تنش زایی؛ مأموریت جدید سفارت آمریکا در عراق، اهداف تحرکات واشنگتن

به گزارش آفتاب صبا، خبرنگاران، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: تحرکات خصمانه ایالات متحده آمریکا در عراق پایانی ندارد. به تازگی تحرکاتی از سوی سفارت ایالات متحده آمریکا در بغداد رصد شده که حاکی از توطئه چینی های جدید این کشور علیه عراق است؛ توطئه هایی که به نظر می رسد نقطه پایانی برای آن در نظر گرفته نشده است.

تنش زایی؛ مأموریت جدید سفارت آمریکا در عراق، اهداف تحرکات واشنگتن

اخیرا صفحات مجازی متعلق به سفارت ایالات متحده آمریکا در عراق اقدام به انتشار پست هایی نموده اند که جملگی علیه نیروهای مسلح عراق بوده است. در پست های منتشر شده در صفحات مجاز متعلق به سفارت آمریکا در بغداد، ضمن اهانت به نیروهای مسلح عراق از آن ها به عنوان نیروهای وابسته و نه مستقل یاد شده است.

این کوشش مذبوحانه سفارت ایالات متحده آمریکا در عراق در واقع با هدف ایجاد دودستگی و چند دستگی در نیروهای مسلحِ متحد عراق انجام می گردد؛ نیروهایی که با فداکاری تمام پیروز شدند بر تروریسمِ تکفیری داعش غلبه نموده و به سیطره آن بر نقاط استراتژیک مختلف سرانجام دهند. هدف اصلی و اساسی از این دست اقدامات سفارت واشنگتن در بغداد، تضعیف نیروهای مسلح عراق و فراهم آورند زمینه جهت بازگشت مجدد داعش به این کشور است. این سفارتخانه حتی سابقه مداخله در امور داخلی عراق را نیز در پرونده دارد.

اما دخالت های سفارت ایالات متحده آمریکا در امور داخلی عراق حتی صدای افکار عمومی این کشور و مردم آن را نیز درآورده است به گونه ای که همیشه شاهد برگزاری تظاهرات های ضد دولتی در نقاط مختلف هستیم. به عنوان مثال، حدود 3 هفته پیش بود که مردم عراق در سهل نینوا در محکومیت دخالت های آمریکا دست به برگزاری تظاهرات گسترده زدند. شرکت نمایندگان در این تظاهرات ضمن سر دادن شعارهای ضد آمریکایی خواهان توقف دخالت های سفارت واشنگتن در بغداد در امور داخلی عراق شدند.

تظاهرات نمایندگان همچنین با سردادن شعارهایی سیاست های آمریکا و بعضی کشورهای منطقه را محکوم کردند. معترضان عراقی با شعار اینکه سفارت آمریکا در بغداد به منبعی برای تروریسم تبدیل شده است، به آمریکا هشدار دادند در امور عراق دخالت نکند. درهمین حال، پیشتر محمد محیی سخنگوی گروه حزب الله عراق از دخالت سفارت ایالات متحده آمریکا در عراق در مسأله جاسوسی از اعضای حشد شعبی خبر داده بود.

این کوشش های سفارت عراق در حالی است که از زمان روی کار آمدن عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، این کشور در راستای کاهش تنش های منطقه ای کوشش می نماید؛ تنش هایی که البته در نتیجه سیاست های توسعه طلبانه ایالات متحده آمریکا و همچنین متحدان غربی و عربی آن، ظهور و بروز پیدا نموده اند.

بغداد بر این باور است که تداوم این تنش ها برای تمامی کشورهای منطقه پیامدهای منفی به دنبال دارد و درست به همین دلیل است که از فرصت های مختلف برای مرتفع ساختن این تنش ها بهره برداری می نماید. عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق نیز پیشتر به همین دلیل ضمن تأکید بر لزوم کاهش سطح تنش ها در منطقه، اعلام نموده بود که کشورش از هیچ کوششی در این زمینه دریغ نخواهد کرد و کوشش می نماید تا این تنش ها به حداقل برسند.

درهمین حال، سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز اخیرا در دیدار با متیو تولر سفیر ایالات متحده در بغداد با تأکید بر لزوم کاهش تنش های منطقه، نسبت به پیامدهای تنش های جاری هشدار داد و خواهان کوشش برای یافتن راهکار های سیاسی جهت حل و فصل چالش های موجود شد.

بغداد به خوبی می داند که علت اصلی و اساسی تنش های کنونی در منطقه، سلسله اقداماتی است که ایالات متحده آمریکا انجام می دهد. از همین روی، بغداد کوشش می نماید تا بدون توجه به سلسله سیاست های ایالات متحده آمریکا، در راستای کاهش تنش ها در منطقه گام بردارد؛ مسأله ای که موجب شده است تا سفارت ایالات متحده آمریکا در بغداد برای ممانعت از تداوم آن، وارد عمل گردد. درست به همین دلیل است که می بینیم صفحات مجازی متعلق به سفارت آمریکا در عراق اقدام به انتشار مطالبی می نمایند که می تواند زمینه ساز بروز بحران باشد.

در واقع، مقامات عراقی معتقدند که عاملان بحران سازی در منطقه اعم از ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی و یا امارات متحده عربی نمی توانند خود را از پیامدها و تبعات وخیم این بحران ها در امان نگاه دارند. این بدان معناست که اگر آتش بحران های نشأت گرفته از سیاست های توسعه طلبانه آمریکایی ها شعله ور شد، آن ها و متحدانشان نیز در شعله های آتش این بحران ها خواهند سوخت و اینگونه نیست که تنها دیگر کشورها تاوان این بحران سازی ها را پس دهند.

برهمین اساس، آنچه که بغداد ـ برخلاف خواسته سفارت آمریکا در عراق ـ روی آن تأکید دارد، حل و فصل تنش هایی کنونی در منطقه به وسیله تبادل نظر و رایزنی سیاسی است؛ درست همان چیزی که آمریکایی ها با آن مخالفند چرا که حضور خود در منطقه و همچنین عراق را در گرو هرج و مرج تنش می بینند. درصورت حل و فصل این بحران ها، تنش ها و هرج و مرج ها، آمریکایی ها خود به خوبی می دانند که دیگر بهانه ای برای باقی ماندن در منطقه ندارند. لذا واشنگتن به دنبال آن است تا به وسیله بحران سازی و مسدود کردن راهکارهای مسالمت آمیزِ حل تنش ها در منطقه یعنی تبادل نظرهای سیاسی، بهانه حضور خود در منطقه را همچنان حفظ کند.

مقامات بغداد بسیار امیدوار هستند تا آمریکایی ها و متحدان آن ها در کشورهای عربی به سلسله اقدامات خصمانه خود در منطقه سرانجام داده و از اتخاذ مواضع خصمانه و بی پایه و اساس دست بکشند تا شاید کمی از شدت تنش ها در منطقه کاسته گردد. مسئولان دولت بغداد پیشتر نیز به سران عرب و همچنین متحدان غربی آن ها اعلام نموده اند که در صورت افزایش تنش ها در منطقه، آن ها نیز پیامدها و تبعات ناشی از این بحران ها را متحمل می شوند.

براساس آنچه که پیشتر گفته شد، اقدام اخیر بغداد در شروع روند نقش آفرینی برای کاهش سطح تنش ها در منطقه به مذاق ایالات متحده آمریکا خوش نیامده است و لذا این کشور، مأموریت جدیدی برای سفارت خود در بغداد در نظر گرفته و آن، فرافکنی به وسیله کانال های رسانه ای برای ایجاد هرج و مرج است تا بدین ترتیب، مقامات عراقی از تداوم راستا فعلی منصرف شوند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 68

به "تنش زایی؛ مأموریت جدید سفارت آمریکا در عراق، اهداف تحرکات واشنگتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنش زایی؛ مأموریت جدید سفارت آمریکا در عراق، اهداف تحرکات واشنگتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید