مبتلایان اومیکرون طی دو روز دو برابر می شوند، افزایش 90 درصدی ایمنی بدن با ترزریق دز سوم واکسن کرونا

به گزارش آفتاب صبا، رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت بر اهمیت واکسیناسیون نوبت سوم و تاثیر آن بر مهار سویه اومیکرون تاکید نمود و گفت: تزریق نوبت سوم واکسن ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا را به 90 درصد می رساند.

مبتلایان اومیکرون طی دو روز دو برابر می شوند، افزایش 90 درصدی ایمنی بدن با ترزریق دز سوم واکسن کرونا

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، به نقل از وبدا، محمد مهدی گویا اضافه نمود: واکسیناسیون نوبت سوم مکمل واکسیناسیون دو نوبت قبلی است و برای همه مردم کشور الزامی است که نوبت سوم واکسن کرونا را تزریق نمایند.

وی گفت: با تزریق نوبت سوم مقدار ایمنی در برابر این ویروس در اکثریت قریب به اتفاق موارد به بالاتر از 90 درصد می رسد.

گویا ضمن اعلام مراتب قدردانی خود از مردم بابت همکاری در کنترل بیماری کرونا طی دو سال اخیر ادامه داد: در حقیقت نقش اول را در کنترل این بیماری را مردم کشور ایفا کردند، همه می دانیم که ویروسی که اکنون با آن روبرویم ویروس سرکش و مرموزی است که به سرعت می تواند تغییر چهره دهد و علایم بالینی مختلفی ایجاد نموده و از دست سیستم ایمنی بدن انسان به انحاء مختلف فرار کند و کار مراقبت و کنترل آن برای همه جهان بسیار سخت و سخت شده است.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر توضیح داد: جهش های متعددی که این ویروس پیدا می نماید باعث می گردد که قابلیت سرایت آن تغییرنموده و شدت بیماری زایی اش هم متفاوت شده و گاهی اوقات شدیدتر و گاهی اوقات خفیف ترمی گردد.

به گفته گویا، باید شناخت ما از این ویروس روز به روز بیشتر گردد و بتوانیم راه های سرایت آن را کنترل کنیم و بیماری که ایجاد می نماید را به برترین شکل ممکن درمان نموده و قدرت سرکشی آن را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: یکی از مهم ترین سلاح های بشر برای مقابله با این ویروس واکسیناسیون سراسری است. تجربه جهان و ایران نشان داده هر قدر پوشش واکسیناسیون بالاتر باشد سرایت بیماری می تواند کمتر شده و مرگ و میر بیماری کاهش می یابد.

تزریق 112 میلیون دز واکسن

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت افزود: تا چهار ماه پیش حدود 14 تا 15 میلیون نفر در ایران یک نوبت واکسن دریافت نموده بودند. اکنون پوشش واکسیناسیون در ایران بسیار بالاتر رفته است و حدود 112 میلیون دز واکسن تزریق شده است که رقمی حدود 9 برابر بیشتر از چهار ماه پیش است.

گویا گفت: این دستاورد جز با استقبال مردم دست یافتنی نبود که خوشبختانه ثمرات آن را هم داریم مشاهده می کنیم. به طوری که موارد ابتلا به بیماری به همان نسبت کاهش یافته و مرگ ناشی از بیماری به کمتر از 10 درصدِ چهارماه پیش رسیده است.

بیش از 70 درصد مردم دو نوبت واکسن دریافت نموده اند

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه اکنون دو سلاح اصلی برای مبارزه با این بیماری، رعایت دستورالعمل های بهداشتی و واکسیناسیون است، گفت: تا به امروز پوشش بسیار خوبی برای دو نوبت واکسیناسیون در کشور ایجاد نموده ایم و بیش از 70 درصد از مردم دو نوبت را دریافت نموده اند.

وی تاکید نمود: با تزریق سه نوبت واکسن مردم بسیار کمتر به کرونا مبتلا می شوند و تجربه جهانی ثابت نموده است، به طور واضح بیماری شدید و مراجعه به بیمارستان یا بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه (ICU) و از همه چشمگیرتر مقدار مرگ با تزریق نوبت سوم به حداقل می رسد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اضافه نمود: خوشبختانه نزدیک دو ماه است که واکسیناسیون نوبت سوم در کشورمان شروع شده ولی متاسفانه اتفاق دیگری که درجهان اتفاق افتاده و احتمال می دهیم به زودی ایران هم با آن روبرو گردد ورود سویه اومیکرون خواهد بود.

مبتلایان اومیکرون طی دو روز دو برابر می شوند

گویا ادامه داد: سویه اومیکرون قابلیت سرایت بسیار بالاتری از سویه های قبلی دارد. وقتی ویروس وارد کشوری می گردد شاخصی را برای قابلیت سرایت آن میزان می گیرند که آن شاخص زمان دو برابر شدن تعداد مبتلایان به ویروس است. این شاخص، یعنی دو برابر شدنِ مبتلایان در سویه اومیکرون طی دو روز اتفاق می افتد.

وی با تاکید بر اینکه این شاخص نشانه بسیار نگران نماینده ای از سرایت ویروس است، گفت: با توجه به آنچه تا به امروز در رابطه با این ویروس مشاهده شده و کشورهایی که به سرعت یکی پس از دیگری موارد ابتلای به این ویروس را گزارش می نمایند از جمله کشورهای همسایه ما مثل ترکیه، پاکستان، امارات و عمان، انتظار داریم مردم عزیزمان پروتکل های بهداشتی را این بار با حساسیت بیشتری رعایت نمایند و از این مهم تر این که واکسیناسیون نوبت سوم را جدی بگیرند.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اعلام نمود: دولت جمهوری اسلامی ایران و وزارت بهداشت تمام کوشش خود را به کار گرفته است تا با تامین کافی واکسیناسیونِ تمام کسانی که ضروری است نوبت سوم واکسن را دریافت نمایند، تمام گروه های سنی معین شده که تا به امروز گروه سنی بالای 40 سال بوده و به تدریج گروه های سنی زیر 40 سال هم به آنها اضافه خواهند شد را تحت پوشش قرار دهد.

وی اضافه نمود: به این ترتیب نگرانی در خصوص ابتلای به سویه اومیکرون و توسعه موج بعدی بیماری به حداقل می رسد. بنابراین نوبت سوم واکسیناسیون به همان میزان نوبت های اول و دوم اهمیت دارد، تقاضای ما از مردم عزیز این است که فرصت را از دست ندهند و هرچه سریع تر به مراکز ما مراجعه نموده و واکسیناسیون نوبت سوم خود را هم انجام دهند.

تا کنون 58 میلیون و 857 هزار و 213 نفر دُز اول، 49 میلیون و 729 هزار و 644 نفر دُز دوم و دو میلیون و 971 هزار و 806 نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق نموده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 111 میلیون و 558 هزار و 663 دُز رسیده است.

اکنون هشت شهر در شرایط نارنجی، 119 شهر در شرایط زرد و 321 شهر در شرایط آبی قرار دارند و هیچ نقطه ای از کشور در شرایط قرمز کرونایی نیست.

اومیکرون یکی از تغییریافته ترین موارد جهش ویروس کرونا محسوب می گردد که برای اولین بار در آفریقای جنوبی کشف شد و از آن موقع تا به امروز در 38 کشور شناسایی شده است.

سازمان جهانی بهداشت پنجمین حرف یونانی اومیکرون را به سویه نو کرونا که در آفریقای جنوبی شناسایی شده، اختصاص داد و کارشناسان بهداشت نگران سرایت اومیکرون هستند زیرا دارای مجموعه ای غیرعادی از جهش ها است و مشخصاتی متفاوت از سایر سویه های نگران نماینده دارد.

گرچه سازمان جهانی بهداشت هنوز جزییاتی از مقدار سرایت سویه اومیکرون ویروس کرونا را اعلام ننموده، اما پزشکان احتمال می دهند مقدار سرایت این سویه نسبت به سویه دلتا 500 درصد بیشتر باشد.

دانشمندان نیز بر پایه تجربیات گذشته یادآور شده اند که ویروس ها همیشه جهش پیدا می نمایند اما واکسیناسیون و رعایت اصول بهداشتی می تواند از انتقال این ویروس به دیگران بکاهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 اسفند 1400 بروزرسانی: 11 اسفند 1400 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 1772

به "مبتلایان اومیکرون طی دو روز دو برابر می شوند، افزایش 90 درصدی ایمنی بدن با ترزریق دز سوم واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبتلایان اومیکرون طی دو روز دو برابر می شوند، افزایش 90 درصدی ایمنی بدن با ترزریق دز سوم واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید