هشدار وزیر جهاد کشاورزی به استان های مرزی درباره قاچاق گندم

به گزارش آفتاب صبا، به گزارش خبرنگاران، کاظم خاوازی در جلسه ستاد عالی زراعت که با حضور مدیران ارشد ستادی و استانی وزارت جهاد کشاورزی به صورت ویدئوکنفرانس برگزار گردید، توضیح داد: مبنای قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم از کشاورزان، 5 هزار تومان است و همه روسای جهاد کشاورزی استان ها، بنیاد ملی گندمکاران و سایر مراجع ذیربط باید کوشش نمایند تا گندم مازاد بر احتیاج کشاورزان به طور کامل خریداری گردد.

هشدار وزیر جهاد کشاورزی به استان های مرزی درباره قاچاق گندم

وی، نقش بنیاد ملی گندمکاران، مراکز دهستان ها و شهرستان ها و همچنین سازمان مرکزی تعاون روستایی را در تشویق کشاورزان به تسریع در فروش گندم به دولت، ثبت در سامانه ها و نظارت بر فرایند خرید تضمینی گندم مهم توصیف و تاکید نمود: باید در قالب یک سامانه و همچنین شماره تلفن ملی، امکان طرح مسائل احتمالی گندمکاران برای فروش محصول خود به دولت فراهم گردد.

خاوازی، پایش لحظه ای فرایند خرید تضمینی گندم را ضروری دانست و اضافه کرد: همه همکاران در سطح دهستان ها باید این فرایند را رصد نمایند و این اطلاعات در سطح استانی و ملی پایش گردد تا بتوانیم مسائل کشاورزان را رفع نمائیم.

وی یادآور شد: سال گذشته به خاطر تغییر الک گندم، بعضی از کشاورزان محصول خود را به مراکز فروش تحویل ندادند و بلافاصله توسط واسطه ها گندم آنان خریداری شد.

وزیر جهاد کشاورزی توضیح داد: کلیه خریدهای گندم که توسط اتحادیه ها، تعاونی ها، کارخانجات ماکارونی، کارخانجات انجمن های خوراک دام و طیور و … انجام می گردد باید در سامانه خرید تضمینی گندم ثبت گردد و روسای سازمان جهاد کشاورزی استان ها ضروری است این موضوع را پایش نمایند.

وی همچنین بر لزوم مواظبت استان های مرزی برای جلوگیری از خروج گندم به صورت قاچاق از کشور تاکید نمود.

خاوازی اظهار داشت: در قالب طرح یاوران فراوری که با استقبال سازمان های جهاد کشاورزی استان ها نیز روبرو شد، ضروری است محققان و مروجان به طور مستمر شرایط مزارع گندم را رصد نمایند تا کاهش فراوری اتفاق نیفتد.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: همان طور که برای تحویل سریع گندم توسط کشاورزان مشوق معین شد، درصدد هستیم تا برای دست اندرکارانی که در خرید گندم سرآمد هستند نیز مشوق هایی در نظر گرفته گردد.

وی گفت: پایش و مبارزه به موقع با آفات گیاهی و تغذیه مناسب اگر به خوبی انجام گردد، 10 تا 15 درصد فراوری گندم در امسال افزایش خواهد یافت.

وزیر جهاد کشاورزی اذعان کرد: اطلاع رسانی درباره وزش بادهای گرم در بعضی مناطق و تاثیر آن بر کاهش عملکرد مهم است و به زودی با وزارت راه و شهرسازی در زمینه بهره مندی از اطلاعات هواشناسی تفاهم نامه امضا می کنیم تا بتوانیم مزارع را بهتر رصد کنیم.

خاوازی، تاکید نمود: ضروری است بذر گواهی شده، کودهای کشاورزی و همچنین انواع آفت کش های مورد احتیاج برای کشت پاییزه برنامه ریزی و تدارک دیده گردد.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1418

به "هشدار وزیر جهاد کشاورزی به استان های مرزی درباره قاچاق گندم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار وزیر جهاد کشاورزی به استان های مرزی درباره قاچاق گندم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید