موفقیت سالم پیر شدن

به گزارش آفتاب صبا، سالمندان عزیز بهتر است از تغییراتی که به طور طبیعی با افزایش سن در استخوان ها، مفاصل و عضلات بدن شان اتفاق می افتد آگاهی داشته باشند؛ چون سالم پیر شدن یک موفقیت است. یک راه مطمئن برای کنترل و به تأخیر انداختن عوارض پیری تمرینات بدنی مناسب است. تمرینات بدنی مناسب از پوکی استخوان جلوگیری می کند و دردهای کمر و زانو را می کاهد.

موفقیت سالم پیر شدن

موفقیت سالم پیر شدن

نویسنده:دکتر سهیلا خوش بین

سالمندان عزیز بهتر است از تغییراتی که به طور طبیعی با افزایش سن در استخوان ها، مفاصل و عضلات بدن شان اتفاق می افتد آگاهی داشته باشند؛ چون سالم پیر شدن یک موفقیت است. یک راه مطمئن برای کنترل و به تأخیر انداختن عوارض پیری تمرینات بدنی مناسب است. تمرینات بدنی مناسب از پوکی استخوان جلوگیری می کند و دردهای کمر و زانو را می کاهد.

بعد از 30 سالگی، توده عضلانی و در نتیجه قدرت عضلات به تدریج کم می شود. بعد از 60 سالگی این از دست دادن سریع می شود، اما با رژیم غذایی مناسب و تمرینات بدنی می توانید به طور چشم گیری از پیشرفت آن جلوگیری کنید. توجه داشته باشید که کم استفاده کردن از عضلات علت اصلی کاهش توده استخوانی در دوره سالمندی است.

تغییر دیگر، افزایش چربی است که عمدتا در مردها، شکم و در زن ها، باسن بزرگ می شود، در حالی که بافت چربی در دست ها و پاها کاهش می یابد.

قد هم با افزایش سن تغییر می کند که ناشی از کاهش طول ستون مهره ها است. عرض شانه ها به علت کوچک شدن توده عضلانی و چروکیدگی عضلات شانه کاهش می یابد. طول عضلات شکم هم کاهش می یابد که همه اینها سبب ایجاد ظاهری خمیده می شود. باید در نظر داشته باشید که فعالیت مداوم می تواند از پیشرفت این تغییرات جلوگیری کند.

پوکی استخوان به علت کاهش کلسیم در استخوان ها به وجود می آید. در زنان سالمند در پی کاهش نوعی هورمون درخون، پوکی استخوان بیشتر از مردان سالمند شایع است. فعالیت عضلانی و به کارگیری استخوان ها مانند تمرینات بدنی و راه رفتن می تواند این فرایند را آهسته تر کند.

با افزایش سن انعطاف پذیری رباط ها، تاندون ها و مفصل ها کم شده، خطر پارگی آنها بیشتر می شود. با فرسوده شدن غضروف های اطراف مفصل ها که به سبب خم کردن های مداوم طی سال ها به وجود آمده است و هم کاهش مایع نرم کننده در مفصل ها، حرکات آنها آهسته تر و دردناک تر می شود.

تمرینات بدنی یکی از عوامل مهم برای قرار گرفتن کلسیم در داخل استخوان و محکم شدن استخوان هاست.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 29 شهریور 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1602

به "موفقیت سالم پیر شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت سالم پیر شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید