تولد نخستین کره گورخر در پارک ملی کویر مرکزی

به گزارش آفتاب صبا، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: نخستین کره گورخر بوم زاد در پارک ملی کویر به دنیا آمد.

تولد نخستین کره گورخر در پارک ملی کویر مرکزی

به گزارش جام آنلاین از سمنان؛ امیر عبدوس اظهار کرد: روزی که تصمیم به رهاسازی همه گورخرهای ماده آبستن به همراه یک نر نابالغ در طبیعت پارک ملی کویر گرفتیم، خیلی از همکاران و دوستان اضطراب خروج گورخرها از پارک و حرکتشان به سمت زادگاه اولیه خود یعنی توران را داشتند؛ بنابراین تمهیداتی برای پیشگیری از این اتفاق در نظر گرفته بودیم.

وی ادامه داد: از دو سال پیش، مکان سایت نگهداری گورخرها را که در گذشته در نقطه ای دوردست انتخاب شده بود را به کنار پاسگاه سنگفرش شاه عباسی منتقل کردیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان عنوان نمود: در این مکان یک سایت تکثیر مجهز با امکاناتی ازجمله، هشت فضای جداگانه برای جداسازی، راهروی ایمن برای جابه جایی بین فضاها، آبشخورها و وان های تغذیه، گیت های مقیدسازی و فضای مسقف که هیچ یک در سایت قبلی وجود نداشتند، ساختیم.

عبدوس اعلام کرد: برای انتقال گورخرها از سایت قدیم به اینجا یک تریلر کاروان حمل گورخر به ایمن ترین شکل ممکن ساخته شد که مشخصات فنی آن در پست های قبلی این صفحه موجود است.

وی اضافه کرد: در اطراف این سایت به همت محیط بانان چند آبشخور ساخته شد و ابتدا دو تا از ماده های آبستن برای آزمایش دو هفته در طبیعت رها شدند و هر روز برای آشامیدن آب و تغذیه به کنار سایت می آمدند و ضمن اینکه به وسیله راهروی تعبیه شده در سایت حتی برای تغذیه به صندلی قبلی خود در داخل سایت هم باز می گشتند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان اعلام کرد: در یکی از روزهایی که در داخل صندلی بودند درب را بسته و چند روز بعد در اواخر آبان ماه گله متشکل از پنج ماده آبستن و یک نر نابالغ با هم رهاسازی شدند تا نخستین گله گورخر آزاد در پارک ملی کویر را تشکیل دهند.

عبدوس عنوان نمود: از آن روز تا به حال محیط بانان این گله را هر روز رصد کردند تا در این روزها شاهد زایمان پیروز نخستین کره گورخر متولد طبیعت باشیم.

وی اظهار کرد: هرچند این زایمان ها پیش از این در محیط محصور قبلی هم رخ داده بود؛ اما درصد پیروزیت زایمان ها در اسارت به مراتب کمتر از طبیعت است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه منتظر تولد بقیه کره ها هستیم، از همت و پشتکار تمامی محیط بانان پارک ملی کویر و رضا شاه حسینی رئیس این پارک و مهدی لهردی معاون وی قدردانی کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1472

به "تولد نخستین کره گورخر در پارک ملی کویر مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولد نخستین کره گورخر در پارک ملی کویر مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید