شکار نزدیک ترین اَبَر زمین

به گزارش آفتاب صبا، روزنامه همشهری: ناسا اخیرا اعلام کرده سیاره ای را در فاصله ای نسبتا نزدیک با منظومه شمسی پیدا کرده که احتمال پیدا کردن آب مایع و گونه ای از حیات در آن بسیار بالاست. سیاره GJ357d که فقط 31 سال نوری از زمین فاصله دارد، سطح سنگی دارد، دما و شرایط فیزیکی اش نیز به آنچه در زمین دیده شده، نزدیکی بیشتری دارد. این نزدیک ترین سیاره فراخورشیدی است که تا به حال کشف شده است.

شکار نزدیک ترین اَبَر زمین

سیاره زمین مانند در نزدیکی ما

سیاره GJ357d بخشی از یک منظومه خورشیدی است که با منظومه ما حدود 31 سال نوری فاصله دارد. در این منظومه 3 سیاره دور یک کوتوله تیپ M می گردند. این سیاره هر 55 روز یک بار دور ستاره اصلی می شود و حدود 22 درصد بزرگ تر از زمین است و 80 درصد جرم آن از کره محل زندگی ما بیشتر است. به همین خاطر در گروه ابرزمین ها قرار می گیرد. فاصله اش از ستاره مادر نیز 11 برابر فاصله عطارد (نزدیک ترین سیاره به خورشید در منظومه ما) است. دانشمندان می گویند این ستاره مادر 40درصد خنک تر از خورشید ماست.

شکارچی سیارات

به گزارش همشهری، سامانه تس یا ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران یک تلسکوپ فراخورشیدی ساخت ناساست که وظیفه اش رصد منظومه های فراخورشیدی است؛ یعنی مجموعه سیاره هایی که خارج از منظومه خورشیدی ما قرار دارند و به دور یک ستاره می گردند. این تلسکوپ همین چند روز پیش، یک مجموعه سیاره دیگر کشف کرد که شرایط مشابهی داشتند و به نظر می رسید بتوان نشانه هایی از حیات در آن ها نیز پیدا کرد. این مجموعه سیاره ها در فاصله 70 سال نوری از منظومه خورشیدی قرار داشتند.

این سامانه که لقب شکارچی سیارات را برایش انتخاب کرده اند، از 4 دوربین تشکیل شده که می تواند با کمک آن، دست کم 85 درصد از کره آسمان اطرافش را ببیند. شکارچی می تواند مناطق اطرافش را تا فاصله کمتر از 300 سال نوری رصد کند.

دانشمندان به دنبال آدم فضایی ها؟!

زمانی که از وجود حیات در سیاره های دیگر صحبت به میان می آید، انتظار بسکمک، دیدن موجوداتی شبیه آنچه در فیلم های علمی- تخیلی دیده می شود، است. اما دیدگاه دانشمندان فضایی عمدتا با این نگاه فرق می کند. حتی زمانی که صحبت از جست وجوی حیات در مریخ به میان می آید، آن ها عمدتا دنبال نشانه هایی از حیات ولو در مقیاس سلولی و ریز و حتی در گذشته این سیاره هستند. در مورد سیارات فراخورشیدی نیز آنچه دانشمندان دنبالش هستند، لزوما حیات هوشمند، مشابه آنچه در زمین وجود دارد، نیست.

هرچند این احتمال همیشه وجود دارد که چنین موجودات هوشمندی در یک کهکشان دیگر وجود داشته باشند، آن ها دنبال شرایطی هستند که می تواند میزبان حیات باشد یا دست کم برای زندگی آینده بشری که سودای فتح سیارات را دارد، دردسر های کمتری ایجاد کند.

گردش در منطقه زندگی

تا به حال سیاره های زیادی کشف شده که دانشمندان احتمال می دهند در برخی از آن ها حیات وجود داشته باشد. از زمان پرتاب تس نیز سیاره های جدیدی کشف شده که احتمالا می تواند نشانه هایی از حیات را داشته باشد. در میان سیاره هایی که دور ستاره GJ 357 می گردند، فقط یکی از آنها، یعنی همین مورد کشف شده در منطقه زندگی قرار گرفته است؛ جایی که به دلیل فاصله اش از ستاره اصلی دمای مناسبی برای رشد گونه های احتمالی حیات در آن وجود دارد.

منطقه زندگی درباره هر منظومه ستاره ای متفاوت است، اما در مورد این منظومه، در منطقه ای قرار گرفته که حدودا تا ستاره مرکزی 30 میلیون کیلومتر فاصله دارد. دلیل دیگری که احتمال وجود حیات و آب را در این سیاره تقویت می کند، وجود یک اتمسفر رقیق دور آن است. این جو باعث می شود موادی مثل آب بتوانند روی سطح آن برای مدت بیشتری باقی بمانند.

در سیاره ها و قمر های دیگر، به دلیل نبود اتمسفر یا جو عملا حفاظی در برابر مایعات یا مواد دیگر وجود ندارد. البته برخی از دانشمندان که اسم این سیاره را زمین داغ گذاشته اند، احتمال وجود گونه ای از حیات را در اینجا منتفی می دانند، اما به هرحال، به مطالعه ویژگی های سیاره علاقه مند هستند.

منبع: برترین ها
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 378

به "شکار نزدیک ترین اَبَر زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکار نزدیک ترین اَبَر زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید