قلعه بابک کجاست؟

به گزارش آفتاب صبا، قلعه بابک کجاست؟

قلعه بابک در منطقه بسیار تماشایی ارسباران در آذربایجان شرقی و در شهرستان کلیبر واقع شده است. اگر به ارسباران سفر کردید لذت تماشای قلعه بابک را از دست ندهید. ارتفاعات ارسباران و جایی که قلعه بابک در آن واقع شده در اغلب مواقع سال پوشیده از مه است و چشم انداز بسیار زیبایی دارد. قلعه بابک در نزدیکی شهر کلیبر در 50 کیلومتری شمال اهر و حدود 200 کیلومتری شهر تبریز جای گرفته و تنها راستا ورود به قلعه بابک از طریق راهی صعب العبور است.

قلعه بابک کجاست؟

تاریخچه مبازات بابک خرمدین در قلعه بابک

قلعه بابک بنا شده در بالای کوهی به ارتفاع 2300 متر، در حدود سه کیلومتر از شهر کلیبر قرار گرفته است. قلعه در زمان ساسانیان ساخته شده و نام خود را از نام بابک خرمدین، رهبر مقابله با مهاجمین عرب تا سال 893 میلادی، گرفته است. بابک خرمدین، متولد آذربایجان بوده و در دوره جوانی به خرمدینان ملحق می شود. خرمدینان در شهرهای مختلف پراکنده بودند و پیش از بابک هم علیه دولت عباسی شورش کرده بودند. بعد از ابومسلم خراسانی، بابک خرمدین از مبازان شجاع ایرانی بود که علیه خلیفه عرب آن زمان شورید. بابک زندگی گمنامی در آذربایجان داشت تا اینکه مورد توجه جاویدان بن سهل قرار گرفت؛ جاویدان بن سهل رهبر خرمی ها بود که مدت کوتاهی بعد درگذشت. بابک ادعا کرد که روح جاویدان در کالبد او وارد شده است و تحریک ساکنان بذ را شروع کرد. او قدرت جدیدی به جنبش دینی اجتماعی ای بخشید که ریشه در مذهب مزدک داشت و از روش های خشونت آمیز ویژه ای بهره گرفت. برای حدود 20 سال قلعه بابک مرکز مبارزات بابک خرمدین بودف جایی که بابک و یارانش به سپاهیان عرب در تمام این سال ها شبیخون می زدند و آنها را در کوه و کمر منطقه ارسباران سرگردان کرده بودند. نام های دیگری که برای قلعه بابک وجود دارد شامل دژ بابک، بذ یا قلعه جمهور است.

انتها بابک خرمدین به دست یکی از سرداران ایرانی! سپاه معتصم به نام افشین ابودلف دستگیر شد. بابک را بعد از مدت ها مبارزه و در شرایطی که ابودلف به شدت به زحمت افتاده بود، دستگیر کردند و بریا مجازات به سامرا و نزد معتصم فرستادند. بابک انتها با بریده شدن دست وپاهایش به دار آویخته می شود تا یکی دیگر از قیام های ایرانیان علیه خلافت عباسی سرکوب شود.

قلعه بابک چند پله دارد؟

جهت قلعه بابک از جاده تبریز - اهر و جاده اهر - کلیبر و در نهایت رسیدن به کلیبر از این دو شهر است. جهت کلیبر به قلعه بابک با یک جاده آسفالته با نام جاده قلعه بابک شروع می شود، تا اینجا می توانید با ماشین تا قلعه بابک بروید؛ در نهایت به جهت خاکی می رسید و بقیه جهت را تا رسیدن به قلعه بابک باید با پای پیاده بروید. در تور ارسباران تا کندوان خبرنگاران حدود 6 ساعت پیاده روی در شیب میانه خواهید داشت (رفت و برگشت) تا به قلعه بابک برسید.

در حال حاضر بخشی از جهت را پله های سیمانی ساخته اند تا مسافران بتوانند به راحتی بالا بروند اما این شامل تمام جهت رسیدن به قلعه بابک نمی شود. بنابراین همسفران باید از یک راه پاکوب خود را به قلعه برسانند که تقریبا شیب میانهی دارد.

عکس قلعه بابک

منبع: دالاهو
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1507

به "قلعه بابک کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه بابک کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید