کشف دومین گونه جهش یافته کروناویروس در انگلیس

به گزارش آفتاب صبا، دو فرد که از آفریقای جنوبی به انگلیس سفر کرده بودند، دارای گونه دوم کروناویروس واگیرتر و با قابلیت انتقال بیشتر تشخیص داده شدند.

کشف دومین گونه جهش یافته کروناویروس در انگلیس

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، پس از کشف یک سویه جدید و جهش یافته از ویروس کرونا در انگلیس که ترس و واهمه را در سراسر جهان برانگیخت، حالا خبر رسیده است که نوع جدیدتری از کروناویروس که مسری تر و واگیرتر است، در آفریقای جنوبی شناسایی شده است.

طبق گفته مت هانکوک وزیر بهداشت انگلیس، این کشور دو مورد از نوع دوم واگیرتر کروناویروس کووید-19 را از مسافرانی که از آفریقای جنوبی به انگلیس آمده اند، شناسایی کرده است.

محدودیت های سفر به آفریقای جنوبی بلافاصله اعمال شده است و انگلیس هر کسی که در دو هفته گذشته به این کشور سفر کرده باشد به علاوه هر کسی که با آن ها تماس نزدیک داشته را تحت محدودیت های قرنطینه فوری قرار می دهد.

هانکوک گفت: ما فوق العاده از دولت آفریقای جنوبی به خاطر صراحت و شفافیتی که آن ها به درستی به خرج داده اند، سپاسگزاریم.

دو نوع جدیدی از ویروس کرونا که اولین مورد آن در انگلیس شناسایی شد و مورد جدید در آفریقای جنوبی کشف شده است، با وجود فرگشت مستقل در دو مکان جغرافیایی، شباهت های قابل توجهی با یکدیگر دارند. هر دو ویروس شامل جهشی به نام N 501 Y هستند که به عنوان بخشی از توانایی ویروس در آلوده کردن سلول های بدن انسان نقش مهمی دارد.

پروفسور سوزان هاپکینز از سازمان بهداشت عمومی انگلیس گفت: به نظر می رسد هر دو نسخه مسری تر هستند، اما متخصصان هنوز در حال بررسی جزئیات این نوع جدید هستند که در آفریقای جنوبی شناسایی شده است.

دانشمندان مستقر در آفریقای جنوبی می گویند نوع جدید کووید-19 به سرعت گسترش می یابد و قابلیت شیوع در همه کشور های جنوبی را دارد.

در حالی که نوع قبلی شناسایی شده در انگلیس نگرانی های جدی را در پی کارکرد واکسن های توسعه یافته علیه بیماری کووید-19 برانگیخته بود، شرکت آلمانی بیونتک (BioNTech) یکی از تولیدکنندگان اولین واکسن کووید-19 که در حال حاضر در سراسر جهان در حال گسترش است، گفت که اطمینان علمی دارد که این واکسن برای نسخه جدید شناسایی شده در انگلیس نیز موثر خواهد بود.

اولین سویه جدید بیشتر در منطقه جنوب شرقی لندن و انگلیس مشاهده شده است و باید دید که آیا هر یک از انواع جدید و جهش یافته ویروس کرونا به موارد جدی تری از بیماری منجر خواهند شد یا خیر.

ضمن اینکه باید به انتظار اظهارنظر تولیدکنندگان واکسن در مورد کارایی در مقابل سویه دوم نیز نشست.

اوغور شاهین مدیر عامل شرکت بیونتک در یک کنفرانس خبری گفت: ما در حال حاضر نمی دانیم که آیا واکسن ما قادر به محافظت در برابر این نوع جدیدتر هم هست یا نه، اما از نظر علمی، به احتمال زیاد واکنش ایمنی ایجاد شده توسط این واکسن می تواند با انواع جدید ویروس نیز مقابله کند.

از آنجا که نوع دوم کووید-19 که به تازگی کشف شده است، جهشی مشابه با نوع اول را نشان می دهد، خوش بینی شاهین می تواند درست باشد. اما تا چند هفته دیگر نگذرد و ما شاهد عملکرد واکسن ها در عمل در برابر جهش های ویروس کرونا نباشیم، نمی توان به طور قطعی گفت.

منبع: فرارو
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1205

به "کشف دومین گونه جهش یافته کروناویروس در انگلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف دومین گونه جهش یافته کروناویروس در انگلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید