دبیر ستاد توسعه علوم شناختی: واکسن شناختی باید بسازیم

به گزارش آفتاب صبا، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی گفت: باید تلاش شود با افزایش پرورش شناختی واکسن شناختی ساخته شود تا فرد نتواند در تلاطم شرایط محیطی، اجتماعی و فردی به سمت رفتارهای نامناسب برود.

دبیر ستاد توسعه علوم شناختی: واکسن شناختی باید بسازیم

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مجید نیلی در نشست علمی بررسی مداخلات عصبی شناختی در حوزه اعتیاد در محل سیزدهمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد اعلام نمود: یکی از مهم ترین سرمایه های ملی برای هر کشور، فرد و جامعه سرمایه شناختی است. این نوع از سرمایه می تواند به عنوان یک موضوع بسیار مهم سبب پیشگیری از رفتارهای تکراری و اعتیاد گونه شود.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری گفت: پرورش شناختی می بایست از سنین کودکی تا بزرگسالی و فضاهای آموزشی آغاز شود و نسبت به ارتقای آن با برنامه ریزی های مدون و تخصصی اقدام کرد.

نیلی با بیان اینکه مسئله تربیت یک موضوع شناختی است، بیان نمود: امروزه میزان تاثیر پذیری و تاثیر بخشی تربیت به لحاظ ابعاد جغرافیایی، زبانی و زمانی با گذشته متفاوت است و می بایست با ارایه یک مدل شناختی مطلوب و ارتقای آن در سطوح مختلف برنامه ریزی شده تا منجر به رفتارهای مخرب نشود.

وی در پنل تخصصی بررسی مداخلات عصبی شناختی در حوزه اعتیاد، همچنین با اشاره به اینکه اعتیاد یک مسئله اجتماعی است، ابراز کرد: باید تلاش شود با افزایش پرورش شناختی واکسن شناختی ساخته شود تا فرد نتواند در تلاطم شرایط محیطی، اجتماعی و فردی به سمت رفتارهای نامناسب، اعتیاد و پرخطر سوق یابد.

نیلی در ادامه این نشست تاکید کرد که ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی مصمم است با همکاری و مشارکت محققان و متخصصان زمینه های پرورش و ارتقای سرمایه های شناختی بویژه در حوزه دانش اعتیاد در سطوح مختلف جامعه افزایش پیدا کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 105

به "دبیر ستاد توسعه علوم شناختی: واکسن شناختی باید بسازیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیر ستاد توسعه علوم شناختی: واکسن شناختی باید بسازیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید