حفاظت از میراث فرهنگی به روش سنتی و توجه به شیوه های جدید

به گزارش آفتاب صبا، دبیر علمی نشست تخصصی میراث فرهنگی و مواجهه با بحران سیل با تأکید بر حفاظت از میراث فرهنگی به روش سنتی گفت: حفاظت باید به شیوه های جدید نیز مورد توجه قرار گیرد و از مطالعات علمی رشته های دیگر در این حوزه بهره برد.

حفاظت از میراث فرهنگی به روش سنتی و توجه به شیوه های جدید

به گزارش آفتاب صبا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا انیسی عضو هیأت علمی پژوهشگاه و دبیر علمی نشست تخصصی میراث فرهنگی و مواجهه با بحران سیل ، گفت: هدف از برگزاری این نشست تخصصی توجه به موضوع مخاطرات طبیعی است که هر روز شاهد گسترده شدن ابعاد آن هستیم.

او اضافه کرد: موضوع سیل و تخریب میراث فرهنگی در گذشته موضوعی دور به نظر می رسید و گمان نمی کردیم که با وجود این خشکسالی ها روزی برسد که آثار تاریخی کشور در معرض خطر سیل قرار گیرندولی با این حال پیش بینی هایی را در پژوهشکده بناها و بافت های فرهنگی تاریخی پژوهشگاه انجام دادیم.

او در ادامه به موضوع آتش سوزی های اخیر در آثار تاریخی ایران و دنیا اشاره نمود و اضافه کرد: این موضوع نیز به بحرانی تبدیل شده که باید نسبت به آن مطلع باشیم و برای جلوگیری ازآن برنامه ریزی کنیم.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه با تأکید بر اینکه حفاظت از میراث فرهنگی به روش سنتی باید پابرجا باشد اضافه کرد: ولی در حفاظت باید به شیوه های جدید نیز توجه کرد و از مطالعات علمی رشته های دیگر در این حوزه نیز بهره برد.

او در تشریح دلایل برگزاری نشست های تخصصی در این حوزه گفت: پژوهشگاه به عنوان یک دستگاه پژوهشی وظیفه دارد از لحاظ علمی موضوعات حوزه میراث فرهنگی را مطرح و ابعاد آن را برای روشن تر شدن باز کند ولی نمی تواند تغییری در رویه ها ایجاد کند.

او با اشاره به جدی بودن موضوع بحران در ایران توضیح داد: وظیفه اجرایی کردن موضوعات در حوزه میراث فرهنگی به عهده معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 80

به "حفاظت از میراث فرهنگی به روش سنتی و توجه به شیوه های جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفاظت از میراث فرهنگی به روش سنتی و توجه به شیوه های جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید