خبرنگاران مساحت حدنگاری زمین های کشاورزی استان بوشهر به 260 هزار هکتار افزایش می یابد

به گزارش آفتاب صبا، گناوه - خبرنگاران - سرپرست پروژه کاداستر (حدنگاری) استان بوشهر گفت: با انعقاد قرارداد جدید 85 هزار هکتاری برای تهیه نقشه اراضی کشاورزی این استان تا انتها سال آینده مساحت نقشه های حدنگاری تهیه شده زمین های کشاورزی به 260 هزار هکتار خواهد رسید.

خبرنگاران مساحت حدنگاری زمین های کشاورزی استان بوشهر به 260 هزار هکتار افزایش می یابد

محسن پور امیر روز یکشنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی در بندرگناوه اضافه نمود: طرح کاداستر زراعی استان بوشهر در بهمن ماه سال 1394 و با انعقاد 2 قرارداد با شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس برای 9 شهرستان بوشهر، گناوه، دیلم، تنگستان، دشتی، دیر، کنگان، جم و عسلویه و یک قرارداد با شرکت فرازمین برای شهرستان دشتستان توسط شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس آغاز شد و همچنان تداوم دارد.

وی اظهارداشت: از آغاز قراداد درسال 1394 تا پایان سال 1396 نقشه های کاداستر زراعی و باغی استان بوشهر به مساحت حدود 175 هزار هکتار توسط این مشاور تهیه شد اما باتوجه به وسعت زیاد اراضی کشاورزی استان و پیش بینی مساحتی در حدود 500 هزار هکتار نیاز به عقد قراردادهای جدید است که در این ارتباط قرارداد دیگری به مساحت 85 هزار هکتار برای تکمیل نقشه های قبلی در سال 1397 به امضا رسید که با درنظرگرفتن مجموع قراردادها 260 هزار هکتار نقشه کاداستر تا پایان سال 1399 توسط این شرکت آماده و تهیه خواهد شد.

وی گفت: در زمان حاضر بیشترین مساحت نقشه های تهیه شده مربوط به شهرستان های گناوه، دشتی و بوشهر است و امیدواریم با همکاری موثر مالکان و کشاورزان نقشه های 130 پلاک از حدود 200 پلاک موجود در شهرستان های یادشده تکمیل شود.

کننده شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس در استان بوشهر به عمده مسائل اجرای طرح کاداستر در این استان اشاره کرد و اضافه نمود: همکاری نکردن کشاورزان استان بوشهر و سایر استان های کشور از عمده مسائل در اجرای این طرح است.

وی ادامه داد: آگاهی نداشتن کافی کشاورزان از اهداف طرح کاداستر در کشور، اعتماد نداشتن بخاطر شایعاتی مانند اخذ مالیات، قطع شدن یارانه، سلب مالکیت آنها توسط دولت، اختلافات ملکی مابین کشاورزان و یا ارگان های دولتی مانند اداره منابع طبیعی، مهاجرت کشاورزان به شهرهای دیگر و یا خارج از کشور و اطلاع نداشتن نسبت به اجرای طرح در روستای زادگاه خود، در اختیار داشتن سند ششدانگ و یا سند تک برگ و مقاومت در برابر تهیه نقشه مجدد از دیگر مسائل مهم در اجرای طرح کاداستر در استان بوشهر است.

پورامیر به ارایه راهکارهای پیشبرد بهتر طرح در استان بوشهر اشاره کرد و گفت: از جمله راهکارهایی که مشاور همیشه یادآور و تاکید دارد ترویج موضوع و ترغیب کشاورزان به مشارکت در اجرای طرح توسط مسئولان مانند فرمانداران، بخشداران و دهیاران و شوراها است.

وی اظهارداشت: مسئولان ذیربط به عنوان ترویج کنندگان ترغیب کشاورزان به مشارکت در اجرای طرح و بازوی توانای دولت در اجرای این مهم باشند.

وی یادآورشد: برگزاری جلسات توجیهی، اطلاع رسانی از طریق نصب بنر و شبکه های اجتماعی در دستور کار این مشاور است اما نشر این موضوع از طریق مقام های محلی تاثیر بیشتری در اجرای کامل طرح خواهد داشت.

سرپرست پروژه کاداستر استان بوشهر گفت: با توجه به مدت زمان محدود اجرای طرح تمامی مدیران جهاد کشاورزی شهرستان های استان بویژه بوشهر، گناوه و دشتی و مردم همانند قبل اقدامات ترویجی را در روستاهای تحت پوشش خود با قدرت بیشتر ادامه داده و همکاران خود در این شرکت را برای پیشبرد هر چه بیشتر کار یاری کنند.

وی گفت: کاداستر به معنی حدنگاری و مشخص موقعیت یک قطعه زمین به همراه مشخص کردن اطلاعات مالکیتی آن است.

سرپرست پروژه کاداستر استان بوشهر بیان نمود: کاداستر اهداف بسیار گسترده و متنوعی دارد و در واقع بانک اطلاعات جامعی است که از طریق اجرای آن تهیه و زمینه مناسب برای مدیریت امور اراضی کشاورزی خواهد بود.

پورامیر، تهیه نقشه کاداستر اراضی کشاورزی و ایجاد پایگاه جامع اطلاعات مکانی و توصیفی، تثبیت مالکیت اراضی کشاورزی، برنامه ریزی برای مدیریت یکپارچه اراضی (مدیریت و استفاده بهینه از اراضی)، ساماندهی و مشخص تکلیف اراضی تصرفی سنواتی و اختلافی، شناسنامه دار کردن و صدور اسناد مالکیت اراضی کشاورزی، زمینه سازی برای مشخص الگوی کشت، بهره برداری بهینه و افزایش تولید محصولات کشاورزی، برنامه ریزی به منظور یکپارچه سازی اراضی و افزایش بهره وری در بخش کشاورزی مکانیزه از جمله اهداف این پروژه است.

وی گفت: رایگان بودن تهیه نقشه برای همه کشاورزان یکی از مزایای مهم طرح کاداستر است که در این ارتباط نقشه اراضی کشاورزی برای هر مالک بصورت رایگان تهیه شده و در اختیار مدیریت امور اراضی استان ها قرار می گیرد.

سرپرست پروژه کاداستر استان بوشهر یادآورشد: این در حالی است که اگر هر مالکی قصد تهیه نقشه اراضی خود را داشته باشد بسته به مساحت آنها هزینه های چند میلیونی درپی خواهد داشت و باید پرداخت کند.

پورامیر، شناسنامه دار شدن اراضی کشاورزی و ایجاد بستر مناسب برای صدور سند تک برگ ثبتی و رفع اختلافات ملکی مابین مالکان اراضی کشاورزی، شخصی و دولتی را از دیگر مزایای پروژه طرح کاداستر مطرح کرد.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه بسیاری از اراضی کشاورزی کشور فاقد شناسنامه معتبر و سند ثبتی است، این موضوع زمینه ساز بسیاری از اختلافات ملکی مابین مالکین اراضی کشاورزی و یا اداره منابع طبیعی شده و بیشترین پرونده های حقوقی بدلیل اختلافات ملکی در مراجع قضایی تشکیل شده است.

سرپرست پروژه کاداستر استان بوشهر گفت: اسناد کشاورزی که اکنون در اختیار مالکان اراضی کشاورزی است بیشتر شامل دست نوشته های قدیمی، برگه های اصلاحات ارضی، سند شش دانگ و یا بصورت قولنامه ای است که بطور معمول مساحت آن را با واحدهای مبذر کشت و حدود اربعه اراضی بصورت توصیفی و محدود به عوارضی مانند جاده، رودخانه، کوه و یا اسامی مالکان سایر زمین های مجاور خود بیان کرده و از آنجا که این عوارض در طول سالیان متمادی دستخوش تغییر می شوند تشخیص حدود زمین را با مشکل روبرو خواهد کرد.

وی اضافه نمود: مزیتی که طرح کاداستر را مهم کرده است تثبیت حدود زمین در سیستم مختصات یکپارچه جهانی(UTM) است و در واقع محدوده هر قطعه زمین یکبار و برای همیشه مشخص و تثبیت می شود.

پورامیر بیان نمود: باتوجه به اینکه اجرای طرح کاداستر زمینه ساز صدور سند مالکیت برای اراضی کشاورزی می شود این موضوع در وهله اول ارزش اضافه نموده قابل توجهی برای اراضی کشاورزی در پی خواهد داشت و امکان استفاده از سند تک برگ برای دریافت تسهیلات، وثیقه و ضمانت بانکی برای کشاورزان را فراهم خواهد کرد.

سرپرست پروژه کاداستر استان بوشهر گفت: در اختیار داشتن بانک اطلاعات جامع کاداستر باعث می شود که پایش اراضی کشاورزی محقق و با ارائه الگوی کشت مناسب به کشاورزان بهره وری بالاتر رفته و ضمن جلوگیری از زیان کشاورزان بدلیل کشت محصولی بدون داشتن مشتری، سود بیشتری را از طریق کشت محصولاتی با قابلیت فروش بهتر در بازار نصیب آنان کند.

شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر دارای 75 هزار هکتار کشاورزی است.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 595

به "خبرنگاران مساحت حدنگاری زمین های کشاورزی استان بوشهر به 260 هزار هکتار افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مساحت حدنگاری زمین های کشاورزی استان بوشهر به 260 هزار هکتار افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید