12 نکته مهم برای مسافرت

به گزارش آفتاب صبا، یک سفر خوب می تواند برای تمامی علاقمندان به سفر تجربه ای دوست داشتنی و خاطره انگیز محسوب می شود. نداشتن تجربه و داشتن احساسات متفاوت و همچنین قرار دریافت در موقعیت هایی که برای اولین بار آن ها را تجربه می کنید، همه و همه در عین بدیع بودن می تواند برای شما مشکل ساز شود و ممکن است پس از چند سال و کسب تجربه در این باره به این موضوع بیاندیشید که ای کاش نکات و تجربه هایی فعلی خود را پیش از آغاز اولین سفر هم می دانستید.

12 نکته مهم برای مسافرت

در ادامه بعضی از نکات قابل توجه و مهم که باید پیش از آغاز سفر به آن ها توجه کنید، قرار گرفته شده است.

  • نکته 1

  • نترسید!

یکی از عوامل بازدارنده ترس است. انجام کارهایی که از انتها آن آگاه نیستید، همیشه می تواند ترسناک باشد. با این حال شما نباید خیلی از این موضوع دچار هراس شد. شما اولین نفری نیستید که قصد آغاز سفر و دیدن نواحی مختلف جهان در سر پرورانده است. مسافرت کشف قاره های جدید نیست و رفتن به نقاط مختلف جهان به معنی جست و جوی سرزمین های ناشناخته نیست. خارج از جایی که هستید، جهت هایی کاملا شناخته شده وجود دارد که پر از افراد و سازمان هایی است که آماده هستند تا به شما کمک کنند و را در طول سفرتان هدایت کنند. اگر هر ساله میلیون ها نفر در جهان می توانند راه خود را در گشت و گذار در اطراف جهان پیدا کنند، پس شما هم می توانید. نترسید و با شجاعت درونی خودتان، خود را برای ماجراجویی ها و لذت تجربه مکان ها و کار های جدید آماده کنید.

نکته 2: تمام توجه خود را معطوف کتاب راهنما نکنید!

به صورت عمومی و در حالت کلی کتاب های راهنما بسیار مفید هستند و می توانند دیدی کلی را از مقصدتان به شما نشان دهند، اما هرگز نمی توانید در آن ها جدید ترین جاذبه ها مثل رستوران ها یا جاذبه های بکر را پیدا کنید. برای پیدا کردن بهترین چیزها با مردم محلی ارتباط برقرار کنید تا متوجه شوید که چه چیزهایی در آن دوره زمانی بهترین جذابیت ها را در آنجا دارد یا شاید بتوانید آدرس و محل مکان هایی را بیابید که برایتان بسیار جذاب تر از جاذبه های اشاره شده در کتاب های راهنما باشد. از دیگر مسافران می توانید در مورد هتل ها، هاستل ها یا شاید محل های استراحتی که افراد محلی در اختیار مسافران قرار می دهند، آگاه شوید. مردم همیشه بهترین راهنمای شما برای پیدا کردن به روز ترین اطلاعات سفر هستند. مگر در حالتی که کتاب راهنمای شما دیجیتا باشد و در بازه های زمانی کوتاه به روز شود، اطلاعاتی قدیمی را در متن خود دارد. پس با تکیه تنها به کتاب های راهنما، برنامه خود را آغاز نکنید.

نکته 3: با آرامش سفر کنید!

شور و شوق سفر باعث می شود که بخواهید همه مکان های مورد علاقه تان را پشت سر هم ببینید. با زمان تعطیلات محدودی که ما داریم همیشه در تلاش هستیم تا همه چیز را با عجله انجام دهیم. 20 شهر را در 20 روز یا 100 کشور را در سفری به دور جهان ببینیم. اما در این صورت و در نهایت چیزی که برایتان می ماند، تعدادی عکس، استرس و طوفانی از تجربه ها است؛ اما چیزی که از دست می دهید شاید باارزش ترین چیزی است که می توانید در سفر به دست بیاورید. دانش و آگاهی که از مکان هایی که به آن ها سفر کرده اید و لذت و تجربه ملاقات با انسان هایی که در حین سفر با آن ها ملاقات می کنید را هرگز نمی توانید با این سرعت در سفر کردن کسب کنید. مثالی از این تجربه را با سفری عجله ای به استرالیا می توانید ببینید که در آن همه چیز می بینید، اما در حقیقت چیزی ندیده اید و در نهایت آرزو می کنید که کاش سفری آرام تر را انتخاب کرده بودید. در سفر برای گذراندن یک روز آرام در یک پارک یا نشستن در یک کافه و به تماشا نشستن مردم وقت کنار بگذارید. این زمان به شما این امکان را می دهد تا از فرهنگ و واقعیت مقصد خود آگاه شوید و از تجربه آن لذت ببرید.

نکته 4: با دیگران ارتباط برقرار کنید و اطلاعات بگیرید!

در طول سفر خود با افراد زیادی آشنا خواهید شد و بعضی از آن ها تبدیل به دوستانی برای تمام طول عمر شما می شوند. اما بعضی اوقات شما راه تماسی از آن ها نمی گیرید و برای تمامی طول عمرتان حسرت آن را می خورید. شبکه های اجتماعی و ایمیل باعث می شود که بتوانید با این افراد تا سال ها پس از سفر خود در تماس باشید. پس از آن ها اطلاعاتی برای تماس بگیرید و نگذراید تا به مرور و با گذشت زمان به خاطرات بپیوندند.

نکته 5: شما به وسایل زیاد نیاز ندارید!

برای سفر به کاستاریکا در سال 2003 شما کیفی پر از وسایل را به همراه داشتید، کفش های کوهنوردی، شلوار ها و تعداد زیادی از لباس ها را به همراه داشتید و لوازم بهداشتی همراه تان از لوازم موجود در یک داروخانه هم بیشتر بود. همه این ها درون کیف شما جای می گرفت و شما باید در تمامی طول سفر آن ها را حمل می کردید. اما نکته و درسی که وجود دارد، این است که شما به این میزان از وسایل نیاز ندارید. کیفی کوچک بخرید تا کمتر وسوسه شوید تا وسایل غیرضروری را با خود به همراه ببرید و آن ها را زیر نور آفتاب یا باران با خود حمل کنید. اگر واقعا به چیزی نیاز دارید، می توانید در حال رفتن آن را بردارید یا در حین سفر آن را تهیه کنید. به ما اعتماد کنید، شما به این حجم از وسایل نیاز پیدا نخواهید کرد.

نکته 6: تلفن به همراه داشته باشید!

در حین سفرتان افراد زیادی را ملاقات می کنید که می خواهید دوباره آن ها را ببینید. هر چند که شبکه های اجتماعی برای با خبر بودن از یکدیگر مفید است، اما زمانی که افراد دائم در حال حرکت و سفر هستند برای برنامه ریزی قرار های ملاقات شاید نتوان به این شبکه ها اتکا کرد و خیلی گزینه مناسبی نباشند. تلفن ها و سیم کارت های ارزان قیمت در سراسر جهان در دسترس هستند. روی یکی از أن ها سرمایه گذاری کنید تا بتوانید در طول سفر خود با دوستان تان در ارتباط باشید. در این صورت نگران این موضوع نخواهید بود که دوستان تان معطل شما باشند یا آن ها با تغییر برنامه به شهر دیگری تغییر جهت داده باشند. با کمی هزینه و تهیه تلفن های آنلاک شده، می توانید خیال تان را راحت تر کنید و بخشی از هزینه های مربوط یا پیغام ها را با استفاده از اینترنت های رایگان در دسترس و نرم افزار های پیغام رسان کاهش دهید.

نکته 7: در جریان حرکت کنید!

اگر روز به روز سفرتان را از پیش برنامه ریزی کرده باشید، دائم این استرس را به همراه تان خواهید داشت که از برنامه تان عقب نیفتید. با برنامه ریزی بیش از حد فشاری مضاعف را روی خود وارد می کنید که باعث می شود در سفر خود عجله کنید و در نتیجه دیگر جایی برای تجربه کردن، لذت بردن و شادی حاصل از اتفاقاتی که در طول سفر برایتان می افتد، نخواهد بود. کمی انعطاف را در برنامه خود جای دهید و با جریان و آنچه در طول سفر اتفاق می افتد، حرکت کنید. یک یا دو فعالیت را برای روز خود برنامه ریزی کنید و اجازه دهید تا بقیه خود اتفاق بیفتد. تجربه ای کم استرس تر و لذت بخش تر در انتظارتان خواهد بود. شما از آنچه در طول سفر اتفاق می افتد، شگفت زده خواهید شد؛ از دعوت هایی که به یکباره پیش می آید یا مکان هایی که در طول سفر به شما معرفی می شود و شما را به شدت به خود جذب می کند.

نکته 8: پول اضافه همراه داشته باشید!

سفر کردن آنقدر که فکر می کنید ،گران قیمت نیست. شما می توانید با روزی 15 دلار آسیا و با روزی 40 دلار اروپا را بشد، اما همیشه این امکان وجود دارد که اتفاقی پیش بینی نشده رخ دهد و شما به پول نیاز پیدا کنید. شرط احتیاط را رعایت کنید. مهم نیست که با چه بودجه ای و با چه میزان پول سفر می کنید. شما نمی توانید همه اتفاقات پیش بینی نشده و بلایایی که ممکن است برایتان اتفاق بیفتد را پیش بینی کنید. همیشه ممکن است رخدادی پیش بیاید و بخش زیادی از بودجه سفرتان را از بین ببرد. پس نکته مورد نظر این خواهد بود که بیش از چیزی که به آن نیاز دارید، پول به همراه خود ببرید، چرا که از این کارتان در آینده راضی و راضی خواهید بود.

نکته 9: خیلی خجالتی نباشید!

حتی اگر درونگرا هستید یا همیشه نگران این موضوع هستید که دیگران در مورد شما چه فکری می کنند، برای آغاز مکالمه و صحبت با دیگران نیاز به اشتیاق و شجاعت خواهید داشت و همیشه به این نکته توجه داشته باشید که همه ما تا حدودی به یکدیگر شباهت هایی داریم. اطراف تان پر است از مسافرانی که انفرادی سفر می کنند و به دنبال دوستانی جدید برای صحبت می گردند. کافی است سلام کنید و بقیه اتفاقات خود به خود رخ خواهند داد. در هاستل ها از دیگران بخواهید تا به دورهمی ها یا بازی هایی که در حال انجام آن هستند، بپیوندید و با آن ها صحبت کنید. کسی به شما نه نخواهد گفت. اولین قدم را بردارید و هدفون هایتان را از گوش تان بیرون بیاورید و به آن ها سلام کنید. شما چیزی برای از دست دادن نخواهید داشت و این راهی است که شما می توانید از شر خجالتی بودن خود رها شوید، دوستان جدید پیدا کنید و در مکالمات خود و تعامل با دیگران بهتر و بهتر شوید.

نکته 10: ماجراجو باشید!

حتی اگر از ارتفاع می ترسید یا اگر به ورزش علاقه ای ندارید و در حالی که ممکن است به خود آسیب بزنید، هرگز از پریدن از قایق در جزیره های گالاپاگوس در اکوادور پشیمان نخواهید شد. ممکن است از ترس جوری جیغ بزنید که هنجره تان آسیب ببیند، اما شما عاشق ژرف دره های کنیون خواهید شد. خود را به چالش بکشید و ریسک ها را بپذیرید. چیز های جدید را امتحان کنید، حتی اگر از بعضی از آن ها متنفر باشید؛ اما از انجام دادن هیچ کدام پشیمان نخواهید بود و بعد از انجام آن ها با اعتماد به نفس بیشتری از آن سفر به خانه بر می شد.

نکته 11: شما مجبور نیستید!

اگر از سفر کردن خسته شده اید، استراحت کنید. اگر در سفری بلند مدت هستید، چند روزی را در یکی از شهر ها استراحت کنید و پس از آن اگر دیدید که هنوز هم خسته اید و از سفر کردن بدتان می آید، به خانه برشد. هیچ خجالتی در این کار وجود ندارد. بهتر است که امتحان کنید و شکست بخورید تا این که اصلا امتحان نکنید. همیشه به یاد داشته باشید که اگر از سفر کردن لذت نمی برید، به خانه برشد. شما به تصمیم هایتان زنجیر نشده اید و می توانید آن ها را عوض کنید.

نکته 12: شما تنها نیستید!

هر جایی که سفر کنید، شبکه ای از مسافر ها را خواهید یافت که دوستان شما خواهند بود و نکات و نصیحت هایی را برایتان به همراه دارند که می تواند به شما کمک کند. آن ها راهنمای تان خواهند بود و شما را به سمت جهت درست هدایت می کنند و مشوق شما می شوند. شما بیرون از محل زندگی خود تنها نخواهید بود و دوستان جدیدی پیدا خواهید کرد. حتی با این که شما به تنهایی سفر می کنید، اما هرگز تنها نخواهید بود. داشتن نگرانی و اضطراب به خاطر جهتتان به سمت اتفاقات و مکان هایی نامشخص طبیعی است. این بخشی از ذات انسانی است که نگران باشد، اما در طول سفر شما با آن کنار خواهید آمد و به شخص بهتری تبدیل خواهید شد. نفسی عمیق بکشید، آرام باشید و از سفرتان لذت ببرید.

منبع: ویکی گرام
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1149

به "12 نکته مهم برای مسافرت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 نکته مهم برای مسافرت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید