بحران در شرق آفریقا ، حمله همزمان ویروس کرونا و طاعون ملخ

به گزارش آفتاب صبا، هجوم گسترده موج دوم ملخ ها به زمین های کشاورزی سه کشور شرق آفریقا چنان بزرگ و وحشتناک است که کارشناسان پیامدهای آن را 20 برابر موج اول برآورد کرده اند.

بحران در شرق آفریقا ، حمله همزمان ویروس کرونا و طاعون ملخ

به گزارش آفتاب صبا به نقل از ایندیپندنت، سه کشور کنیا، اتیوپی و سومالی در ماه های ژانویه و فوریه بدترین بحران ناشی از هجوم صدها میلیارد ملخ را در 70 سال اخیر پشت سر گذاشتند اما آنچه این روزها در آفریقای شرقی می گذرد، ترکیب دو بحران بسیار وحشتناک تر است؛ رسیدن ویروس کرونا و همزمان هجوم ملخ ها که کارشناسان گستردگی آن را 20 برابر بیش از هجوم دو ماه پیش برآورد می کنند.

زندگی میلیون ها نفر از ساکنان شرق قاره سیاه با رسیدن میلیاردها میلیارد ملخ جوان و تازه نفس وارد فازی تازه می شود. این حشره های خوش اشتها به امید یافتن غذایی که با بارش باران های بهاری فراهم شده، فرسنگ ها راه را کوبیده و خود را به کنیا، اتیوپی و سومالی رسانده اند. حالا اهالی مناطق روستایی در تلاشی که معمولا دستاورد هم ندارد و بی فایده است، گرد هم می آیند تا با ملخ های گرسنه مبارزه کنند و زمین های خود را نجات دهند.

این گرد هم آمدن آن هم در زمانه شیوع بیماری کووید-19 احتمال افزایش تعداد مبتلایان را در پی دارد اما برای مردم فقیر کشورهای فقیر آفریقایی، نجات دادن زمین های کشاورزی در اولویت است و آنچه کمتر اهمیت دارد، جان است. برخی مردم معتقدند ممکن است پای ویروس به محل زندگی آنها نرسد اما ملخ ها بی تردید از راه می رسند و همه چیز را از بین می برند.

برخی کشاورزان برای مبارزه با هجوم ملخ های ویرانگر دست به کار شده اند اما گروهی دیگر در قرنطینه کرونا در خانه مانده و تماشاکر از بین رفتن زمین های خود هستند. از سوی دیگر، سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد فائو خواستار افزایش کمک ها برای جبران خسارت های ناشی از شیوع طاعون ملخ شده و پول درخواستی را از 76 میلیون دلار به 153 میلیون دلار رسانده است.

وزیر کشاورزی اوگاندا اعلام کرده کشورش به دلیل تعطیل شدن حمل و نقل دریایی و هوایی ناشی از شیوع کرونا هنوز نتوانسته سم مربوط به مبارزه با ملخ را از ژاپن وارد کند و باید چهار میلیون دلار دیگر برای این پروژه اختصاص دهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 734

به "بحران در شرق آفریقا ، حمله همزمان ویروس کرونا و طاعون ملخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران در شرق آفریقا ، حمله همزمان ویروس کرونا و طاعون ملخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید