حمام روستای افجه، هنوز هم حمام است!

به گزارش آفتاب صبا، حمام روستای افجه بازسازی شده است. یعنی از آن حمامی که شاه عباس دستور داد بسازند، فقط سقف های گنبدی و طاق های هلالی شکلش باقی مانده. دیوارها و کف حمام را ترمیم نموده اند.

حمام روستای افجه، هنوز هم حمام است!

حمام روستای افجه یک حمام تاریخی واقعی است. یعنی هنوز هم حمام است! به موزه یا کافه و اینجور کاربری ها تبدیل نشده. باورتان بگردد یا نه، مردم هنوز که هنوز است در این حمام نظافت می نمایند. حوله و سفیداب و کیسه هایشان را در بقچه می پیچنند. راهی حمام می شوند. بعد از اینکه بدنشان را شستند، در هشتی حمام می نشینند. کانادا درای می نوشند. با بقیه معاشرت می نمایند و بلاخره راهی خانه های شان می شوند. شاید دوست داشته باشید درباره حمامی که گفته می گردد شاه عباس دستور ساختش را داده، بیشتر بدانید.

افجه کجاست؟

افجه روستایی زیبا و باشکوه است که در منطقه لواسان واقع شده است. لواسان هم متعلق به شهرستان شمیرانات است. شمیرانات در شمال و شمال شرق تهران واقع شده است. بنابراین افجه جان می دهد برای یک تفریح آخر هفته ای جذاب برای پایتخت نشین ها. می توانید به روستا بروید. از دیدنی ها و طبیعتش بهره ببرید. حتی بقچه به بغل در حمام شاه عباس تنی به آب بزنید. البته اگر از آن وسواسی ها نباشید. حمام کردن به سبک سنتی، آن هم در شرایطی که نسل حمام های قدیمی دارد منقرض می گردد، به یک بار تجربه کردنش می ارزد.

افجه به باغ های گردو معروف است. آبشار و رودخانه هم دارد. گروه های کوهنوردی از این روستا به ارتفاعات اطراف صعود می نمایند. دشت هویج معروف هم در همین روستا واقع شده است. خلاصه دیدنش هم فال است و هم تماشا.

نکات مهم در سفر به روستای افجه

حمام روستای افجه بازسازی شده است. یعنی از آن حمامی که شاه عباس دستور داد بسازند، فقط سقف های گنبدی و طاق های هلالی شکلش باقی مانده. دیوارها و کف حمام را ترمیم نموده اند. اگر کاشی روی دیوارها دیدید، تعجب نکنید. آن ها متعلق به زمان شاه عباس نیستند. از خزینه هم خبری نیست. خزینه را تعطیل نموده اند. به جایش حمام نمره می بینید. حمام نمره یعنی یک اتاقک که در آن دوش واقع شده است.

حمام را فقط اهالی روستا استفاده نمی نمایند. متصدی حمام قسم می خورد که بیش از پنجاه سال است مشتری های وفاداری دارد که هفته ای دوبار از میدان تجریش به افجه می آیند. حمام می نمایند و با دل خوش می فرایند خانه شان. حمام قسمت زنانه و مردانه دارد. ولی باید بدانید چه ساعتی باز است. معمولاً متصدی حمام از اینکه فقط از حمام افجه بازدید کنید، خوشش نمی آید. دوست دارد از خدمات حمام بهره ببرید. هزینه زیادی هم ندارد. حمام در کوچه باغی قدیمی واقع شده است. بدنیست تا انتهای آن قدم بزنید. هوای تمیز نفس بکشید و از طبیعت و چشم انداز آن لذت ببرید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 8 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 492

به "حمام روستای افجه، هنوز هم حمام است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمام روستای افجه، هنوز هم حمام است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید