عیار 15، توافق ایران و عمان برای جذب سرمایه گذاری متقابل

به گزارش آفتاب صبا، رئیس اتاق بازرگانی ایران و عمان از توافق صندوق ضمانت صادرات ایران و کردیت عمان بمنظور حل مشکل ضمانت نامه های بانکی برای سرمایه گذاری های متقابل اطلاع داد.

عیار 15، توافق ایران و عمان برای جذب سرمایه گذاری متقابل

با همراهی تور ارزان عمان 5 روزه از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

محسن ضرابی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی آفتاب صبا، با اشاره به موانع موجود بر سر راه سرمایه گذاری های عمان در ایران اظهار کرد: عمانی ها سرمایه گذاری های خوبی در ایران انجام داده اند ولی نکته ای که وجود دارد این است که باید زیرساخت ها برای سرمایه گذاری های طرف خارجی هم فراهم گردد؛ مثلا یکی از اقدامات اتاق مشترک ایران و عمان آن بود که پیگیری های لازم برای امضاء تفاهمنامه بین صندوق ضمانت صادرات ایران و همتای عمانی (کردیت عمان) را بعمل آورد که بحمدالله این تفاهم نامه در تیر ماه سال گذشته امضاء شد که البته اجرایی شدنش احتیاجمند ورود جدی صندوق ضمانت صادرات ایران برای پیگیری توافقات اجرا شده است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان در مورد مفاد این تفاهم نامه گفت: یکی از مسائل اساسی این بود که اگر سرمایه گذاران ایرانی و عمانی بخواهند در کشورهای یکدیگر سرمایه گذاری نمایند، به منابع بانکی طرف مقابل احتیاج دارند؛ به هر حال این یک واقعیت است که سرمایه گذار الزاماً سرمایه دار نیست؛ یعنی در یک پروژه، سرمایه گذار 30 تا 40 درصد سرمایه را تامین می نماید و مابقی باید از منابع بانکی تامین گردد.

وی ادامه داد: در حال حاضر به منظور تشویق سرمایه گذاری در ایران می توان از منابع صندوق توسعه ملی در پروژه های صادرات محور و گردشگری استفاده کرد که امکان استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای طرف های خارجی علاقمند به سرمایه گذاری در این دو محور وجود دارد. ولی نکته حائز اهمیت این است که با توجه به مسائل ناشی از تحریم ها، که سرمایه گذاران امکان ارائه ضمانت نامه بانکی پرداخت را ندارند، لذا صندوق ضمانت صادرات ایران و کردیت عمان با یکدیگر توافق کردند که چنانچه یک تبعه عمانی خواهان سرمایه گذاری در ایران بود، طرف عمانی یعنی کردیت عمان تضامین لازم را از او دریافت می نماید و آن را در اختیار صندوق ضمانت صادرات ایران قرار می دهد و این صندوق آن را در اختیار بانک عامل قرار داده و بانک هم منابع اقتصادی را در اختیار تبعه عمانی سرمایه گذار در ایران قرار می دهد.

ضرابی اضافه کرد: در مقابل هم همین اتفاق درخصوص سرمایه گذاری طرف ایرانی در عمان می افتد یعنی اگر یک سرمایه گذار ایرانی در عمان سرمایه گذاری کند، به همین شیوه می تواند به منابع بانکی عمان دسترسی داشته باشد.

به گفته رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان، در حال حاضر این تفاهم و توافق میان دو طرف منعقد شده ولی دستورالعمل های اجرایی آن هنوز تدوین نشده ولی مدیرعامل صندوق ضمانت ایران پیگیر تدوین این دستورالعمل ها و اجرایی شدن این توافق است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان در پاسخ به نتایج پیشنهاد مطرح شده برای سرمایه گذاری 2 میلیارد دلاری از سوی عمانی ها در یک پروژه بزرگ آزادراهی در ایران نیز گفت: شاید این موضوع تحت عنوان یک پیشنهاد مطرح شده باشد ولی قطعاً چنین موضوعی اتفاق نیفتاده است.

منبع: تسنیم
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 505

به "عیار 15، توافق ایران و عمان برای جذب سرمایه گذاری متقابل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عیار 15، توافق ایران و عمان برای جذب سرمایه گذاری متقابل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید