درمان زخم های اقتصادی کرونا با ثبات اشتغال

به گزارش آفتاب صبا، اقتصاد کالبدی زنده و پویاست؛ ارگان های و اعضا تشکیل دهنده این کالبد نیز برای حیات خود نیازمند شرایط زیستی سالم و امنی هستند؛ شکی نیست که حمله هر بیماری یا ویروسی به این کالبد زنده شرایط حیات را دچار بحران یا اختلال خواهد کرد.

درمان زخم های اقتصادی کرونا با ثبات اشتغال

ویروس کرونا نیز به واقع کالبد اقتصاد بین المللی و البته اقتصاد و تجارت کشور را مورد حمله ای جدی قرار داده است. حال ما با پیکری که از آسیب ها و تهدیدها در امان نبوده روبرو ایم که باید با تجزیه و تحلیل دقیق شرایط موجود ضمن بهره مندی از تجارب گذشته، بهترین روش و راهکار مقابله را یافته و اجرایی کنیم.

کاهش جهانی قیمت نفت و ادامه تحریم های ظالمانه، اقتصاد کشور را آسیب پذیرتر کرده و در شرایط سخت تری قرار داده است و در زمانی که بحران حاصل از بیماری کرونا، اقتصاد بین المللی را از مدار طبیعی خود خارج کرده و رکود جهانی همراه با ابهامات ناشی از تبعات این بیماری دامن گیر اقتصاد جهانی شده است، ما باید در جریان درمان عوارض و تبعات ناشی از تهاجم ویروس کرونا، بیماری های زمینه ای اقتصاد کشور را شناسایی و در جهت درمان آن گام های سریع و موثرتری برداریم.

درمان آسیب های حاصل از بحران کرونا نخست مستلزم شناسایی مسائل این بحران و برآورد خسارت ها و تبعات آن بر بخش های مختلف اقتصاد و یافتن راهکارهای مناسب به منظور درمان این بخش های آسیب دیده است. مرحله بعدی این درمان بی شک تامین امکانات و پیش نیازها و منابع اقتصادی لازم برای بهبود زخم های وارد شده از سوی این بحران جهانی است.

روشن است که در شرایط فعلی پیش بینی های بودجه بر اساس قیمت نفت از امکان تحقق پذیری کمتری برخوردار می باشد و از سویی دیگر، شرایط موجود فرایند صادرات غیر نفتی را نیز کاهشی کرده و بر این دو می توان شاخص مهم رکود نسبی بنگاه ها و کسادی فعالیت های اقتصادی را نیز افزود که در نتیجه موجب کاهش یافتن یکی از مهم ترین منابع درآمدی دولت (اقتصادیات که بخشی از بودجه بر این درآمد تکیه زده)شده است.

نه تنها تجارت و تولید دچار اخلال شده بلکه به تبع آن اقشار آسیب پذیر جامعه نیز ناگزیر دچار این بحران شده اند. به همین دلیل هزینه های دولت در حوزه کمک و تسهیلات به فعالان و شرکت های اقتصادی و همچنین تامین بسته های معیشتی برای اقشار آسیب دیده افزایش یافته است.

درچنین موقعیتی همدلی و همبستگی توام با هوشمندی و آرامش به مدیریت بهتر شرایط کمک خواهد کرد. وفاق و همبستگی ملی همان حلقه اتصالی است که در این شرایط با بهره جستن از آن می توان آرامش، سلامت و امنیت اجتماعی و اقتصادی را بهتر از همیشه احساس کرد.

پیش از این در شرایط مختلف شاهد آن بودیم که اشخاص، نهادها، ارگان ها و سازمان های مختلف اعم از عمومی و خصوصی با تمام قوا وارد میدان شده و برای گشایش گره های مختلف اقتصادی و اجتماعی فعالیت های جدی و موثری داشته اند و امروز در شرایطی که بحران اقتصادی حاصل از کرونا غیرقابل پیش بینی و به صورت ناگهانی گریبانگیر کشور شده، امید آن می رود که با یک عزم ملی بتوان بر شرایط ناخوب پیش آمده فائق آمد و ضمن کنترل و کاهش تبعات آن از این مرحله نیز به سلامت گذار کنیم.

در این بین بنگاه های تجاری به عنوان یکی از ارکان سیستم اقتصادی کشور و ارگان های حیاتی این کالبد آسیب دیده، باید به شکل تخصصی و با تمرکزی بیشتر مورد درمان و حمایت قرار گیرند که البته تامین منابع اقتصادی و همچنین تقویت همزمان بخش عرضه و تقاضا در کشور می تواند یکی از مناسب ترین و سریع ترین شیوه های بهبود مورد استفاده قرار گیرد.

در این راستا تامین منابع اقتصادی دولت برای حمایت از بنگاه ها واقشار آسیب پذیر با کمترین آثار تورمی از اهمیت شایان توجهی برخوردار است. در این خصوص دولت می تواند ضمن کاهش معافیت ها و توسعه پایه های اقتصادیاتی، فروش دارایی های خود از طریق بازار سرمایه، استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، دریافت کمک های بین المللی و تامین اقتصادی از بازار سرمایه (انتشار اوراق) و...نسبت به تامین منابع اقتصادی مورد نیاز اقدام، تا سطح اشتغال کشور حفظ شود.

در این صورت، در سال جهش تولید با بهره مندی بیشتر از توانمندی ها و پتانسیل های داخلی گام های دقیق تری برداشته و با صیانت از توان تولیدی گذشته ظرفیت تولید را با توجه به کنترل شرایط بهداشتی مبارزه با این ویروس افزایش دهیم.

فراموش نکنیم توسعه اشتغال مبتنی بر تولید نه تنها در شرایط بحرانی بلکه در شرایط عادی نیز مهم ترین امکان ادامه حیات و رونق همه جانبه جامعه است؛ بنابر این، انتظار می رود با توجه به موج های پی در پی آسیب به اقتصاد کشور، با تدابیر ویژه سطح اشتغال حفظ شود. این نکته اگر مورد توجه جدی قرار نگیرد، موج بیکاری، خود به بحرانی دیگر دامن خواهد زد. حمایت از اجزا جامعه به معنای حمایت از کل واحد جامعه است. این حمایت نیز محقق نخواهد شد مگر با تمرکز یکپارچه و همبستگی همه سازمان ها، تصمیم گیرندگان ومسوولان بر جلوگیری از گسترش آسیبهای حاصل از این بحران جهانی.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 7 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 715

به "درمان زخم های اقتصادی کرونا با ثبات اشتغال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان زخم های اقتصادی کرونا با ثبات اشتغال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید