انتقاد یک عضو شورای اسلامی فارس از نحوه توزیع عوارض آلایندگی عسلویه

به گزارش آفتاب صبا، نماینده شهرستان لامرد در شورای اسلامی فارس با بیان اینکه نحوه توزیع عوارض آلایندگی عسلویه، ظلم در حق مردم فارس و هرمزگان است، گفت: حق مردم فارس را به کسانی می دهند که بوی گوگرد هم به آن ها نمی رسد.

انتقاد یک عضو شورای اسلامی فارس از نحوه توزیع عوارض آلایندگی عسلویه

به گزارش آفتاب صبا، وهب نورایی شنبه 23 شهریور در جمع آفتاب صبا با انتقاد از نحوه توزیع عوارض ناشی از آلایندگی صنایع مستقر در پارس جنوبی، گفت: انحصار بوشهر بر عوارض حق آلایندگی خلاف قانون است.

او ادامه داد: مردم شهرستان های لامرد و مهر، حق قانونی خود را از آلایندگی صنایعی می خواهند که علاوه بر تحمل سال ها آلایندگی آن، بسیاری از راه های مواصلاتی و جاده های خود را قربانی ساخت این پروژه ملی نموده و هرگز منافع ملی شان اجازه شکایتی به آنان نداده است تا جایی که اثرات آن نقل و انتقال ها و عبور و مرور کامیون ها را هنوز می توان بر پیکر شهرها و بخش های مختلف آن مشاهده کرد.

نماینده شهرستان لامرد در شورای اسلامی فارس همچنین با انتقاد از عملکرد نماینده شهرستان های عسلویه، کنگان، دیر و جم در مجلس شورای اسلامی افزود: در شأن نماینده مردم نیست که تنها با اتکا به یک جبر جغرافیایی حق مردم مستحق را پایمال کند و برای شهرستانی صدها کیلومتر دورتر، یقه بِدَرَد و چادر به کمر ببندد!

نورایی همچنین با انتقاد از تحرکات غیرقانونی و حساسیت زای بعضی مقامات استان بوشهر، گفت: باید بپذیریم که اتحاد مسئولان بوشهر در تمرد از قانون و پایمال کردن حق قانونی دیگر شهرستان های در معرض آلایندگی قابل تحسین است.

وی گفت: منصفانه نیست که مسئولین استان بوشهر از استاندار و امام آدینه محترمشان تا نماینده شهرستان های عسلویه، کنگان، دیر و جم در مجلس شورای اسلامی، نمایندگان دیگر شهرستان هایی را که طبق قانون و نظر کارشناسان، در معرض آلایندگی قرار دارند، به چپاولگری متهم نمایند و توقع رعایت قوانین و حق طلبی مردم شهرستان های متاثر از آلایندگی را نادیده بگیرند.

این عضو هیئت رئیسه شورای استان فارس افزود: این عزیزان حتی در رعایت عدالت و انصاف در محدوده استان خودشان نیز ناتوان بوده اند و مبالغ قابل توجهی از حق آلایندگی را به شهرستان هایی اختصاص می دهند که کمترین تجربه ای از بوی گوگرد و حرارت مشعل ها را هم ندارند.

نورایی با بیان اینکه بعضی نمایندگان و مسئولان تنها نظاره گر اجحاف در حق مردم فارس هستند، رفتارهای مسئولان و نمایندگان استان بوشهر را هشداری برای همتایان آن ها در استان فارس دانست و بیان نمود: بعضی با ارائه دلایلی به ظاهر موجه اما غیرواقعی از قبیل دخالت نکردن در امور دیگر شهرستان ها از خود سلب مسئولیت نموده و تنها نظاره گر این اجحاف در حق شهرستان های لامرد و مهر هستند.

وی با ارائه راه حل حل مناقشه، رعایت قانون و اتحاد و همدلی ادامه داد: نمایندگانی که رأی و قدرت خود را از مردم دارند، جز با پاسداری از قانون نمی توانند حافظ منافع مردم باشند؛ اینگونه اعمال و عملکرد جزیره ای و تنها حافظ منافع شهرستان خود بودن، نه تنها سرباز زدن نمایندگان از مسئولیت شان است که اتحاد و همدلی مردم در این شرایط حساس تاریخی را هدف قرار می دهد و ماحصلی جز تشتت و پراکندگی و در نتیجه تضعیف این دستگاه قانون گذار در پی نخواهد داشت.

نورایی نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی را به اتحاد و همدلی فرا خواند و یادآور شد: همانگونه که منافع ملی در گرو حفظ منافع هر استان است، منافع کل استان نیز در گرو تأمین منافع هرکدام از شهرستان های آن است و این همه جز با رعایت قانون و همچنین اتحاد و همدلی میسر نخواهد شد.

عضو شورای اسلامی استان فارس ضرورت اقدام عاجل دولت برای سرانجام دادن به اختلافات دو استان همسایه را هم یادآور شد و گفت: مسئله اختصاص عوارض آلایندگی به یکی دیگر از مسائل مورد اختلاف مسئولان این دو استان تبدیل شده و به نظر می رسد با توجه به بعضی حساسیت ها و همچنین اهمیت موضوع، دولت باید هرچه سریع تر نسبت به حل این مسائل تصمیم قاطع و اقدام فوری انجام دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 161

به "انتقاد یک عضو شورای اسلامی فارس از نحوه توزیع عوارض آلایندگی عسلویه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد یک عضو شورای اسلامی فارس از نحوه توزیع عوارض آلایندگی عسلویه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید