چشمه های بهشتی ایران در آستانه ورشکستگی

به گزارش آفتاب صبا، خبرنگاران/اردبیل استانی که در دنیا و نه تنها در ایران به نام سرزمین چشمه های بهشتی معروف است و همواره چراغ خانه اش به روی مهمان هایش روشن بوده، حالا سوت و کور شده و حتی پرنده ای بر سر مجتمع های آب گرم بکرش پر نمی کشد.

چشمه های بهشتی ایران در آستانه ورشکستگی

مهمان ناخوانده ای که حالا در دنیا و البته اردبیل به سان نامش کرونا حکمرانی می نماید و تمام جهانگردان این شهر را فراری داده است؛ انگار همان دیروز بود که مسافران تابستانی برای مجتمع های تفریحی آب گرم استان اردبیل و اقامتگاههایش سر و دست می شکستند و از یک ماه قبل برای اقامت در هتل هایش اقدام می کردند اما امروز صاحبان این مجتمع ها مانده اند با واحدهای اقامتی خالی و دخل و خرجی که دیگر با هم نمی خواند و انها را در استانه ورشکستگی قرار داده است.

رییس هیت مدیره جامعه آبدرمانی های استان اردبیل در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به خسارت های ناشی از کرونا به این حوزه گفت: در اثر شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مراکز آبدرمانی ها، 3000 نفر از پرسنل شاغل در این مراکز تا به امروز بیکار شده اند.

محمد رضا آستانی ادامه داد: از مجموع 35 آبدرمانی موجود در استان تعداد 25 آبدرمانی مدرن از طرف بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است و تعداد 10 آبگرم به صورت سنتی در اختیار شرکت آب منطقه ای استان است که این اماکن از اوایل اسفندماه سال 1398 به علت شیوع ویروس کرونا تعطیل شده بود.

به گفته وی، بعد از اعلام رعایت پروتکلهای بهداشتی از طرف دانشگاه علوم پزشکی، از اوایل تیرماه سالجاری مجددا بازگشایی اجرا شده است اما متاسفانه به علت نبود مسافر و جهانگرد بیشتر آبدرمانی ها، تعطیل وفقط برخی از آنها فعالیت دارند.

آستانی اضافه می نماید، در استان اردبیل در بخش آبدرمانی ها بیش از 3000 نفر پرسنل به علت شیوع ویروس کرونا بیکار شده اند که متاسفانه با توجه به اینکه دولت اعلام نموده بود بعد از ترک کار اعتبار بیمه ای این پرسنل توسط دولت واریز خواهد شد ولی تا به امروز نسبت به پرداخت حق بیمه آنها هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

وی با اشاره به خسارت آب درمانی ها به خاطر تعطیلی ناشی از شیوع کرونا، گفت: با توجه به اینکه تمامی آبدرمانی ها مبالغ زیادی به عنوان حق آبه به شرکت آب منطقه ای پرداخت می نمایند، از دولت و شرکت آب منطقه ای درخواست داریم، نسبت به پرداخت حقابه پرداختی از سوی صاحبان آبدرمانی ها تجدید نظر نمایند تا حداقل این صنف بیشتر از این دچار زیان نشوند.

آستانی در ادامه می افزاید، چنانچه دولت بخواهد مثل سالهای قبل حقابه دریافت کند مدیران آب های درمانی دیگر قادر به بازگشایی مجموعه آبدرمان های خود نخواهند بود.

رییس هیت مدیره جامعه آب درمانی های استان ادامه می دهد، متاسفانه تا به امروز هیچگونه بسته حمایتی در حمایت از صنعت جهانگردی وجود نداشته است و بخش خصوصی نیز قادر به جبران ضرر ناشی از تعطیلی های کرونا نیست و بطور کل باید گفت این بخش، دیگر قادر به پرداخت هیچگونه هزینه ای نیست.

وی ادامه داد: انتظار می رود با حمایت دولت نسبت به پرداخت وام بلاعوض و معافیت های مالیاتی برای سالهای بعد از کرونا و تخفیف نسبت به پرونده های مالیاتی سالهای قبل مجموعه آ بدر مانی های استان را مورد حمایت خود قرار دهند.

آستانی با اشاره به وسعت و گستردگی خسارت های ناشی از شیوع کرونا به جامعه آب های درمانی استان اردبیل اعلام کرد: نه تنها سال جاری بلکه برای چند سال آینده نیز این زیان ها روی دوش فعالین این صنف سنگینی خواهد نمود و سال ها طول خواهد کشید تا به نقطه قبل از شیوع کرونا برگردیمو

وی اضافه نمود: چنانچه دولت بسته حمایتی برای این بخش اعمال ننماید با ورشکستگی آبدرمانی ها روبرو خواهیم بود؛ امیدواریم برای جلوگیری از ورشکستگی های ناشی از این بحران، دولت و مسئولین استانی درخصوص حل مسائل و اجرای مصوبات دولت در این استان اقدام های مناسبی اعمال نماید چرا که اگر امروز استان اردبیل، خصوصا سرعین به عنوان یکی از قطب های جهانگردی و مسافر پذیر کشور شناخته می گردد به خاطر وجود نعمت های خدادادی و آب های گرم منطقه است.

آستانی تاکید نمود: هر گونه ورشکستگی و تعطیلی این مجموعه ها باعث بیکاری و فرار میلیاردها ریال سرمایه می گردد که توسط جهانگردان در منطقه هزینه می گردد.

رئیس هیت مدیره جامعه آب درمانی های استان با اشاره به بیکاری کارگران شاغل در آبدرمانی ها اعلام کرد: باتوجه به اینکه یکی از مصوبات دولت در حمایت از کارگرانی که تحت تاثیر کرونا شغل خود را از دست داده اند، پرداخت وام 16 میلیونی برای این کارگران در نظر گرفته اما تا به امروز نسبت به پرداخت این رقم به کارگران هتل و آب های درمانی هیچ اقدامی صورت نگرفته است و امیدواریم مسؤلین با درک شرایط زندگی این افراد با پرداخت رقم اعلامی، در این شرایط سخت از آنها حداقل حمایت های لازم را داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 968

به "چشمه های بهشتی ایران در آستانه ورشکستگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشمه های بهشتی ایران در آستانه ورشکستگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید