تفاوت 33 درصدی بین آمار وزن و ارزش صادرات

به گزارش آفتاب صبا، آمار های شش ماهه صادرات کشور از یک تفاوت عجیب و فاحش میان ارزش و رقم وزنی میزان صادرات در نیمه اول سال جاری حکایت می نماید.

تفاوت 33 درصدی بین آمار وزن و ارزش صادرات

به گزارش گروه مالی آفتاب صبا آمار های شش ماهه صادرات کشور از یک تفاوت عجیب و فاحش میان ارزش و رقم وزنی میزان صادرات در نیمه اول سال جاری حکایت می نماید که شاید در گذشته اگر بی سابقه نبوده، اما کم سابقه است از همین رو لزوم آنالیز و نظارت بیشتر را از سوی دستگاه های ذی ربط گوشزد می نماید.

موضوع از آن قرار است که بر اساس آن چه از طرف سازمان توسعه تجارت و گمرک اعلام شد میزان صادرات طی شش ماه ابتدای سال جاری از یک سو 10.5 درصد کاهش در ارزش و از سوی دیگر 22.5 درصد افزایش در وزن داشته است، به عبارتی با وجود افزایش 22.5 درصدی وزن صادرات، ارزش آن 10.5 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است و در واقع تفاوت 33 درصدی بین وزن و ارزش صادرات ایجاد شده است. دلیل این تفاوت فاحش از دو حال خارج نیست، یکی این که با پذیرش کامل آمار ها، تحت تاثیر شرایط تحریم یا هر مسئله دیگری کشور به سمت خام فروشی رفته که موجب شده است از ارزش کالا ها کاسته و بر وزن آن اضافه نموده گردد و دوم این که متاسفانه از سوی صادرنمایندگان کم اظهاری اجرا شده است و بعضی از آنان ترجیح داده اند ارزش صادرات خود را کمتر از میزان حقیقی آن اظهار نمایند.

البته سازمان توسعه تجارت هنوز آمار های شش ماهه تجارت سال جاری را روی سایت خود قرار نداده است، اما حمید زادبوم سرپرست این سازمان هفته گذشته در نشست خبری خود با آفتاب صبا، رقم صادرات در شش ماه اول سال جاری را 20 میلیارد و 948 میلیون دلار اظهار داشت که از نظر ارزشی 10.5 درصد کاهش و از نظر وزنی 22.5 درصد افزایش داشته است. البته زادبوم درپاسخ به نگارنده درباره این که تفاوت فاحش رشد منفی ارزش دربرابر رشد مثبت وزنی صادرات ممکن است به دلیل کم اظهاری بعضی صادرنمایندگان برای فرار از پیمان سپاری (تعهد) ارزی باشد، اصل این موضوع را رد نکرد و گفت: بخشی از قیمت های پایه صادراتی کاهش یافته است، چون بعضی صادرنمایندگان می گویند که قیمت پایین تری بزنید. خیلی ها معتقدند که ارزش را واقعی نموده اند نه این که پایین تر آمده باشد، یعنی قبلا بالا بوده است.

وی با بیان این که بانک مرکزی درخصوص تعهد ارزی بخشنامه ای را در اردیبهشت ماه صادرکرد و تعقیب قانونی توسط این بانک صورت می گیرد، اضافه نمود: طبق این بخشنامه 50 درصد ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما، 30درصد واردات درمقابل صادرات و حداکثر 20 درصد آن را به صورت اسکناس می توانند اظهار نمایند و بانک مرکزی با موارد تخلف که عمدتا فراوری نماینده نبوده اند، برخورد نموده است.

درچنین شرایطی با توجه به آن چه رئیس سازمان توسعه تجارت درباره اظهار کمتر ارزش صادرات مطرح می نماید، جای آنالیز بیشتری از سوی دستگاه های نظارتی بر موضوع اظهار واقعی ارزش صادرات از سوی صادرنمایندگان وجود دارد تا بعضی افراد سودجو با کم اظهاری زمینه را برای خروج ارز حاصل از صادرات از چرخه مالی و خروج سرمایه از کشور فراهم ننمایند.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 262

به "تفاوت 33 درصدی بین آمار وزن و ارزش صادرات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت 33 درصدی بین آمار وزن و ارزش صادرات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید