استفاده از پیام رسان خارجی در تضاد با شبکه ملی اطلاعات

به گزارش آفتاب صبا، در حالی که مسوولان ارتباطی کشور ادعا می کنند 80 درصد شبکه ملی اطلاعات محقق شده، رئیس مرکز ملی فضای مجازی معتقد است تا زمانی که بیش از 80 درصد از پیام رسان های مورد استفاده کشور، خارجی است، این یعنی هنوز شبکه ملی اطلاعات نداریم.

استفاده از پیام رسان خارجی در تضاد با شبکه ملی اطلاعات

به گزارش آفتاب صبا، اساس شبکه ملی اطلاعات از سال 1384 با عنوان اینترنت ملی نهاده شد، اما از سال 1392 در شورای عالی فضای مجازی بازتعریف و سند تبیین الزامات آن در سال 1395 در این شورا تصویب شد. در حال حاضر مرکز ملی فضای مجازی ناظر بر اجرای شبکه ملی اطلاعات است و تهیه معماری نهایی این شبکه را بر عهده وزارت ارتباطات قرار داده تا میزان پیشرفت شبکه را بر مبنای این معماری تعیین کند.

درحالی که اهداف برنامه ششم توسعه باید تا سال 1400 محقق شود، انتقادها نسبت به رشد شبکه ملی اطلاعات که می توان آن را مهم ترین هدف حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه ششم دانست، رو به افزایش است. در این باره ابوالحسن فیروزآبادی - رییس مرکز ملی فضای مجازی - پیش از این، درباره فرایند پیشرفت شبکه ملی اطلاعات گفته بود: در حال حاضر ما فاقد طرح و معماری نهایی مبتنی بر تببین الزامات هستیم. وزارت ارتباطات در حال تهیه این طرح و معماری است و امیدواریم سرعت بیش تری پیدا کند و اگر معماری تعیین شود، می توان عدد دقیق تری داد که چند درصد شبکه ملی اجرا شده است.

اما در واکنش به این اظهارات، حمید فتاحی - مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت - اظهار کرده بود: توانستیم مطابق تکالیف قانونی خود، 80 درصد لایه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات را محقق و زمینه را برای توسعه دولایه دیگر شبکه ملی اطلاعات یعنی لایه خدمات و محتوا فراهم کنیم. زیرساخت ها آماده است و ما امیدواریم متولیان لایه خدمات و محتوا هم عزم و اراده خود را جزم کنند و برای پیشرفت کشور و تحقق منویات رهبر معظم انقلاب به میدان بیایند.

از طرفی درحالی که مسوولان ارتباطی میزان ترافیک داخل به خارج را 40 به 60 اظهار داشتند، مسوولان شورای عالی فضای مجازی معتقدند طبق گزارش کتبی که اپراتورهای ارتباطی ارایه داده اند، این اعداد صحیح نیست و 20 درصد ترافیک مصرفی کاربران داخلی است و 80 درصد ترافیک مربوط به استفاده از سایت های خارجی است، در صورتی که اگر شبکه ملی اطلاعات پیشرفت کاملی داشت، عمده این ترافیک باید داخلی می بود.

80 درصد شبکه ارتباطی پیاده سازی شده است

در ادامه نقدها نسبت به فرایند پیشرفت شبکه ملی اطلاعات، فیروزآبادی به تازگی با بیان این که در تنظیم این سند اصل فراگیری در نظر گرفته شده است، گفته است: مرکز ملی فضای مجازی چند نوع خدمت در اسناد خود تعریف کرده که یکی خدمت پایه کاربردی است که مربوط به شبکه ملی اطلاعات است؛ بنابراین اگر شبکه ملی اطلاعات این خدمات پایه را نداشته باشد، نمی توان به آن شبکه ملی اطلاعات گفت و در واقع صرفا شبکه ارتباطی است.

وزارت ارتباطات هم به اعتقاد دبیر شورای عالی فضای مجازی بر همین اساس 80 درصد شبکه ارتباطی را پیاده سازی کرده است، نه شبکه ملی اطلاعات و بخش ملی بودن هم هنوز طبق سند الزامات شبکه ملی اطلاعات که به شفافی خدمات کاربردی پایه همچون موتور جست وجو، پیام رسان، خدمات ابری و ایمیل را اعلام کرده، پیاده سازی نشده است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان این که وقتی تقریبا بیش از 80 درصد از پیام رسان های مورد استفاده کشور خارجی است، بنابراین هنوز ما شبکه ملی اطلاعات نداریم، اظهار داشت: نوع دیگر خدمت، خدمات عمومی همچون سلامت، تجارت و آموزش است که باید شکل اقتصادی و فنی آن سکویی باشد یعنی هم اقتصادی و هم تکنیکال باشد؛ بنابراین معتقدیم دولت به مثابه سکو که شعار همه کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته است، باید در کشور پیاده سازی شود. البته بعضی از این خدمات شکل گرفته اما هنوز شکل سکویی پیدا نکرده و بیشتر شکل برنامه ای دارد.

در نهایت اگرچه وزارت ارتباطات بر تحقق 80 درصدی شبکه ملی اطلاعات تاکید دارد، اما شورای عالی فضای مجازی که ناظر بر این شبکه است، هنوز این موضوع را نپذیرفته و یکی از مهم ترین دلایلش، استفاده حداکثری جامعه از خدمات کاربردی از جمله پیام رسان خارجی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 357

به "استفاده از پیام رسان خارجی در تضاد با شبکه ملی اطلاعات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از پیام رسان خارجی در تضاد با شبکه ملی اطلاعات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید