از سرگیری تخریب بافت تاریخی ابرکوه، ادامه تخریب در روزهای آینده

به گزارش آفتاب صبا، خبرنگاران - گروه استان ها: بافت تاریخی در هر منطقه نشان از قدمت و سابقه تاریخی آن منطقه دارد و شهر ابرکوه نیز با بهره مندی از یک بافت تاریخی منسجم و پویا، یکی از زیباترین بافت های تاریخی کشور را دارد.

از سرگیری تخریب بافت تاریخی ابرکوه، ادامه تخریب در روزهای آینده

این بافت مدت ها است مورد بی مهری قرار گرفته و در طول سال های مختلف بخشی از آن به تدریج به شکلی کاملا عمدی تخریب شده است.

در حالی که علاقمندان شهر تاریخی ابرکوه بعد از حدود دو سال کم کم به این امیدواری رسیده بودند که تخریب بافت تاریخی این شهر متوقف شده است، طی روزهای اخیر دوباره با تخریب بخشی از این بافت که در مجاورت دو اثر تاریخی به ثبت رسیده سیدون علی نقیا و مسجد حسینیه قرار گرفته است، این امیدواری کم رنگ شد.

این تخریب ها در گذشته به طور عمده توسط هیئت امناهای هیئت های مذهبی به دلایلی از جمله توسعه این مکان ها و بدون مجوز انجام شده و اکنون این فرایند دوباره شروع شده است.

تخریب بافت تاریخی در شهر نمونه گردشگری کشور

همه این ها در حالی است که شهر ابرکوه سال گذشته به عنوان یکی از 14 شهر نمونه گردشگری کشور شناخته شده و اصلی ترین دلیل این انتخاب به گفته مسئولان و کارشناسان، وجود بافت تاریخی ارزشمند این شهر و آثار تاریخی آن است.

این روزها و در آستانه ماه محرم خبر می رسد که چند هیئت امنای دیگر هم خود را برای تخریب بافت تاریخی اطراف حسینیه های خود آماده می نمایند تا در این ایام از فضای بزرگترین برخوردار باشند.

برخوردهای مناسب با تخریب نمایندگان صورت نگرفته است

تنها برخورد قاطع مسئولان امر ممکن است از چنین اقدامی جلوگیری کند؛ امری که طی سال هایی که این تخریب های غیرمجاز انجام شده و بافت های ارزشمند ابرکوه دچار تخریب های بسیاری شده اند، چندان نمودی نداشته و هیچ دستگاه و ارگانی نسبت به این امر واکنش نشان نداده است.

علاقمندان میراث فرهنگی در خصوص اینکه چرا با تخریب نمایندگان بافت تاریخی این شهر که سرو 4500 ساله معروف دنیا و حدود 400 اثر تاریخی را در خود جای داده است، تا به امروز و در طی سال ها، برخوردی که مانع ادامه این فعالیت ها انجام نداده اند، دلایلی را ذکر می نمایند که هرگز رسانه ای نشده و جای تأمل دارد.

یکی از این دلایل، حضور بعضی مسئولان شهر و عضویت آنان در هیئت امنای هیئت های بزرگ است و از آنجا که این هیئت ها به نوعی الگوی دیگر هیئت ها هستند، کار آنان الگوبرداری می گردد.

در تخریب اخیر نیز این صحبت ها پررنگ تر شده همانطوری که در تخریب های سالیان گذشته به ویژه در خصوص تخریب هایی که توسط هیئت های بزرگ ابرکوه صورت می گرفت، این شنیده ها قوت گرفته بود.

قانون برای همه لازم الاجرا است

بر اساس قانون که برای همه لازم الاجراست، هرگونه تخریب و تجدید بنا باید با مجوز شهرداری صورت بگیرد و این مسئله شامل تمام بافت های تاریخی، فرسوده و نوساز می گردد همچنین در مناطقی که در محدوده مصوب بافت تاریخی واقع شده است، علاوه بر احتیاج به دریافت مجوز از شهرداری، احتیاج به اخذ مجوزهای اداره میراث فرهنگی و رعایت ضوابط طرح بافت تاریخی نیز وجود دارد.

قانون احتیاجهای بافت تاریخی را هم مدنظر قرار داده است و در خصوص تخریب، تجدیدبنا و هر اقدام عمرانی در محدوده بافت های تاریخی، چنانچه تغییر و یا احتیاجی خارج از پیش بینی های طرح بافت تاریخی احساس گردد، باید پس از تهیه طرح توسط متقاضی و تصویب آن در میراث فرهنگی، اقدامات بعدی صورت گیرد.

حکایت یک بام و دو هوا

اگر اندکی از سخنان مردم در خصوص تأثیرگذاری مسئولان در تخریب های انجام شده از سال ها قبل تا به امروز در این شهر را قابل آنالیز بدانیم، آنگاه باید سخنان مسئولان و جلسات مختلف که توجه به ابرکوه به عنوان یکی از 14 شهر نمونه گردشگری کشور از بین بیش از دو هزار شهر را خواهان می شوند، حکایت یک بام و دوهوا دانست.

علاقمندان میراث فرهنگی انتظار دارند که در این راستا با خاطیان از قانون در هر پست و مقامی هستند، برخورد قانونی صورت گیرد و نتایج این اقدامات به صورت شفاف برای مردم بیان گردد تا راه برای چنین اقداماتی برای همواره مسدود گردد.

خبرنگار: رحیم میرعظیم

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 570

به "از سرگیری تخریب بافت تاریخی ابرکوه، ادامه تخریب در روزهای آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از سرگیری تخریب بافت تاریخی ابرکوه، ادامه تخریب در روزهای آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید