علت از دست رفتن حس بویایی در بیماران کرونا کشف شد

به گزارش آفتاب صبا، دانشمندان دریافته اند چگونه بسیاری از بیماران کووید-19 حس بویایی شان را از دست می دهند.

علت از دست رفتن حس بویایی در بیماران کرونا کشف شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از یواس تودی همچنین دانشمندان این خبر خوش را هم داده اند که ظاهرا از دست رفتن حس بویایی در بیماران کووید-19 موقتی است، چرا که سلول های عصبی که در بینی بوها را شناسایی می کنند، آسیب نمی بینند.

از دست رفتن حس بویایی که پزشکان آن را آنوسمی یا نابویایی می نامند، یکی از زودرس ترین و شایع ترین علائم گزارش شده بوسیله بیماران کووید-19 است.

در واقع، بررسی ها نشان می دهند که نابویایی نسبت به تب و سرفه عامل پیش بینی کننده بهتری برای عفونت است.

اما علت دقیق اینکه بیماران کووید-19 حس بویایی شان را از دست می دهند، روشن نبود.

تصور می رفت آسیب یا التهاب سلول های عصبی حسی بویایی که بوها را شناسایی و پیام های مربوط به مغز می فرستند، عامل این نابویایی باشد.

اما یک بررسی جدید نشان می دهد این نظریه نادرست است.

مقاله ای که روز جمعه 3 مرداد منتشر شد، نشان می دهد که کروناویروس جدید یا سارس-کوو-2 که باعث بیماری کووید-19 می شود، نه به سلول های عصبی شناساگر بو، بلکه به سلول های پشتیبانی کننده آنها حمله می کند.

ساندیپ رابرت داتا، استاد عصب زیست شناسی در دانشکده پزشکی هاروارد و یکی از نویسندگان این مقاله که در ژورنال Science Advances منتشر شده است، می گوید: کروناویروس جدید حس بویایی را در بیماران نه با عفونت مستقیم نورون ها یا سلول های عصبی بلکه با تاثیر گذاشتن بر کارکرد سلول های پشتیبان تغییر می دهد.

این یافته ها خبر خوبی شمرده می شود، چرا که به معنای آنست که عفونت احتمالا به طور دائمی به مدارهای عصبی بویایی در بیماران کووید-19 آسیب نمی زند.

داتا می گوید: هنگامی که عفونت برطرف می شود، ظاهرا لازم نیست که سلول های بویایی جایگزین یا بازسازی شوند. اما ما نیاز به داده های بیشتری و درک بهتری از سازوکارهای زمینه ای برای تایید این نتیجه گیری داریم.

بیماران کووید-19 معمولا در طول دوره ای چندهفته ای حس بویایی شان را باز می یابند. در سایر عفونت های ویروسی که سلول های عصبی بویایی آسیب می بینند، ممکن است ماه ها طول بکشد تا حس بویایی به حالت طبیعی دربیاید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 935

به "علت از دست رفتن حس بویایی در بیماران کرونا کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت از دست رفتن حس بویایی در بیماران کرونا کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید