عبور گردشگری از دیوار تحریم

به گزارش آفتاب صبا، ستاد آنالیز نحوه خنثی سازی اثر تحریم آمریکا بر جریان ورود توریست خارجی به کشور، برنامه توریست جایگزین را به سازمان گردشگری پیشنهاد نموده که اجرای آن در بهار سال جاری، رشد آمار سفرها از بعضی کشورهای منطقه به ایران را به همراه داشته است.

عبور گردشگری از دیوار تحریم

در برنامه تازه به اجرا درآمده از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای عبور از دیوار تحریم، کشورهای منطقه به عنوان مبادی هدف برای جذب بیشتر گردشگر خارجی تعریف شده است. برای جلب این گروه از گردشگران قرار است تبلیغات مستقیم درباره ظرفیت ها و استعدادهای شهرها و روستاهای ایران برای گردشگری به وسیله حضور تیم های تخصصی در خاک کشورهای مبدا صورت گیرد. همچنین لغو ویزا یا کاهش هزینه آن نیز اقدام دیگری در جهت اجرای برنامه توریست جایگزین است. اخیرا یک تشکل فعال در حوزه گردشگری از کاهش آمار سفر گردشگران اروپایی و آمریکایی به کشور خبر داده و البته در ادامه اعلام نموده بود مسافرت های ترکیبی زیارتی-تفریحی و گردشگری سلامت از بعضی کشورهای اطراف به ایران افزایش پیدا نموده است.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز گذشته با تشریح شکل تاثیرگذاری خروج آمریکا از برجام بر بازار گردشگری و روند ورود توریست خارجی به کشور اظهار داشت: تحریم ها تا حدودی تاثیرگذار بوده است به ویژه در زمینه پروازها و خصوصا پروازهای مستقیم به ایران که یکی از مولفه های گردشگری خارجی و توسعه این بازار است. بعضی از پروازها قطع شد و بعضی دیگر کاهش یافت؛ اما با این حال در سازمان میراث فرهنگی کشور از انتهای سال 96 که بحث تحریم ها و خروج از برجام ازسوی آمریکا مطرح شد، ستادی تشکیل شد تا روی راهکارهای مختلفی در این خصوص مطالعه و اندیشه کند.

علی اصغر مونسان که دوشنبه این هفته به استان گیلان سفر کرد، در حاشیه بازدید از مناطق گردشگری این استان درباره اقداماتی که سازمان گردشگری برای عبور از دیوار تحریم بابت حفظ جریان ورود توریست خارجی انجام داده است، گفت: مطابق جمع بندی هایی که انجام شد، تمرکز بر جذب گردشگری منطقه ای را افزایش دادیم و کشورهای هدف جدیدی را به برنامه جذب اضافه کردیم.

از جمله اقداماتی که برای رونق بخشی به ورود گردشگر از کشورهای منطقه تاکنون اجرا شده، لغو ویزا یک طرفه توسط ایران یا کاهش هزینه ویزا برای کشورهای مبدا است. مونسان در این باره توضیح داد: هزینه های ویزا کشور عراق صفر شده است و با عمان لغو ویزا یک طرفه انجام شده است. نتیجه این اقدام در یک نمونه طی سه ماه نخست سال 98 در مقایسه با مدت مشابه در سال 97 به افزایش چشمگیر ورود گردشگر از عمان به ایران انجامید به طوری که از حدود 2 هزار و 700 گردشگر در بهار سال گذشته به بیش از 12 هزار و 400 نفر در بهار سال جاری از مبدا عمان رسیده ایم.

بهار سال جاری ورود توریست خارجی به کشور بیش از 40 درصد نسبت به بهار سال گذشته افزایش پیدا کرد و تعداد گردشگران خارجی از مرز 2 میلیون نفر گذشت. دولت اخیرا نیز لغو یک طرفه ویزا با کشور چین را انجام داده است. چین 150 میلیون نفر گردشگر خروجی در سال 2018 میلادی داشته که از نگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران، این کشور می تواند به یک مبدا اصلی برای ورود گردشگر تبدیل گردد.

معاون رئیس جمهور در امور گردشگری درباره تدابیر آماده اجرا برای رونق ورود گردشگر چینی به کشور گفت: به زودی حجم تبلیغات وسیعی را در چین به اجرا درمی آوریم و گروه های مختلف گردشگری ایران اجرای برنامه های متنوعی را در کشور چین برای معرفی جاذبه های ایران برگزار خواهند کرد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 9 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 205

به "عبور گردشگری از دیوار تحریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبور گردشگری از دیوار تحریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید