز برای پوشاندن سر و صورت مورد استفاده و استقبال مردم همدان واقع شده است.

ترس از ابتلا به کرونا باعث شده تا ضریب رعایت بهداشت فردی و اجتماعی مردم تا حد بسیار بالایی افزایش یابد؛ به طوریکه نوع دست دادن ها هم تغییر یافته است.

بعضی در سطح شهر با چسباندن آرنج های یکدیگر اقدام به دست دادن می نمایند و جالب اینکه بعضی از دستکش و عینک هم استفاده می نمایند.

کرونا این روزها از هر زمان و مکانی نزدیک تر به همگان است و غفلت، نادیده دریافت و بی توجهی در مقابل سماجت این ویروس تبعات کشنده را به دنبال خواهد داشت.

تقاضا برای اخذ آزمایش های پزشکی، دوری جستن از معاشرت عمومی، دل بستن به غذاهای گرم و بی میلی در استفاده از فسفودها و خوراکی های خیابانی نیز قابل مشاهده است.

هشدارها و اطلاعیه های پزشکی و سلامت نیز سبب شده تا مردم کمتر رغبت به خروج از منازل شخصی خود داشته باشند و استفاده از دستگاه های بخور سرد و گرم نیز از وسایل پرکار در خانه ها به شمار می رود.

نداریم، نپرسید

حال در این میان عبارت ناامیدنماینده ماسک، الکل و ژل نداریم، پاسخی است که همدانی های نگران از شیوع کرونا در جستجوی اقلام بهداشتی نایاب شده در همدان از مسوولان داروخانه ها می شنوند.

با تایید شیوع کرونا در همدان بازار سیاه ماسک به وجود آمد حتی ماسک های فیلتردار تا 35 هزارتومان در داروخانه ها و تجهیزات پزشکی همدان مبادله شد.

با وجود وعده های دانشگاه علوم پزشکی همدان برای نظارت بر این موضوع و خط و نشانی که برای متخلفان کشید اما همچنان کاسبی با کرونا در این شهر ادامه دارد و روز گذشته ژل های ضدعفونی نماینده دست، الکل 70 درصد و دستکش لاتکس هم به فهرست اقلام کمیاب اضافه شد تا جایی که به گفته داروخانه های سطح شهر موجودی انبارشان هم ته کشیده و جمله نداریم، نپرسید را پشت شیشه هایشان نصب کردند.

این در حالی است که مسوولان به طور مستمر مردم را به تشدید بهداشت فردی سفارش می نمایند؛ اما به نظر می رسد بازار سیاه فروش ماسک و کیمیا شدن اقلام بهداشتی چندان فصل مشترکی با این توصیه ندارد؛ اکنون نگرانی از ابتلا، ترس از نایاب شدن اقلام بهداشتی و قیمت های گزاف فصل مشترک مردم همدان و کرونا است.

توان فراوری ماسک در همدان وجود دارد

رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت همدان امروز در گفت و گو با رسانه ها با تایید توان صنعتی استان برای فراوری ماسک، از آمادگی برای افزایش فراوری این کالا اطلاع داد.

به گفته حمیدرضا متین ماسک، الکل و دیگر لوازم بهداشتی جزو کالاهای اساسی محسوب نشده و ثبت موجودی این اقلام اجباری نیست.

با این وجود او به مردم اطمینان خاطر می دهد که کسی جرات احتکار ماسک و اقلام بهداشتی را ندارد و جای خالی ماسک در این استان به زودی پر می گردد.

اما تا وقتی که دست نوشته نداریم، نپرسید از در و دیوار داروخانه ها برداشته نگردد و این اقلام بدون مشکل در اختیار مصرف نمایندگان قرار نگیرد، مردم همچنان نگران هستند.

بدون تردید کرونا نمی تواند آخرین ویروس جاری در سطح کشور باشد بنابراین می توان با رعایت بهداشت فردی و گروهی و شناخت لازم از توصیه های پزشکی، سلامت را به جامعه تقدیم کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 600

به "خبرنگاران کرونا، تلنگری برای رعایت بهداشت فردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا، تلنگری برای رعایت بهداشت فردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید