تراسترهای تک پیشرانه و دوپیشرانه سامانه های فضایی ساخته شد

به گزارش آفتاب صبا، به گزارش خبرنگاران، حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: نمونه های مهندسی تراسترهای تک پیشرانه و دوپیشرانه در پژوهشکده سامانه های حمل ونقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران ساخته شده و آزمون های عملکردی را به خوبی پشت سر گذاشته اند.

تراسترهای تک پیشرانه و دوپیشرانه سامانه های فضایی ساخته شد

وی شرح داد: سامانه های فضایی مانند ماهواره ها، سفینه ها و ماه نشین ها برای حرکت در فضا و کنترل موقعیت خود از موتورهای ویژه ای استفاده می کنند. در کاربردهای فضایی به این نوع از موتورها، تراستر اطلاق می شود. ویژگی هایی همچون گستردگی محدوده نیروی رانش تولیدی، امکان روشن و خاموش کردن به دفعات، کنترل پذیری مناسب و همچنین سابقه طولانی استفاده پیروزیت آمیز از آن ها در دنیا، باعث شده است که این سامانه های کم پیشران به عنوان پرکاربردترین تراسترها در انواع مأموریت های فضایی به کار برده شوند.

صمیمی گفت: با توسعه فناوری تراسترهای تک پیشرانه و دوپیشرانه، امکان تعریف مأموریت های گسترده و متنوعی برای محموله های فضایی و ماهواره های بومی آینده فراهم شده است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران درباره اهمیت این پروژه شرح داد: در راستا توسعه برنامه های فضایی در تناسب با نقشه راه فضایی کشور و به منظور ارتقاء قابلیت های مأموریتی ماهواره های بومی نسل آینده، توسعه سامانه های کم پیشران فضایی به عنوان منابع تولید نیروهای پیشران و همچنین نیروهای کنترلی لازم، لازم است. از سوی دیگر، با توجه به سطح بالای فناوری های مختلف موجود در این نوع از تراسترها، مدت زمان طراحی و توسعه آن ها طولانی است. بدین ترتیب، در راستای رفع نیاز مأموریت های فضایی جاری و آینده کشور، توسعه این نوع از زیرسیستم های فضایی، به منظور ارتقاء سبد محصولات فضایی کشور و همچنین، کاهش زمان طراحی، توسعه و ساخت محوله های فضایی، ضرورت دارد.

وی اضافه نمود: پروژه توسعه تراسترهای تک پیشرانه و دوپیشرانه از سال 1395 در پژوهشکده سامانه های حمل ونقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران، با هدف کاربرد در ماهواره های موجود در نقشه راه فضایی کشور، وارد فاز عملیاتی شد و در گام نخست و پس از اتمام فاز طراحی مفهومی، فرآیند طراحی، آزمون و توسعه این فناوری در دستور کار قرار گرفت.

صمیمی ادامه داد: بدین ترتیب، متخصصان پژوهشکده سامانه های حمل ونقل فضایی پیروز شدند مراحل طراحی، ساخت و آزمون نمونه آزمایشگاهی این نوع از تراسترها را به انجام رسانند. در این راستا، پس از طراحی اولیه و ساخت نمونه های اثبات فناوری و اجرای پیروز تست های مد نظر، توسعه فناوری تراسترهای کم پیشران، تک پیشرانه و دو پیشرانه اجرا شده و نمونه های آزمایشگاهی تولیدی، آزمون های عملکردی مورد انتظار را با پیروزیت پشت سر گذاشته اند.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: اینک، فرآیند طراحی دقیق و ساخت نمونه مهندسی تراسترهای فضایی مورد اشاره به اتمام رسیده و آزمون های فاز نمونه محیط آزمایشگاهی یا نمونه مهندسی نیز با پیروزیت اجرا شده است. در این مرحله، امکان توسعه و بهره برداری از محصولات به دست آمده، در انواع پروژه های ماهواره ای کشور و ارتقاء سطح مأموریت آن ها، فراهم شده است.

وی درباره مواد به کار رفته در این سازه گفت: مواد به کار رفته در سازه تراسترهای دوپیشرانه از آلیاژ ویژه ای از پلاتین با قابلیت تحمل درجه حرارت بسیار بالا و مقاوم در برابر سایش و اکسیداسیون است. دست یابی به فناوری اخیر، منجر به ایجاد امکان انجام مأموریت های فضایی با زمان عملکرد بالا شده است. همچنین، برای دستیابی به فناوری تراسترهای تک پیشرانه، نیاز به نانوکاتالیست با قابلیت تحمل خصوصیات فیزیکی و ترمودینامیکی محصولات برآمده از تجزیه سوخت، است. این نوع از کاتالیست ها توسط متخصصان حوزه نانوفناوری پژوهشگاه فضایی ایران تولید شده اند.

صمیمی به راه اندازی آزمایشگاه های مجهز برای آزمایش این تراسترها اشاره کرد و گفت: یک تراستر، پیش از استفاده در فضا، لازم است که مراحل مختلف آزمون و ارزیابی را در زمین و در آزمایشگاه های تخصصی با قابلیت شبیه سازی محیط فضا پشت سر بگذارد. از این رو، لازم است که محیط خلأ فضا و سایر مشخصات مرتبط با آن، در محیط آزمایشگاهی شبیه سازی شده تا بتوان عملکرد سامانه را در محیط واقعی ارزیابی کرد. بدین منظور، متخصصان پژوهشگاه فضایی ایران با راه اندازی آزمایشگاه های مجهز، زیرساخت های لازم برای آزمایش تراسترهای فضایی را نیز فراهم کرده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 765

به "تراسترهای تک پیشرانه و دوپیشرانه سامانه های فضایی ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تراسترهای تک پیشرانه و دوپیشرانه سامانه های فضایی ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید