تجهیز 250 هکتار از اراضی کشاورزی ری به آبیاری تحت فشار

به گزارش آفتاب صبا، مدیرجهاد کشاورزی شهرستان ری گفت: 250 هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان از ابتدای سال جاری تا به امروز به سامانه های نوین آبیاری تحت فشار و قطره ای مجهز شده است.

تجهیز 250 هکتار از اراضی کشاورزی ری به آبیاری تحت فشار

به گزارش آفتاب صبا آنلاین به نقل از ایرنا، محمد عباسی اظهار کرد: این درحالی است که 150 هکتار دیگر از زمین های کشاورزی شهرستان ری نیز تا انتها سال جاری به سیستم های نوین آبکمک تحت فشار تجهیز خواهد شد.

وی گفت: تجهیز 950 هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه های آبکمک تحت فشار در سال 98 در دستور کار جهاد کشاورزی شهرستان ری قرار داشت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ری افزود: در مجموع بیش از 9 هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان ری مجهز به سیستم های نوین آبکمک شده و با اجرای آن علاوه بر افزایش راندمان آب، افزایش عملکرد کشاورزان و جلوگیری از تبخیر آب نیز بهبود یافته است.

این مسئول با اشاره به این که دولت تا سقف 85 درصد از هزینه های آبکمک تحت فشار را به صورت کمک بلاعوض به کشاورزان ارائه می دهد، افزود: کشاورزان باید توجه داشته باشند که میزان این کمک ها بستگی به مساحت و موقعیت اراضی دارد.

وی گفت: دولت برای تجهیز یک هکتار از زمین های زراعی به سامانه آبکمک موضعی (قطره ای) تا 170 میلیون ریال، به سامانه بارانی بین 90 میلیون تا 140 میلیون ریال و تجهیز به سامانه کم فشار بین 50 تا 70 میلیون ریال کمک بلاعوض در نظر گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ری استان تهران افزود: اراضی کشاورزی اگر از 50 هکتار بالاتر باشند، کمک های بلاعوض بیشتری دریافت می کنند.

عباسی ادامه داد: آورده کشاورزان نیز برای تجهیز هر هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم های نوین آبکمک در سامانه بارانی و قطره ای در حدود 100 میلیون ریال و در سامانه کم فشار 40 میلیون ریال است.

این مسئول با بیان این که استقبال کشاورزان نسبت به تجهیز سامانه های نوین کشاورزی در سال های اخیر کاهش یافته است، افزود: گرانی ادوات سامانه های نوین آبکمک، هزینه نصب و افزایش هزینه های نگهداری این سامانه ها از مهمترین علل کاهش رغبت کشاورزان است.

عباسی بیان نمود: کشاورزان بخش فشافویه و کهریزک به دلیل داشتن اراضی کشاورزی وسیع نسبت به کشاورزان بخش های قلعه نو و کهریزک از رغبت بیشتری برای استفاده از سیستم های نوین آبکمک برخوردار هست.

شهرستان ری با 29 هزار هکتار زمین کشاورزی سالانه حدود 850 هزار تن محصولات کشاورزی و زراعی تولید می کند.

ری رتبه اول تولید گندم، ذرت علوفه ای، انواع صیفی، شیر و رتبه دوم تولید جو و تخم مرغ را در استان تهران دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 569

به "تجهیز 250 هکتار از اراضی کشاورزی ری به آبیاری تحت فشار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجهیز 250 هکتار از اراضی کشاورزی ری به آبیاری تحت فشار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید