انعقاد خون در کمتر از یک دقیقه ممکن شد

به گزارش آفتاب صبا، یک شرکت دانش بنیان نانویی خمیر بند آورنده خونریزی با استفاده از نانوهیدروکسی آپاتیت و بیوگلس فراوری کرد که در کمتر از یک دقیقه عمل انعقاد را انجام می دهد.

انعقاد خون در کمتر از یک دقیقه ممکن شد

به گزارش گروه فناوری آفتاب صبا، یک شرکت دانش بنیان ایرانی، خمیر بندآورنده خونریزی با استفاده از فناوری نانو فراوری کرده است. مدیریت خونریزی یک مسئله حیاتی بوده و این محصول به دلیل فعالیت های ضدمیکروبی می تواند با کارایی بالا مانع از خونریزی شده و در مدت زمان کمتر از یک دقیقه خونریزی را متوقف کند. در این محصول از نانوهیدروکسی آپاتیت و بیوگلس استفاده شده است.

به اعتقاد ملیحه باقری مدیرفنی شرکت پردیس پژوهش فناوران یزد، یکی از مزیت های نانوهیدروکسی آپاتیت کربناته نانوساختار، در کربناته بودن آن است چرا که شباهت زیادی به ساختار های استخوانی و دندانی بدن دارد و از این رو بسیار زیست سازگار است. همچنین نانوحفره های موجود در این محصول موجب افزایش سطح ویژه آن شده که این ویژگی دامنه کاربرد این ماده را افزایش می دهد.

پودر نانوهیدروکسی آپاتیت کربناته که توسط شرکت پردیس پژوهش فناوران یزد فراوری شده دارای کاربرد های مختلفی است، به طوری که این شرکت پیروز به دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو برای فراوری این محصول شده و در حال حاضر این فناوری توسط شرکت تک کاج، صاحب برند RP برای فراوری خمیردندان، خریداری شده است. شرکت تک کاج میخواهد از این نانوپودر برای فراوری خمیر دندان استفاده نماید و برای این کار مجوز لازم را از سازمان غذا و دارو دریافت کرده است.

شرکت کیفیت فراوری تکاپو (کیتوتیک) یکی از متقاضیان خرید فناوری خمیر بندآورنده خونریزی از شرکت پردیس پژوهش فناوران یزد است. کیتوتک یک شرکت دانش بنیان فراوریکننده پانسمان های نوین زخم، بندآورنده های خونریزی و محلول های ضدعفونی کننده بر پایه نانونقره است. شرکت کیتوتک در حال حاضر 80 محصول دانش بنیان در حوزه پزشکی فراوری می نماید که به 15 کشور اروپایی صادرات دارد. خرید این فناوری از شرکت پردیس پژوهش فناوران یزد می تواند سبد محصولات کیتوتک را متنوع تر کرده و امکان صادرات برای این محصول جدید را فراهم کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 303

به "انعقاد خون در کمتر از یک دقیقه ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انعقاد خون در کمتر از یک دقیقه ممکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید