حقایقی درباره یکی از نخستین دانشمندان ناشناخته زن جهان

به گزارش آفتاب صبا، لائورا باسی(Laura Bassi) شاید امروزه به خوبی شناخته نشده باشد، اما در زمان خودش او یک دانشمند و فیلسوف بسیار معتبر و تأثیرگذار بود. لائورا باسی یا لائورا ماریا کاترینا باسی(Laura Maria Caterina Bassi) دانشمند ایتالیایی بود که در قرن هجدهم می زیست. از همه مهم تر او جزو نخستین زنانی بود که پیروز به اخذ مدرک دکترا شد و اولین استاد زنی بود که در یک دانشگاه اروپایی به این سمت منصوب شد.

حقایقی درباره یکی از نخستین دانشمندان ناشناخته زن جهان

به گزاش خبرنگاران، لائورا باسی در سال 1711 در شهر بولونیا چشم به جهان گشود و به دستور پدر وکیل ثروتمندش تحصیلات خود را در خانه ادامه داد. باسی در سال های تحصیل در خانه، علاقه زیادی به علم داشت و بعدها توسط خانواده و دوستانش برای ادامه تحصیل در دانشگاه مورد تشویق قرار گرفت.

در سنین بسیار جوانی استاد شد

باسی در سال 1732 به عنوان استاد فیزیک دانشگاه بولونیا منصوب شد. او در آن زمان تنها 21 سال داشت. چند سال بعد در سال 1738 ، او با همکارش به نام گسیپه وارتی(Guiseppe Varetti) ازدواج کرد و حاصل این ازدواج هشت فرزند بود.

سال ها به تدریس فیزیک نیوتن پرداخت

یکی از قابل توجه ترین دستاوردهای باسی، نقش وی در معرفی فیزیک نیوتنی به دانشجویان ایتالیایی بود. وی در حالی که استاد آناتومی بود اما علاقه به تدریس در رشته های مختلفی داشت به همین دلیل به او اجازه داده شد تا کلاس های بیشتری را در خانه خود برگزار کند و حتی یک آزمایشگاه کوچک نیز برای دانشجویان خود تاسیس کرد و در آنجا به دانشجویان خود مفاهیم عالی کار نیوتن را آموخت و همچنین 28 مقاله در زمینه فیزیک و هیدرولیک منتشر کرد.

عضویت در گروهی از متفکران موسوم به بندتینی(Benedettini)

پس از مدت ها فعالیت پرثمردر دانشگاه، باسی برای پیوستن به گروهی از نخبگان دانشگاهی ایتالیا موسوم به بندتینی در سال 1745 انتخاب شد. این گروه توسط دوست قدیمی او کاردینال پراسپرو لامبرتینی (Cardinal Prospero Lambertini) تأسیس شد.

دومین زن در اروپا که مدرک دکترا گرفت

باسی در ماه مه سال 1732 پیروز به اخذ مدرک دکترای فیزیک خود از دانشگاه بولونیا شد. در سال 1732، باسی از سرانجام نامه فلسفه خود در تالار شهر بولونیا دفاع کرد. در سن 21 سالگی این دستاورد باعث شد تا او دومین زن اروپایی شود که مدرک دکترا دریافت می کند. اولین بار در سال 1678 النا کورنارو پیسکوپیا(Elena Cornaro Piscopia ) پیروز به اخذ مدرک دکترا شد.

نامگذاری یک برنامه بورس تحصیلی خاص به افتخار وی

در سال 2018 ، بورسیه تحصیلی لائورا باسی(Laura Bassi Scholarship) توسط ادیتینگ پرس(Editing Press) ایجاد شد. این بورس تحصیلی برای کمک به دانشجویانی است که به مطالعه و بررسی موضوعات خاصی در رشته های تحصیلی خود می پردازند. این بورسیه سالانه سه بار و در ماه های دسامبر، آوریل و اوت اعطا می شود.

تحسین کنندگان فکری زیادی داشت

باسی در زمان خودش به عنوان متفکر بزرگی شناخته می شد و افراد نامدار بسکمک او را به خاطر تحصیلاتش و کارهای ارزشمندش تحسین می کردند که از آن افراد می توان به وُلتِر(Voltaire) از نامدارترین فیلسوفان و نویسندگان فرانسوی عصر روشنگری و دوروتی کریستیانه ارکسلبن(Dorothea Christiane Erxleben) نخستین پزشک زن آلمانی اشاره کرد. کسب درجه استادی دانشگاه توسط لائورا باسی به ارکسلبن انگیزه داد تا در جهت دستیابی به هدف خود که تحصیل در رشته پزشکی بود مصصم تر شود.

در اواخرعمرش استاد فیزیک تجربی شد

در سن 65 سالگی، باسی به عنوان استاد فیزیک تجربی موسسه علوم در بولونیا منصوب شد. همسرش به عنوان دستیار تدریس و کمک به او به وی ملحق شد اما متاسفانه باسی دو سال بعد درگذشت. وی تاثیر زیادی بر گسترش علم فیزیک در ایتالیا داشت و اکنون نیز دانشجویان زن بسکمک او را تمجید و تحسین می کنند. آرامگاه وی در کلیسای کورپوس دومینی، بولونیا (Church of Corpus Domini, Bologna) قرار گرفته است و افراد می توانند از آن بازدید کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 913

به "حقایقی درباره یکی از نخستین دانشمندان ناشناخته زن جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی درباره یکی از نخستین دانشمندان ناشناخته زن جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید