سیگار، برنج و اجاره؛ پیشتاز تورم

به گزارش آفتاب صبا، مرکز آمار ایران بیان کرد: نرخ تورم سالانه دی ماه 1400 برای خانوار های کشور به 42.4 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل یک واحد درصد کاهش نشان می دهد.

سیگار، برنج و اجاره؛ پیشتاز تورم

افزایش نرخ تورم نقطه ای خانوار های کشور

به گزارش مهر، منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در دی ماه 1400 به عدد 35.9 درصد رسیده است؛ یعنی خانوار های کشور به طور میانگین 35.9 درصد بیشتر از دی 1399 برای خرید یک مجموعه کالا ها و خدمات یکسان هزینه نموده اند.

نرخ تورم نقطه ای دی ماه 1400 در مقایسه با ماه قبل 0.7 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 1.1 واحد درصدی به 42.6 درصد و گروه کالا های غیرخوراکی و خدمات با افزایش 0.6 واحد درصدی به 32.4 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوار های شهری 35.8 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 0.8 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوار های روستایی 36.5 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.3 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه دی 1400 به 2.4 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.7 واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالا های غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 1.7 درصد و 2.7 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار های شهری 2.5 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 0.9 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوار های روستایی 1.9 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.1 واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه دی ماه 1400 برای خانوار های کشور به 42.4 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل یک واحد درصد کاهش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوار های شهری و روستایی به ترتیب 41.8 درصد و 45.8 درصد می باشد که برای خانوار های شهری 0.9 واحد درصد کاهش و برای خانوار های روستایی 1.2 واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری / ‬ برنج و اجاره بها افزایشی؛ مرغ و برق بها کاهشی

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه دخانیات، گروه نان و غلات شامل انواع برنج ایرانی و گروه ادویه و چاشنی شامل زعفران و رب گوجه فرنگی می باشد. در گروه عمده کالا های غیرخوراکی و خدمات اجاره بهای واحد مسکونی، در گروه هتل و رستوران هزینه اقامت در هتل و مسافرخانه و در گروه پوشاک و کفش انواع پوشاک بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

هم چنین در ماه جاری گروه انواع گوشت گوشت مرغ و میانه قیمت یک کیلو وات برق مصرفی خانوار نسبت به ماه گذشته کاهش قیمت داشته اند.

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه دخانیات، گروه نان و غلات شامل انواع برنج ایرانی و گروه ادویه و چاشنی شامل زعفران و رب گوجه فرنگی بوده است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در دی ماه 1400 برای دهک های مختلف هزینه ای از 41.6 درصد برای دهک نهم تا 45.2 درصد برای دهک اول است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1872

به "سیگار، برنج و اجاره؛ پیشتاز تورم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیگار، برنج و اجاره؛ پیشتاز تورم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید