آیا سفر زمینی به هند، خطرناک است؟

به گزارش آفتاب صبا، در دوران قدیم، جاده ای به نام جاده هیپی وجود داشت که گردشگران و تاجران را از اروپا، با عبور از ایران به هند می برد. جاده ای که سفر زمینی به هند از ایران را ممکن می کرد. به دلایل متعددی این جاده، امروزه از رونق افتاده است. با گسترش روز به روز صنعت گردشگری، دولت های افغانستان و پاکستان و حتی ایران به دنبال رونق دوباره این راستا هستند. یکی از دلایلی که باعث می شود بعضی از جوانان و شاید بک پکرها، راستا زمینی به هند را از ایران انتخاب کنند، شروع جهانگردی و بازدید از جاذبه های بین راه باشد.

آیا سفر زمینی به هند، خطرناک است؟

تصور کنید که زمینی به سمت هند حرکت کرده اید. در این جهت می توانید از جاذبه های افغانستان در شهرهای هرات و کابل دیدن کنید. در پاکستان جاذبه های شهرهای معروف آن مانند لاهور را خواهید دید تا در نهایت به هند برسید. این سفر یک ماجراجویی تمام عیار و پر از چالش است. چالش هایی که کمتر کسی جرات انجام آن را دارد.

در این مقاله راه های سفر زمینی به هند را معرفی می کنیم و آنچه که برای سفر نیاز دارید، می گوییم. خواهید دانست که بهترین جهت زمینی به هندوستان کدام جهت است؟ و چطور سفر ارزان زمینی به هند داشته باشید.

شرایط سفر زمینی به هند

اگر به جاده های تاریخی آسیا در میان کشورهای همسایه ایران نگاهی بیندازیم، جهت زمینی به هند با جاده هیپی مشخص می شود. جاده هیپی جاده ای بود که کشورهای اروپایی، ترکیه، ایران، افغانستان، و پاکستان را به هند متصل می کرد. بیشتر ایرانی هایی که از راه زمینی به هندوستان سفر می کردند، این جاده را انتخاب می کردند. جاده که قبل از انقلاب اسلامی بسیار تردد داشت و بعدها با شروع جنگ های افغانستان، تردد آن کمتر شد. با این وجود، تلاش بسکمک امروزه صورت می گیرد تا این جاده دوباره رونق بگیرد و جهانگردان را به هند برساند.

جهت دیگری هم برای رسیدن به هند از ایران وجود دارد. به جای ورود به افغانستان، مسافران ایرانی از مرز سیستان و بلوچستان وارد پاکستان می شوند. جهت پاکستان را تا مرزهای هند پیش می گیرند و در نهایت وارد کشور هفتاد و دو ملت می شوند.

 • نکته سفری: اگر شما به دنبال ماجراجویی هستید و دوست دارید کشور زیبای پاکستان را ببینید، جهت دوم را انتخاب کنید.

با این حال عقل حکم می کند که احتیاط را رعایت کنید. اگر در طول جهت احساس خطر کردید، سفر خود را انتها دهید و روش دیگری برای ادامه سفر انتخاب کنید. می توانید به سراغ پرواز هند و رزرو بلیط هواپیمای هندوستان بروید.

دریافت ویزا برای جهت زمینی به هند

بسته به جهتی که برای سفر به هند انتخاب می کنید، حداقل به دو یا سه ویزا نیاز دارید. ویزاهای کشورهای زیر را باید قبل از شروع سفر بگیرید:

 • ویزای هند
 • ویزای پاکستان
 • ویزای افغانستان

اگر قصد حرکت در جهت افغانستان و پاکستان (جاده قدیمی هیپی) به هند را دارید، باید ویزای این دو کشور را بگیرید.

هر دو ویزای افغانستان و پاکستان را تنها باید از تهران و سفارتخانه های آن ها بگیرید. ویزای پاکستان در مرز یا کشور دیگری به جهانگردان داده نمی شود و حتما باید از کشور مبدا، ویزای پاکستان را بگیرید. از مزیت های این جهت بازدید از جاذبه های افغانستان و جاذبه های شمال پاکستان است که هر جهانگردی به دنبالش است.

دریافت ویزای افغانستان برای ادامه سفر به هند

دریافت ویزای افغانستان بسیار ساده است. تنها کافیست که تقاضای درخواست ویزای توریستی افغانستان را به سفارتخانه این کشور در تهران بدهید. تمام مسافران باید قبل از ورود به افغانستان برای ویزا درخواست داده باشند؛ چرا که در مرز زمینی ایران-افغانستان در خراسان رضوی ویزای افغانستان به جهانگردان داده نمی شود. پس از صدور ویزای توریستی افغانستان، به مدت یک ماه اعتبار دارد و می توانید در این کشور بمانید. اما سفر زمینی به هند هدف ماست.

 • پس چرا اعتبار یک ماهه برای ویزای افغانستان اهمیت دارد؟

مسافرانی که در برگشت به ایران هم، جهت زمینی را انتخاب کنند، با ویزای مولتی و اعتبار یک ماهه می توانند دوباره وارد این کشور شوند؛ بدون اینکه دوباره برای دریافت ویزای افغانستان اقدام کنند. از مزیت های این نوع سفر ارزان به هند و در نهایت برگشت زمینی به کشور است.

 • آدرس کنسولگری سفارت افغانستان در تهران: عباس آباد، خ پاکستان، نبش کوچه 4 پلاک 2
 • تلفن: 982188737050+

گذرگاه های مرزی ایران و افغانستان چه گذرگاه هایی هستند؟

هم اکنون 3 گذرگاه مرزی پر مراجعه بین ایران و افغانستان وجود دارد. مهم ترین معابر مرزی بین دو کشور را نام می بریم. از این گذرگاه های مرزی، مرز دوغارون برای سفر زمینی به هند و ورود به افغانستان بیشتر رفت و آمد دارد.

 • گذرگاه دوغارون در تایباد خراسان رضوی
 • مرز میلک در شهر زابل در سیستان و بلوچستان
 • مرز فراه و مرز شمتیغ و یزدان در خراسان جنوبی

از آنجایی که جهت زمینی به هند از شهر هرات افغانستان عبور می کند، باید از مرز دوغارون در تایباد برای ورود به افغانستان اقدام کنید. در مطلب بهترین جهتهای زمینی برای جهانگردان ایرانی بیشتر در این مورد صحبت کرده ایم.

دریافت ویزای پاکستان برای ادامه سفر به هند

برای شروع سفر زمینی به هند از ایران، به ویزای پاکستان نیاز دارید. اگر وارد افغانستان نمی شوید و جهت پاکستان را پیش می گیرید، تنها نیاز به ویزای پاکستان و در نهایت هند را دارید. چه از مرز ایران وارد پاکستان می شوید و چه از افغانستان وارد این کشور می شوید، باید ویزای پاکستان خود را ارائه دهید. مرزها و گذرگاه های مرزی بین ایران و پاکستان را نام می بریم:

 • گذرگاه مرزی میرجاوه و تفتان
 • گذرگاه و بازارچه کوهک و جالق در شهرستان سراوان سیستان و بلوچستان که غیر فعال است.
 • گذرگاه پیشین شهرستان سرباز که هم اکنون غیرفعال است.
 • گذرگاه مرزی ریمدان که با مشکلاتی روبروست.

از بین گذرگاه های مرزی ایران و پاکستان گذرگاه میرجاوه و تفتان است که به زاهدان نزدیک تر است. هر چند که اگر گذرگاه کوهک هم فعال باشد از این گذرگاه نیز می توان وارد پاکستان شد. داشتن امنیت در طول جهت زمینی به هند مهم ترین نکته سفر است. پس سعی کنید قبل از سفر به پاکستان حتما راجع به امنیت جهت مطمئن شوید.

 • آدرس سفارتخانه پاکستان در تهران: خیابان فاطمی شرقی، نبش اعتماد زاده، پلاک 1
 • تلفن: 66941388-021
 • سایت سفارت پاکستان: mofa.gov.pk

بهترین جهت زمینی برای سفر به هند از ایران

با توجه به جهتهای متفاوتی که برای انتخاب وجود دارد، بهتر است کمی مقایسه ای پیش برویم. زمان سفر زمینی به هند بسیار اهمیت دارد. چرا که در طول جهت ممکن است بسیار خسته شده و بخواهید بعد از گذشت حداقل 3 روز به هند برسید. جهت پیوسته از ایران به سمت شهر لاهور در پاکستان که دروازه ورود به مرزهای هند است، نزدیک به 28 ساعت زمان می برد. البته به خاطر داشته باشید که 28 ساعت تنها در صورتی است که پیوسته و بدون توقف رانندگی کنید و هدف ما از این سفر این نیست.

افراد ماجراجویی که به دنبال سفر ارزان به هند و ماجراجویی هستند، جاذبه های میان جهت هم برایشان اهمیت دارد. پس 3 ویزای افغانستان، پاکستان و هند را بگیرید و راهی جاده شوید. بهترین جهت زمینی برای هند از ایران از چنین شهرها و مرزهایی می گذرد:

تهران - مشهد - تایباد - مرز دوغارون - هرات - کابل - مرز تورخام - پشاور در پاکستان- لاهور - مرز آتاری و وگا - آمریتسار در هند - دهلی نو

ورود به افغانستان از ایران

خود را به تایباد و سپس مرز دوغارون برسانید. اگر وسیله نقلیه دارید، باید پلاک و گواهینامه بین المللی را از قبل برای آن بگیرید. در غیر این صورت، طی این جهت سخت می شود. تجربه جهانگردانی که به این شیوه وارد افغانستان شده اند، را حتما بخوانید. به تنهایی و به عنوان جهانگرد از مرز عبور کنید. پس از عبور از مرز ایران در افغانستان، در پاسگاه مرزی می توانید ماشین هایی که به سمت هرات می فرایند را سوار شوید. با راننده صحبت کنید و بگویید که می خواهید در هرات پیاده شوید.

می توانید از افراد در پاسگاه مرزی برای دریافت ماشین امن تا هرات کمک بگیرید. برای هزینه کرایه سفر هم، در همان ابتدا با راننده به توافق برسید. اگر وسیله نقلیه از خودتان است، طی کردن جهت زمینی به هند برایتان راحت تر خواهد. حداقل زمانی جداگانه برای پیدا کردن وسیله نقلیه نمی گذارید.

 • نکته: اگر وسیله نقلیه از خودتان است، حتما به اندازه کافی با خود سوخت بنزین داشته باشید. بنزین در افغانستان گران است و از هزینه های سفر به افغانستان محسوب می شود.

از هرات به سمت کابل دو جهت وجود دارد که گفته می شود جهت هرات- قندهار و کابل امن نیست. پس بهتر است که جاده و جهت مستقیم هرات به کابل را پیش بگیرید. این جهت از ولایات هرات، غور، بامیان، وردک و کابل می گذرد.

یکی دیگر از راه های سفر به هند از جهت زمینی، خرید بلیط هواپیما کابل از ایران و ادامه جهت از پاکستان است. بیشتر جهانگردان و جهانگردان برای ایمنی بیشتر این روش جهانگردی را انتخاب می کنند. اگر در طول جهت در مسابقات بزکشی دیدن کردید، مطلب مراسم بزکشی در افغانستان نحوه انجام این مسابقات را به شما می گوید.

جهت کابل به سمت مرز تورخام و ورود به پاکستان

طی این جهت ایمن بوده و بدون هیچ نگرانی می توانید به عنوان جهانگرد عبوری وارد پاکستان شوید. از شهر پشاور در پاکستان جهت اسلام آباد، پایتخت پاکستان را پیش بگیرید. در نهایت به سمت لاهور بروید.

لاهور به سمت هند

از لاهور هر روز، اتوبوس هایی برای شهر آمریتسار در هند حرکت می کنند. این اتوبوس ها از مرز زمینی هند و پاکستان به نام آتاری - وگاه عبور می کنند و باید برای عبور از مرز، حتما ویزای هند داشته باشید. اگر با ماشین شخصی، سفر زمینی به هند را شروع کرده اید، باید خود را به مرز آتاری برسانید.

ورود به هند و سفر به دهلی نو

پس از اینکه به شهر آمریتسار رسیدید، تقریبا 8 ساعت رانندگی دارید تا خود را به دهلی نو برسانید.

هزینه های ویژه سفر زمینی به هند

تمام این کشورها، از ارزان ترین کشورهای جهان برای سفر، زندگی و مهاجرت هستند. پس هزینه های سفر شما گران نخواهد شد.

 • هزینه های مربوط به ویزا
 • هزینه عوارض خروج از کشور به صورت زمینی (220 هزار تومان)
 • هزینه حمل و نقل و وسیله زمینی تا هند
 • هزینه بنزین برای جهانگردانی که وسیله نقلیه شخصی دارند.

نکاتی که در سفر زمینی به هند باید رعایت کنید

قبل از ورود به افغانستان و شروع سفر زمینی به هند، برای خرید روپیه در صرافی های ایران اقدام کنید. همچنین می توانید دلار تهیه کنید و قیمت روپیه هند به دلار را هم داشته باشید.

بیشتر مردم افغانستان و پاکستان، روپیه هند و دلار را هم قبول می کنند. پس بهتر است به جای دریافت واحد پول افغانستان یا پاکستان به صورت جداگانه برای خرید بنزین یا هزینه های سفر به هند، از روپیه و دلار استفاده کنید.

بهتر است سفر زمینی به هند را در 3 روز انجام دهید. در هرات و کابل برای یک روز گردش روزانه بمانید. پس نیاز به رزرو هتل در این شهرها دارید. از نکات سفر به افغانستان این است که هنگام ورود به مرز داشتن مدارک سفر است. از شما دلیل سفر به این کشور و مدارک رزرو هتل را می خواهند. اگر قصد اقامت ندارید، باید جهت 14 ساعته مرز ایران تا کابل را بدون توقف طی کنید که بسیار خسته کننده می شود.

از کابل تا لاهور، نزدیک به 12 ساعت رانندگی دارید. این زمان سفر به هند و پاکستان جدای از ساعت هایی است که معطل می شوید. بنابراین بهتر است که در اسلام آباد هم برای یک شب هتل رزرو کنید و یک روز هم از جاذبه های اسلام آباد پاکستان دیدن کنید. امتحان کردن معروف ترین غذاهای پاکستانی فراموشتان نشود.

از اسلام آباد تا لاهور نزدیک به 5 ساعت رانندگی دارید. پس صبح زود از اسلام آباد پاکستان حرکت کنید تا در نهایت ظهر به لاهور برسید. از لاهور تا مرز هند، تنها 45 دقیقه رانندگی دارید که می توانید با اتوبوس هم این جهت را طی کنید.

 • اگر بخواهیم از لاهور با اتوبوس به مرز هند برویم، چه باید بکنیم؟

باید به محض ورود به لاهور بلیط اتوبوس هند را بگیرید. هزینه این بلیط 2400 روپیه است. اتوبوس ها صبح زود ساعت های 4، 5 یا 6 صبح حرکت می کنند. یادتان باشد که یکشنبه ها هی اتوبوسی در سفر زمینی به هند از لاهور حرکت ندارد.

با اطلاعاتی که در راهنمای سفر زمینی به هند گفتیم، امیدوارم سفری ایمن و پر از ماجراجویی های عالی را در پیش داشته باشید. اگر همچنان بخشی از سفر برایتان ابهام دارد و قصد انجام چنین سفری را دارید، می توانید برای ما کامنت بگذارید. خوانندگانی که چنین تجربه سفری داشته اند، برای ما از تجربیات خود در سفر به هند به صورت زمینی بنویسند تا ما و دیگران هم از تجربیات شما استفاده نماییم. اگر هم می خواهید ارزان اما بی دردسر سفر کنید سری به صفحه تور هندوستان بزنید.

منبع: الی گشت
انتشار: 24 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 749

به "آیا سفر زمینی به هند، خطرناک است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "آیا سفر زمینی به هند، خطرناک است؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا سفر زمینی به هند، خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید