امروز می توانیم مقتدرانه در اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام و خلیج مکزیک حضور یابیم

به گزارش آفتاب صبا، فرمانده نداجا گفت: امروز می توانیم این تعهد را بدهیم که مقتدرانه در اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام و خلیج مکزیک حضور یابیم.

امروز می توانیم مقتدرانه در اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام و خلیج مکزیک حضور یابیم

به گزارش خبرنگار حوزه، امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش صبح امروز پنجشنبه در مراسم تجدید میثاق فرماندهان و کارکنان این نیرو با آرمان های امام خمینی (ره) که به مناسبت هفتم آذر (روز نیروی دریایی ارتش) در حرم مطهر امام راحل برگزار گردید، اظهار کرد: نیروی دریایی در طول تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس همیشه پای تعهد و میثاق خود با آرمان های امام راحل ایستاده است که مصادیقی از آن را بیان می کنیم.

او اضافه نمود: در روز های شروعین جنگ تحمیلی، دشمن بعثی با طراحی های خود می خواست یک روزه خرمشهر را تصرف کند و ظرف یک هفته به تهران برسد، اما با حماسه سازی تکاوران نیروی دریایی یک مقاومت مستحکم شکل گرفت و دشمن 34 روز پشت دروازه های خرمشهر ماند که این یکی از مصادیق سرسپردگی نداجا به آرمان های انقلاب اسلامی است.

فرمانده نداجا ادامه داد: دومین مصداق از تجدید میثاق نیروی دریایی تنها 67 روز بعد از شروع جنگ صورت گرفت؛ در آبان 1359 دو عملیات بزرگ اشکان و شهید صفری در نیروی دریایی انجام شد که هر دو با هدف توقف نیروی دریایی عراق و از کار انداختن چرخه اقتصاد دشمن انجام شد و چندی بعد در تکمیل این دو عملیات، عملیات مروارید انجام شد که در آن دو سکوی نفتی البکر و الامیه منهدم شدند و عملاً تا انتها دفاع مقدس چیزی از نیروی دریایی رژیم بعثی باقی نماند.

دریادار خانزادی افزود: از آنجا که دشمن می خواست انقلاب را به وسیله جنگ متوقف کند، اقدام به حمله همه جانبه در زمین، هوا و دریا کرد، تا حرکت انقلاب را متوقف کند؛ اما در دریا با مشت آهنین دریادلان نداجا روبرو شد و تا آخر جنگ هیچ گونه تحرکی نتوانست از خود بروز دهد.

او یادآور شد: با توجه به تک محصولی بودن کشور در آن دوران، در ادامه جنگ، نیروی دریایی عملیات اسکورت را جهت تأمین منافع مالی کشور در آب ها شروع کرد و در طول این هشت سال توانست 10 هزار کشتی را اسکورت کند و تنها 20 کشتی در طول این هشت سال از بین رفت و این نیز مصداق دیگری از تجدید میثاق کارکنان سلحشور نیروی دریایی با آرمان های انقلاب اسلامی است.

امیر خانزادی با اشاره به حجم کاری که در حوزه اسکورت نفتکش ها در دوران دفاع مقدس انجام شد، بیان نمود: نیروی دریایی در طول 10 سال گذشته و در شرایط عادی شش هزار کشتی را اسکورت کرد، درحالی که در طول هشت سال دفاع مقدس، این عدد از مرز 10 هزار کشتی تجاوز کرد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: نیروی دریایی در طول جنگ هشت ساله توانست، سیادت دریایی جمهوری اسلامی ایران را بر دریا ها حفظ و با یاری پدافند در حوزه های امنیتی حساسی، چون جزیره خارگ امنیت خوبی را برقرار کند.

او اعلام نمود: دشمن به تلافی شکست هایی که خورده بود، به ناو جوشن حمله کرد و وقتی به فرمانده ناو اعلام کردند که موشک ما ظرف پنج دقیقه به ناو برخورد خواهد نمود و پرسنلتان را نجات دهید. فرمانده ناو با اقتدار ایستاد و گفت که اینجا آب های ما است. آن ها تا آخرین لحظه با دشمن به نبرد پرداختند و در نهایت همگی به شهادت رسیدند.

دریادار خانزادی ادامه داد: تصور دشمنان این بود که بعد از انقلاب با رفتن مستشاران نظامی از ایران، نیروی دریایی کشورمان قادر به تعمیر و نگهداری تجهیزات نیست، اما جهان دید که در هشت سال دفاع مقدس همه نیرو های ما چگونه توانستند در برابر دشمن بایستند و کار تعمیر و تجهیزات را با قدرت به انجام برساندند.

فرمانده نداجا مطرح نمود: وقتی موضوع بازنشسته شدن بعضی تجهیزات دریایی مطرح شد، فرمانده معظم کل قوا فردمودند که باید به تجهیزات عمر انقلابی بدهیم؛ از این رو به سرعت عمردهی انقلابی به تجهیزات را در نداجا شروع کردیم.

او اضافه نمود: امروز ناو الوند به همراه ناو پشتیبانی بندرعباس در نزدیکی کانال سوئز به اجرای مأموریت می پردازد و با تروریسم دریایی مقابله می نماید که همه این ها بیانگر اجرای مأموریت و وظیفه در راستای عهد و میثاق با ولایت است.

دریادار خانزادی گفت: نیروی دریایی در امتداد وسعت مأموریتی، در دریای سرخ حضور یافته و این حضور را تثبیت نموده است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش توضیح داد: امروز می توانیم این تعهد را بدهیم که مقتدرانه در اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام و خلیج مکزیک حضور بیابیم و در واقع حضور و اجرای مأموریت در هر جا از اقیانوس ها و آب های آزاد برای ما به یک فرایند قابل برنامه ریزی تبدیل شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 369

به "امروز می توانیم مقتدرانه در اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام و خلیج مکزیک حضور یابیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امروز می توانیم مقتدرانه در اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام و خلیج مکزیک حضور یابیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید