آیا ایران وارد دوره 30 ساله خشکسالی شده است؟

به گزارش آفتاب صبا، رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی ضمن رد ورود ایران به دوره 30 ساله خشکسالی گفت: اگر فرایند افزایش دما و مصرف بالای آب همچنان وجود داشته باشد، شدت و اثرات خشکسالی تشدید می گردد.

آیا ایران وارد دوره 30 ساله خشکسالی شده است؟

احد وظیفه در مصاحبه با ایسنا در پاسخ به این پرسش که آیا ایران وارد دوره 30 ساله خشکی شده است، اظهار کرد: این ادعا که وارد دوره 30 ساله خشکسالی شده ایم، غلط است. خشکسالی یک دوره 30 ساله یا 10 ساله ندارد و تقریبا از پنج دهه گذشته بارش ها به تدریج فرایند کاهشی یافته است.

وی اضافه نمود: بارش های تجمعی کشور همچنان فرایند کاهشی و منفی دارد و نسبت به 50 سال گذشته تا به امروز شیب منفی را طی نموده است، اما بارش ها هرسال نسبت به سال گذشته کاهش نمی یابند بلکه نوسان بارشی وجود دارد. به طور مثال سال 1371میانگین بارش سالانه 342میلیمتر و سال های قبل و بعد از آن کمتر بود بنابراین مقدار بارندگی نوسان دارد و ثابت نیست.

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی ادامه داد: به طور کلی نسبت به آمار ها میانگین بارش کشور به طور میانه 50 سال گذشته 270 میلیمتر بوده است که میانگین بارندگی کشور 230 میلیمتر کاهش یافته و به عبارتی طی50 سال گذشته 40 میلیمتر میانه بارندگی کشور کاهش یافته و این نشان دهنده کاهش بارندگی در کشور است.

وی توضیح داد: بارش ها دارای نوسان هستند. به طور مثال در سال گذشته بارش سالانه باران 134 میلیمتر بود و سال جاری 156 میلیمتر و نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

وظیفه با بیان اینکه برای مقدار بارندگی ها عدد ثابتی وجود ندارد و برای خشکسالی نمی توان دوره مشخصی مشخص کرد، اضافه نمود: نمی توان گفت که وارد دوره 30 ساله خشکسالی شده ایم و بعد از آن تمام می گردد. اگر فرایند افزایش دما و مصرف بالای آب همچنان وجود داشته باشد شدت و اثرات خشکسالی تشدید می گردد.

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی در انتها توضیح داد: امروزه علاوه بر خشکسالی، بحث مصرف آب هم وجود دارد. مصرف آب به مقدار ای است که اگر بارندگی ها به مقدار نرمال هم بود همچنان کمبود آب وجود داشت. طبیعت توانایی تامین آب مورد احتیاج انسان را ندارد.

منبع: فرارو
انتشار: 10 تیر 1401 بروزرسانی: 10 تیر 1401 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1877

به "آیا ایران وارد دوره 30 ساله خشکسالی شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ایران وارد دوره 30 ساله خشکسالی شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید