دگزامتازون برای بهبود کرونایی ها موثر است؟

به گزارش آفتاب صبا، مدتی است که اخبار سلامت از تاثیرات مقابله ای یک داروی جدید با کووید 19 می گویند. داروی ضد التهابی دگزامتازون به عنوان یک روش درمانی از سوی بعضی از دانشمندان و محققان برای بیماران مبتلا به کرونا که در شرایط وخیم بیمارستانی به سر می برند، مورد استفاده قرار گرفته است. دارویی که برای رئیس جمهور آمریکا نیز تجویز شد.

دگزامتازون برای بهبود کرونایی ها موثر است؟

به گزارش خبرنگاران، یک آزمایش در انگلیس نشان داده این دارو می تواند جان بیماران مبتلا به کرونا که در شرایط تنفسی و جسمی بسیار وخیمی قرار دارند را نجات دهد.

سوال این است که این دارو چیست؟ دگزامتازون یک استروئید است. استروئید دارویی است که با تقلید از هورمون های ضد التهاب فراوری شده توسط بدن، التهاب را کاهش می دهد.

داروی دگزامتازون که هدفش از بین بردن التهاب در بدن است، عملکرد خود را با سرکوب سیستم ایمنی بدن نشان می دهد. عفونت ویروس کرونا باعث ایجاد التهاب در بدن می گردد و این التهاب زمانی بروز می نماید که بدن برای مقابله با کرونا کوشش می نماید.

گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن بیش از اندازه فعال می گردد و همین واکنش نیز می تواند به مرگ بیمار منجر گردد. در واقع همان واکنشی که بدن برای حمله به عفونت از خود نشان می دهد، با حمله به سلول های بدن بیمار، به دنبال نابودی آنهاست.

آیا دگزامتازون بر خلاف کووید 19 عمل می نماید؟

آزمایش بالینی صورت گرفته از سوی دانشگاه ملی انگلستان، نشان می دهد که این دارو مزایایی برای بیماران مبتلا به کرونا دارد.

طبق یافته های اولیه مشترک با سازمان بهداشت دنیای، این دارو می تواند میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در بیمارانی که از دستگاه تهویه استفاده می نمایند، را حدود یک سوم کاهش دهد. همچنین دگزامتازون برای بیمارانی که فقط به اکسیژن احتیاج دارند، می تواند میزان مرگ و میر را به یک پنجم برساند.

البته این دارو فقط برای افرادی که در بیمارستان بستری هستند و اکسیژن یا تهویه مکانیکی دریافت می نمایند، مناسب است.

در واقع دگزامتازون در افرادی که علائم خفیف تری دارند کارایی صحیح را ندارد، زیرا سرکوب سیستم ایمنی بدن آنها در این مرحله اصلا مفید نیست.

دانشمندان امیدوارند که دگزامتازون بتواند در مجموعه داروهایی قرار بگیرد که هدف آنها کاهش میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا است. در حال حاضر این دارو برای بزرگسالان از جمله کسانی که باردار یا شیرده هستند، توصیه می گردد.

آیا برای همه بیماران در دوره بهبود، دگزامتازون تجویز شده است؟

طبق این آزمایش، به بیماران واجد شرایط مدل های مختلف داروی دگزامتازون، از خوراکی تا تزریقی اختصاص داده شده است.

این دارو یکبار در روز، با دوز 6 میلی گرم به مدت 10 روز تجویز شده است. در زنان باردار یا شیرده نیز به جای دگزامتازون از پردنیزولون 40 میلی گرم (داروی استروئید خفیف تر) یا هیدروکورتیزون وریدی 80 میلی گرم دو بار در روز، استفاده شده است.

نظر سازمان بهداشت دنیای چیست؟

سازمان بهداشت دنیای با ابراز خوشحالی از نتایج آزمایش های صورت گرفته، گفته است که اکنون به درمان های بیشتری برای علائم خفیف احتیاج است.

این سازمان با اعلام این موضوع که دگزامتازون داروی در دسترس و ارزان قیمتی است، بیان کرد: این یافته ها به ویژه برای کشورهای در حال توسعه خبر خوبی است. چرا که این دارو توسط بسیاری از شرکت های داروسازی در دنیا فراوری و با قیمت بسیار مناسب در دسترس تمام افراد است. اطلاعات این سازمان نشان می دهد که در آفریقا بیش از 5 هزار نفر از مردم در اثر ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند که استفاده از دگزامتازون می تواند این فرایند را کاهشی کند. سازمان بهداشت دنیای در مورد موارد قابل استفاده از این دارو می گوید: این دارو می تواند به درمان التهاب یا تورم در بدن، آلرژی و حساسیت های شدید و شرایطی که سیستم ایمنی بدن بیش از حد در حال از بین رفتن است، یاری کند. به عنوان مثال، از این دارو برای درمان آسم شدید که می تواند باعث التهاب در مجاری ریوی گردد، استفاده می نمایند. دگزامتازون همچنین در شرایط خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس که ناشی از حمله اشتباه سیستم ایمنی بدن به بدن است نیز مفید واقع می گردد.

دگزامتازون عوارض جانبی دارد؟

عوارض جانبی رایج دگزامتازون که برای مواردی به غیر از کووید 19 استفاده می گردد اضطراب، مشکل خواب، افزایش وزن و احتباس مایعات (تجمع بیش از حد مایعات در سیستم گردش خون و بافت های بدن) است. این دارو عوارض جانبی نادری نیز دارد که مربوط به اختلالات چشم، تاری دید و خونریزی می گردد. اما با توجه به اینکه برای درمان بیماران مبتلا به کرونا به دوز کمی از این دارو احتیاج است، احتمالا عوارض جانبی ندارد یا بسیار محدود است. مدیر ارشد تحقیقات پزشکی انگلیس در مورد داروی دگزامتازون می گوید: تا کنون هیچ گونه آسیب اضافی و نگران نماینده ای در استفاده از این دوز دگزامتازون برای بیماران آنالیز شده مبتلا به کووید 19، شناسایی نشده است.

آیا سایر استروئیدها هم موثر هستند؟

همانطور که پیش تر بیان شد، دگزامتازون از جمله داروهای خانواده استروئید است. پروفسور پیتر هوربی که پروژه تحقیقات انگلیس در مورد دگزامتازون را رهبری می نماید، می گوید: در حال حاضر دانشمندان در حال اجرا آزمایش بر روی سایر استروئیدها مانند متیل پردنیزولون در بیماران مبتلا به کرونا هستند که البته نتایج اولیه امیدوارنماینده ای داشته است.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1045

به "دگزامتازون برای بهبود کرونایی ها موثر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دگزامتازون برای بهبود کرونایی ها موثر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید