روح الله حجازی: رضا عطاران نبود روشن را نمی ساختم

به گزارش آفتاب صبا، تهران (پانا) - نشست پرسش و پاسخ فیلم روشن به کارگردانی روح الله حجازی با حضور کارگردان، جواد نوروزبیگی (تهیه کننده)، رضا عطاران، سارا بهرامی، نازنین سهامی، سرگل لواسانی (بازیگر)بازیگر)، مرتضی نجفی (مدیر فیلمبرداری)، سهیل دانش اشراقی (طراح صحنه)، ایمان امیدواری (طراح چهره پردازی)، بامداد افشار (آهنگساز) و با اجرای محمدرضا مقدسیان بعدازظهر امروز پنجشنبه، 16 بهمن در سالن مرکز همایش های برج میلاد برگزار http://cms.pana.ir/Media/Image/1399/11/13/637477813068676657.jpg?0.6036951234497681شد.

روح الله حجازی: رضا عطاران نبود روشن را نمی ساختم

روح الله حجازی در ابتدای این نشست درگذشت علی انصاریان و مهرداد میناوند را تسلیت گفت و اضافه نمود: با توجه به شرایط، حضور در کاخ جشنواره برای ما سخت، بود اما به احترام اهالی رسانه حاضر شدیم.

در ادامه جواد نوروزبیگی ضمن تسلیت درگذشت علی انصاریان گفت: من و روح الله حجازی در گذشته دور سابقه همکاری با هم را داشتیم و این بار، بعد از خواندن فیلمنامه روشن و با توجه به ویژگی هایی که داشت، علاقه مند شدم که این فیلم را با این کارگردان کار کنم.

رضا عطاران، بازیگر روشن در ابتدای سخنان خود، درگذشت علی انصاریان و مهرداد میناوند را تسلیت گفت و درباره خاطرات مشترکش با علی انصاریان در سریال زیر آسمان شهر صحبت کرد و ادامه داد: اولین بار که فیلمنامه را خواندم، شخصیت روشن به نظرم کاراکتری جالب توجه آمد که انفعال خاصی داشت. در واقع به این دلیل که شخصیت عجیب و غریبی بود، نظر من برای ایفای آن جلب شد.

سارا بهرامی در ادامه این نشست درباره تجربه حضور در فیلم روشن گفت: من فیلمنامه را دوست داشتم و مشتاق به همکاری با روح الله حجازی بودم. حضور رضا عطاران نیز در این فیلم برایم معین کننده بود. من به طول نقشم فکر نکردم و تنها دوست داشتم که در این فیلم حضور داشته باشم.

حجازی درباره حضور رضا عطاران در این فیلم گفت: من به رضا عطاران گفتم که اگر در این فیلم بازی کنی، من آن را می سازم، چراکه این نقش را برای شما نوشتم و فقط می خواهم شما در آن حضور داشته باشی.

حجازی در پاسخ به این سوال که شرایط مردم در 8 سال دولت شبیه به فیلم شما است، گفت: من فیلمساز سیاسی نیستم و آثارم خیلی تعابیر سیاسی ندارند. مسئله من شخصیت روشن بود و خیلی دنبال این ماجرا نیستم که بر مبنای مقطعی که در آن زندگی می کنیم، فیلم بسازم.

وی ادامه داد: این فیلم بیشتر بعد جامعه شناختی دارد و علاقه ام موضوعات روانکاوانه است.

حجازی درباره سیاه نمایی در فیلم هایش گفت: من فکر می کنم این بار دست بر موضوعی گذاشتم که برای طبقه متوسط جامعه نیست و به سراغ طبقه فرودست جامعه رفتم. در آثار قبلی ام بیشتر روی روابط آدم ها تمرکز داشتم و در این فیلم به مسائل روانشناختی پرداخته ام.

کارگردان روشن درباره کمبود اطلاعات در باره شخصیت اصلی فیلم گفت: این اولین فیلم کاراکترمحور من است و به اعتقاد خودم به اندازه کافی به ابعاد مختلف این شخصیت پرداخته ام.

وی ادامه داد: اگر سراغ مکان هایی در جامعه برویم که کمتر دیده شده و اقشار طبقه فرودست را ببینیم، متوجه می شویم که رسالت سینما پرداختن به معضلات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است. بحث سیاه نمایی نیست و ما بایدبه این موضوعات بپردازیم.

حجازی درپاسخ به این سوال که شخصیت روشن نماد مردم ایران است، گفت: من به دنبال نماد در آثارم نمی گردم. پیش تر هم می گفتند که اگر فیلم تک لوکیشن باشد یعنی نمادی از ایران است. اما اینجا سینما است و این تعابیر محلی از اعراب ندارد. گذر زمان به ما ثابت می نماید که قضاوت های ما درست هستند یا خیر.

در ادامه این نشست، مرتضی نجفی، مدیر فیلمبرداری روشن با تسلیت به مناسبت درگذشت علی انصاریان گفت: هدف ما این بود که کادر را مربع فیلمبرداری کنیم که انزوای شخصیت روشن را به تصویر بکشیم. فکر می کنم سال ها بود که فیلمی با فیلمبرداری کادر مربع نداشتیم. بر اساس کادر مربع لوکیشن ها انتخاب و طراحی صحنه انجام شد، ضمن این که سعی کردیم از تهران تاریک فاصله بگیریم.

میثم مولایی درباره تدوین فیلم روشن گفت: کار کردن در این اثر و همکاری با روح الله حجازی و رضا عطاران برایم هیجان انگیز بود. این فیلم شخصیت محور بود و چنین فیلم هایی در تدوین چالش برانگیز هستند از این سو که بدانیم کجا نقطه نگاه را به سمت شخصیت اصلی ببریم و کجا از آن دور شویم.

سهیل دانش اشراقی درباره طراح صحنه این فیلم شرح داد: کار کردن با روح الله حجازی بسیار لذتبخش است؛ چرا که این کارگردان به فرم، نور و تصویر اهمیت زیادی می دهد. ما در این فیلم به بسیاری از آثار سینمای کلاسیک نیز ادای دین کردیم و در انتخاب لوکیشن بسیار دقت کردیم و سختی کشیدیم.

او ادامه داد: در عین حال هم کوشش ما این بود که چیزی از قاب بیرون نزد. هدف ما این بود که همواره یک المان قرمز در صحنه داشته باشیم و همه این مسائل را هنگام پیش فراوری کار حل کردیم. من تا به حال تجربه کار رئال و در این سبک را نداشتم و این فیلم به لحاظ رنگ و نور برایم جذابیت زیادی داشت.

بامداد افشار در مورد آهنگسازی فیلم روشن شرح داد: خیلی خوشحالم که با روح الله حجازی همکاری کردم و این فیلم یکی از سخت ترین آثاری بود که برایش آهنگسازی کردم. از یک سو به دلیل بیماری کرونا استودیوها تعطیل بود و برای هماهنگی با نوازنده ها فرایند مسئله ای را طی کردیم و مجبور بودیم نت ها را به صورت پی دی اف برای نوازنده ها ارسال کنیم.

او اضافه نمود: از سوی دیگر شخصیت روشن به گونه ای بود که موسیقی ساده ای را می طلبید و نباید به سراغ موسیقی ارکسترال می رفتیم.

سرگل لواسانی باریگر خردسال فیلم درباره تجربه بازی در این فیلم گفت: این فیلم اولین تجربه حرفه ای من بود و حضور در کنار رضا عطاران برایم خیلی داچسب بود. امیدوارم بازهم با روح الله حجازی همکاری کنم باید بگویم که زمانی که فیلمبرداری کار تمام شد، گریه کردم.

در ادامه نازنین سهامی زاده درباره تجربه حضور در روشن شرح داد: من در این فیلم با یک گروه بی نظیر و درخشان کار کردم و برایم به مثابه کلاس درس بود. من در آغاز راه قرار دارم اما فکر می کنم با حضور در این اثر آغاز پرقدرتی داشتم.

حجازی درباره انتها فیلم گفت: هر چیزی که می کاریم برای برداشتش احتیاج به سال ها زمان دارد و خیلی نمی توانیم تمرکزمان را به سمت یک دولت ببریم. من فیلمم را می سازم اما شما مجاز هستید که برداشت خودتان را داشته باشید. من فیلمی در فضای مجازی دیدم که بسیار من را تکان داد. فکر می کنم موضوع را باید کلان تر دید و خیلی نباید قضیه را جناح بندی کرد.

وی ادامه داد: من برای دولت فیلم نمی سازم و هدف من فیلم ساختن برای مردم است. نمی توانم درباره ممیزی ها هم نظر دهم چراکه دست من نیست. من به قواعد مملکتم مشرف هستم و این جا سعی کردم که به یک فرم برسم و محدودیت ها من را به یک زبان و نوآوری سوق داد.

حجازی در پاسخ به سئوالی که فیلم را نمادگرا دانست گفت: لباس های شخصیت روشن در سکانس آخر برای فیلم پاریس، تگزاس است و به این دلیل است که شخصیت یک عشق فیلم است. فکر می کنم فیلمی بسیار خوش رنگ و لعاب ساختیم.

کارگردان روشن در انتها گفت: یکسری بازیگران مطرح چون مهدی حسینی نیا، ابراهیم عزیزی، مسعود میرطاهری و محمد ولیزادگان داشتیم که سکانس هایشان حذف شده است و من بابت حضور در فیلم از آن ها سپاسگزارم و از همه عزیزانی که در شکل گیری این فیلم به ما یاری کردند، تشکر می کنم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1311

به "روح الله حجازی: رضا عطاران نبود روشن را نمی ساختم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روح الله حجازی: رضا عطاران نبود روشن را نمی ساختم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید