عادات مثبت را با این کتاب جایگزین عادات منفی کنید

به گزارش آفتاب صبا، کتاب عادات اتمی راهنمای تغییرات کوچک برای نتایج عظیم

عادات مثبت را با این کتاب جایگزین عادات منفی کنید

به گزارش خبرنگاران و به نقل از چطور ، زندگی ما مجموعه ای از عادت های کوچک و عظیمی است که، در کنار هم، به نوعی روزمرگی و شخصیت ما را می سازند. ازآنجاکه این عادت ها بیشتر در پس زمینه زندگی مان قرار می گیرند، کمتر دیده می شوند. ازطرفی می توان گفت یکی از روینمودهای پیروز در بهبود کیفیت زندگی آن است که عادت های جدید و کوچکی بسازیم که در درازمدت بر کلیت زندگی اثر می گذارند. این مسئله در کتاب عادات اتمی (Atomic habits) به خوبی طرح شده است. جیمز کلییر این کتاب را به گونه ای نگاشته است که خواننده را وادار می نماید آن را، مانند یک فیلم، مشتاقانه تا سرانجام دنبال کند. در ادامه، برای آشنایی بیشتر با این کتاب، همراه مان باشید.

درباره نویسنده

جیمز کلییر (James Clear) نویسنده و عکاس آمریکایی است که آثارش از پرفروش ترین هاست. او در دوران نویسندگی خود بیشتر بر مسئله عادت متمرکز بوده است. فعالیت های کلییر بیشتر در حوزۀ ایجاد نگرش مناسب برای پذیرش اثر عادات کوچک بوده است. او ازطریق خبرنامه ایمیلی قدرتمندی با طرف دارانش در کل جهان ارتباط دارد و محتواهای ارزشمندی را با آنها به اشتراک می گذارد؛ همچنین به وسیله وب سایتش، که ماهانه چند میلیون بازدید دارد، با همراهانش در ارتباط است.

چرا عادات اتمی؟

شناخت عادت ها باعث می گردد انسان بتواند ضعف هایش را بهتر بشناسد و آنها را برطرف کند. اما مسئله به همین جا ختم نمی گردد. بهبود کیفیت زندگی انسان فقط به بهبود ضعف های پیشین وابسته نیست، بلکه باید، ضمن تغییر عادت های بد، برای ایجاد عادت های خوب و جدید هم کوشش کرد؛ موردی که کمتر به آن توجه شده است. در جامعه ما، رویکرد تربیتی و آموزشی بیشتر بر شناسایی و اصلاح عادات بد متمرکز است؛ اما توجه به خلق عادات جدید می تواند از همان میزان ارزش یا حتی بیشتر هم برخوردار باشد، زیرا ایجاد عادات خوب خودبه خود می توانند به کم رنگ ترشدن عادات بد یاری نمایند. به همین دلیل، شاید مطالعه کتابی که خواننده را به خلق عادات کوچک و مفید تشویق می نماید، خالی از لطف نباشد: کتابی مانند کتاب عادات اتمی.

ساختار کتاب عادات اتمی

کتاب عادات اتمی، علاوه بر مقدمه، از 6 بخش تشکیل شده است. در بخش اول، اصول پایه آنالیز می گردد: اینکه چرا تغییرات کوچک می توانند اثرات عظیمی برجای گذارند. سپس، در چهار بخش بعدی، 4 قانون مؤثر معرفی می شوند که به صورت مرحله ای چیده شده اند: قانون اول، آشکارکردن عادات؛ قانون دوم، جذاب کردن عادات؛ قانون سوم، آسان کردن عادات؛ قانون چهارم، رضایت بخش کردن عادات. با خط فکری حاصل از این چهار قانون، مخاطب با خودش احساس مهربانی بیشتری می نماید و بهتر می تواند به این مسئله نگاه کند. در بخش ششم نیز چند موضوع ویژه معرفی شده است که تکمیل نماینده فرایند ایجاد عادات خوب و کوچک است.

درباره کتاب عادات اتمی

عنوان این کتاب به زیبایی بر رویکرد کتاب تأکید دارد. واژه اتم برگرفته از مفهوم بسیار کوچک بودن است. تمام رویکرد عادات اتمی در کل کتاب بر یک هدف متمرکز است و آن هم تأکید بر اثر عادات کوچک است. این کتاب به مخاطب می گوید که برای بهبود کیفیت زندگی و ارتقای روابط مان به اقدامات عظیم و چشمگیر نیازی نداریم. اثرات عظیم را می توان در پی عادات کوچک به دست آورد. به نظر می رسد که اجرای چنین توصیه ای بسیار دست یافتنی است. مخاطب احساس می نماید به کاربردن اصول این کتاب چندان سخت و دور از دسترس نیست. بنابراین، می توان گفت با کتابی روبرو هستیم که می تواند حرف هایی آرام ولی مستحکم بیان کند. مخاطب می تواند به آن حرف ها اعتماد کند و تا سرانجام، آنها را با اشتیاق بخواند.

درنهایت، در آخرین صفحات، تصویری از عاداتی به کوچکی اتم و با اثرگذاری قوی در ذهن خواننده شکل می گیرد که همیشه در فکرش باقی خواهد ماند. ناگفته نماند که لحن ساده و صادقانه نویسنده نیز در ایجاد چنین احساس اعتمادی بی تأثیر نیست. لحنی که اهداف، نیازها و باورهای مخاطب را هنرمندانه هدف قرار می دهد و بر اساس آن برایش هویت ایجاد می نماید.

آیا این کتاب برای شماست؟

این کتاب برای افراد خاصی نوشته نشده است. تمام افراد با هر شرایط روحی می توانند مخاطب این کتاب باشند. کتاب عادات اتمی از کتاب هایی است که می تواند حال مخاطب را خوب کند، زیرا بیش از تمرکز بر ایجاد تغییر در رفتار فرد، بر خلق رفتارها و عادات جدید متمرکز است. بنابراین، چنین کتابی می تواند برای همه کسانی که مایل اند زندگی بهتری بسازند مناسب باشد. اگر شما مایل هستید با تغییرات کوچک، کیفیت زندگی تان را بهبود بخشید، توصیه می کنیم از این کتاب غافل نشوید. همچنین، می توانید این کتاب را به عزیزان تان هدیه دهید.

بخش هایی از کتاب عادات اتمی

آیا تا به امروز به این فکر نموده اید که چرا آن چیزی را که می گویم انجام می دهم انجام نمی دهم؟ چرا وزن کم نمی کنم یا سیگار را ترک نمی کنم یا برای بازنشستگی پس انداز نمی کنم یا آن کسب وکار جانبی را آغاز نمی کنم؟ پاسخ این پرسش ها را می توان جایی در بین این چهار قانون پیدا کرد. کلید ایجاد عادت های خوب و ترک عادت های بد درک این قوانین بنیادی و چگونگی تغییرشان برای انتظارات تعیین تان است. هر هدفی محکوم به فناست، اگر برخلاف طبیعت انسان باشد.

عادت های شما را سیستم هایی در زندگی تان شکل می دهند. در فصل های بعدی، یک به یک درباره این قوانین بحث می کنیم و نشان می دهیم که چطور می توانید از آنها برای ایجاد سیستم بهره بگیرید؛ سیستم هایی که در آنها عادت های خوب به طور طبیعی ظاهر می شوند و عادت های بد از بین می فرایند. (صفحه 62)

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1235

به "عادات مثبت را با این کتاب جایگزین عادات منفی کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عادات مثبت را با این کتاب جایگزین عادات منفی کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید