آموزش روبان دوزی به افراد مبتدی با 9 گره ساده

به گزارش آفتاب صبا، اگر برای پر کردن اوقات فراغت به دنبال یادگرفتن یک هنر و مهارت جدید هستید، پیشنهاد می کنیم که روبان دوزی را امتحان کنید. روبان دوزی هنر بسیار ظریف و زیبایی است که طرف داران زیادی دارد. در این مقاله آموزش روبان دوزی با 9 گره ساده را بیشتر شرح می دهیم.

آموزش روبان دوزی به افراد مبتدی با 9 گره ساده

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از چطور، تاریخچه روبان دوزی به قرن 16 میلادی در اروپا باز می گردد. زنان فرانسوی با استفاده از روبان دوزی مشغول آراستن لباس ، کلاه، کیف، دستکش و چترهایشان شدند. کمی بعد زنان انگلیسی هم به این هنر روی آوردند و آن را به نام خود زدند.

این هنر همواره طرف داران خودش را داشته و اکنون به خاطر وجود طرح های پیچیده، خیره کننده، تنوع روبان و رنگ های مختلف مورد استقبال قرار گرفته است. زمانی که فنون پایه در این کار را یاد بگیرید، می توانید گل های روبان دوزی زیبایی بدوزید. اگر به آموزش روبان دوزی علاقه مند شده اید، با ما همراه باشید.

روبان دوزی چیست؟

در روبان دوزی به جای استفاده از نخ گل دوزی، از روبان استفاده می گردد. گاهی ترکیب روبان و نخ گل دوزی همراه با مهره های تزیینی، طرح های زیبایی را به وجود می آورد.

ممکن است در ابتدا فکر کنید که روبان دوزی کار دشواری است؛ اما استفاده از روبان برای تزیین پارچه، لوازم تزیینی، پارچه های کوسن، روتختی و لحاف، پیش بند، دستمال سفره و رانر رومیزی، زیبایی خاصی به خانه شما می بخشد.

یکی از مزیت های روبان دوزی نسبت به گلدوزی این است که با چند کوک ساده می توانید سطح گسترده تری را در زمان کمتری با روبان بپوشانید. در آموزش روبان دوزی پیشِ رو، خواهید دید که با استفاده از مقدار کمی روبان و دانش ابتدایی در دوخت می توانید آثار زیبایی را خلق کنید. روبان دوزی جزء هنرهای کم هزینه است.

اما یکی از نقاط ضعف روبان دوزی این است که روبان جنس آسیب پذیری دارد و باید در نگهداری لباس های روبان دوزی شده دقت کنید. بااین حال، روبان دوزی روی لوازم تزیینی که احتیاجی به شست وشو ندارند، بسیار چشمگیر خواهد بود.

وسایل مورداحتیاج برای روبان دوزی

سوزن

سوزن چنایل (Chenille) یکی از وسایل ضروری برای روبان دوزی است که چشمی کشیده و بلند و نوک تیزی دارد. چشمی سوزن باید آن قدر عظیم باشد که روبان بدون آسیب دیدگی یا چروک شدن از آن رد گردد. سوزن چنایل عظیم است و با نوک تیزی که دارد به راحتی از پارچه های ضخیم عبور می نماید. سوزن شماره 18 برای روبان 4میلی متری مناسب خواهد بود.

اگر می خواهید روی پارچه های بافت درشت کار کنید، می توانید از سوزن تپستری (Tapestry) بهره ببرید. نوک ضخیم این سوزن برای دوخت روی پارچه های بافتنی بسیار مناسب است.

روبان در رنگ های مختلف

می توان گفت که روبان همه جا در رنگ ها و جنس های مختلف در دسترس است. روبان های ابریشمی کمی گران اند؛ اما ظاهر بسیار نفیسی دارند. این روبان ها بسیار لطیف هستند و به راحتی می توان به آنها شکل داد.

می توان از روبان های ساتن با کیفیت خوب هم در خلق آثار هنری نفیس استفاده کرد (به ویژه اگر قصد استفاده یا پوشیدن آن را دارید). روبان الیاف ویسکوز (ریون/ Rayon) نیز ظاهری نزدیک به روبان های ابریشمی دارد.

روبان ساتن بهترین گزینه برای آموزش روبان دوزی به مبتدی ها است. در ابتدا ممکن است روبان های زیادی را خراب کنید تا به روبان دوزی مسلط شوید؛ پس بهتر است به جای خرید روبان های گران قیمت ابریشمی، از روبان های ساتن بهره ببرید.

برای خرید به دنبال روبان باکیفیتی باشید: نرم و منعطف باشد و بیش از حد چین نخورد.

روبان ابریشمیِ لبه رنگی، روبان چندرنگ، روبان حریری، روبان آبرنگی و روبان براق از انواع مختلف روبان هستند که جلوه های متفاوتی به کار شما می دهند.

عرض روبان های مصرفی در روبان دوزی معمولا 2، 4 و 7 میلی متر است. روبان هایی با عرض 2 میلی متر برای دوخت گره فرانسوی، گلبرگ های گل مینا و ساقه مناسب است.

کارگاه پلاستیکی یا چوبی و پارچه

شما می توانید از هر پارچه ای برای روبان دوزی بهره ببرید. اگر سوزن و روبان شما از پارچه رد نمی گردد، پیش از آغاز کار، راستا طرح روی پارچه را با استفاده از یک سوزن تیز سوراخ کنید.

اگر پارچه کشی یا نازکی استفاده می کنید، می توانید پشت پارچه را با آستری مناسب سفت و محکم کنید.

طراحی و ابزار نقش زن

برای این کار ماژیک یا اتوماتیک محوشونده یا هر ابزار طراحیِ مخصوص پارچه ضروری است.

وسایل اختیاری

  • سوزن انگشتی (Trolley needle): این سوزن با نوک ضخیم و کندی که دارد، در انتهای انگشت قرار می گیرد. این وسیله هنگام دوخت، برای باز کردن پیچ وتاب روبان روی پارچه استفاده می گردد.
  • نخ و سوزن گل دوزی: اگر به نخ برای دوخت طرح های دیگری مثل طرح ساقه یا گره فرانسوی احتیاج دارید، می توانید از این وسایل در روبان دوزی بهره ببرید.
  • طرح های آماده حرارتی برای ایجاد طرح های مختلف بر روی پارچه روبان دوزی.
  • مهره، منجوق، پولک، دکمه و سایر وسایل تزیینی.

چگونه روبان را داخل سوزن کنیم؟

مرحله 1

روبانی به طول 30 یا 40 سانتی متر ببرید. برای راحتی کار، انتهای آن را با زاویه 45 درجه قیچی کنید. سپس روبان را از چشمی سوزن رد کنید.

مرحله 2

با حفظ یک ونیم سانتی متر فاصله، سوزن را وارد انتهای روبان کنید. حالا در حلقه ایجاد شده، یک گره بزنید. این کار باعث محکم شدن روبان روی سوزن می گردد.

حالا می توانید روبان دوزی را آغاز کنید.

آیا باید انتهای روبان را گره بزنیم؟

می توانید انتهای روبان را مثل این عکس گره بزنید.

با گره زدن و گیرانداختن روبان، یک تکه برجسته غیرضروری و بی قواره پشت پارچه خواهید داشت. بهتر است همواره دنباله بلند روبان را پیش از زدن دوخت بعدی، پشت پارچه نگه دارید. با این کار بدون احتیاج به گره زدن، انتهای روبان در پشت پارچه محکم می گردد.

آموزش روبان دوزی و گره های پایه

یکی از بهترین بخش های روبان دوزی، استفاده از گره های پایه و آسان است که در بیشتر کارهای گل دوزی هم استفاده می گردد. تنها تفاوت آن در روبان دوزی این است که حالت شل و پف دار گره ها را حفظ کنید.

در ادامه بعضی از گره های رایج را معرفی می کنیم:

1. گره مستقیم

اسم این گره بسیار گویاست و به گره های مستقیم روی پارچه گفته می گردد.

2. گره دوخت ساقه

این گره برای دوخت دور کار استفاده می گردد. یک گره مستقیم بزنید؛ سپس از قسمت زیرین گره قبلی، سوزن را بیرون بیاورید و یک گره مستقیم دیگر بزنید.

این گره را تا زمان ایجاد طرح موردنظر ادامه دهید. نباید فراموش کنید که برای حفظ زیبایی کار، گره ها به یک اندازه باشند.

3. گره دوخت ساقه ترکیبی

ابتدا با نخ گل دوزی، یک ساقه بدوزید. حالا با استفاده از روبان سوزن را از بین گره ساقه هایی که دوخته اید رد کنید.

4. گره روبان

ابتدا سوزن را زیر پارچه ببرید و آن را از پشت پارچه به سمت جلوی پارچه بیاورید (نقطه 1).

روبان را صاف کنید و سوزن را حدود یک ونیم سانتی متر (یا به اندازه دلخواه) بالاتر از آن رد کنید (نقطه 2).

سوزن را در پشت کار به سمت پایین بکشید تا قسمت بالای روبان جمع گردد. این دوخت به یک گلبرگ شبیه است.

5. گره حلقه ای

این گره با حلقه کردن روبان شکل می گیرد. از گره حلقه ای برای پرکردن طرح یا درست کردن گلبرگ ها استفاده می گردد.

سوزن را از زیر وارد پارچه کنید. یک حلقه ایجاد کنید و دوباره سوزن را از نقطه ابتدایی وارد پارچه کنید. این گره را در پشت پارچه محکم کنید. مراقب باشید که این گره باید شل باشد و از محکم کردن آن خودداری کنید.

6. گره ترکیبی از گره حلقه و مستقیم

این گره، آن را گل مینای تنبل (Lazy Daisy) نیز می نامند، از ترکیب گره حلقه و یک گره مستقیم کوتاه شکل می گیرد.

ابتدا یک گره حلقه ای بزنید. حالا یک گره مستقیم کوتاه وسط آن بزنید تا گره حلقه ای روی پارچه بخوابد. این روش گره در گل دوزی نیز به همین شکل است.

7. گره فرانسوی

گره فرانسوی در روبان دوزی و گل دوزی به یک شکل است.

از پشت پارچه سوزن را به سمت خودتان رد کنید. گره را به سمت چپ نگه دارید. سوزن را بالای روبان ببرید و آن را نزدیک به جایی که بالا آورده بودید، وارد پارچه کنید.

دو یا سه گره دیگر به همین شکل بزنید.

با فاصله از دو گره و به سمت راست، سوزن را بچرخانید و از محلی که در ابتدا سوزن را بالا آوردید، وارد پارچه کنید. از سفت بودن گره ها روی سوزن مطمئن شوید. اگر حس کردید گره ها شل هستند، با دست چپ آنها را دور سوزن سفت کنید. البته آن قدر سفت نکنید که گره ها از بین بروند؛ برای زدن گره فرانسوی به گره درشت احتیاج دارید.

8. گره حاشیه دوزی

این گره ساده مناسب دوخت حاشیه است. ابتدا روبان را در جهت دلخواه قرار دهید. با استفاده از نخ گل دوزی یا یک روبان باریک، روی آن و در عرض روبان، با فاصله دلخواه دوخت بزنید.

9. گره پر

این گره هم دقیقا مانند روشی است که در گل دوزی اجرا می گردد.

ابتدا روی پارچه چهار خط موازی با فاصله حدود 6 میلی متر از یکدیگر رسم کنید. دوخت را از خط دوم در پایین آغاز کنید. سوزن را از پشت پارچه روی نقطه شماره یک بالا بیاورید.

سوزن را در نقطه 2 در مقابل نقطه 1 پایین بیاورید. سپس آن را کمی بالاتر روی خط 3 و در نقطه 3، بدون کشیدن کامل سوزن، بالا بیاورید. هنگام کشیدن سوزن، مطمئن شوید که حلقه در بالا قرار گرفته باشد.

دوخت این الگو را تا جایی که مدنظرتان است، ادامه دهید.

مراقب این مسائل باشید

پیچ دادن به روبان در حین کار می تواند نتایج مختلفی داشته باشد. این عمل هم می تواند موجب زیبایی کار گردد و هم می تواند طرحتان را غیرعادی کند. از این روش فقط درصورتی بهره ببرید که به نفع طرح موردنظرتان است.

در ایجاد فاصله ها دقت کنید. اگر زیاد روی پارچه و طرح جابه جا شوید، در پشت کار، توده ای عظیم از روبان شکل می گیرد و حتی در مصرف روبان اسراف خواهد شد. بهتر است برای ایجاد طرح های مختلف، ابتدا یکی را تمام کنید و بعد سراغ روبان یا طرح بعدی بروید.

مراقبت از آثار روبان دوزی

همان طور که گفتیم، جنس لطیف روبان به مراقبت احتیاج دارد. بهتر است کارهای روبان دوزی را با دست بشویید. از فشردن پارچه پس از شست وشو خودداری کنید. پارچه را صاف کنید تا خشک گردد.

نباید قسمت روی پارچه روبان دوزی را اتو کنید. پشت کار را رو به سمت خودتان پهن و اتو را به آرامی روی آن فشار دهید. اگر احتیاج بود، از اسپری آب برای صاف کردن پارچه بهره ببرید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1036

به "آموزش روبان دوزی به افراد مبتدی با 9 گره ساده" امتیاز دهید

1 کاربر به "آموزش روبان دوزی به افراد مبتدی با 9 گره ساده" امتیاز داده است | 2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش روبان دوزی به افراد مبتدی با 9 گره ساده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید