ادامه کشمکش ترامپ با فرمانداران ایالت های آمریکا بر سر تصمیم گیری درباره قرنطینه

به گزارش آفتاب صبا، فرمانداران چندین ایالت شرق و غرب آمریکا به ادعای رئیس جمهور این کشور مبنی بر اینکه اختیار تام برای تصمیم گیری درباره پایان قرنطینه در ایالت ها دارد واکنش نشان دادند.

ادامه کشمکش ترامپ با فرمانداران ایالت های آمریکا بر سر تصمیم گیری درباره قرنطینه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، چند هفته پس از آغاز قرنطینه در ایالت های مختلف آمریکا برای مهار کرونا، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور ادعا کرد که برای تصمیم گیری درباره سرانجام قرنطینه و آغاز کار مجدد فعالیت های اقتصادی در ایالت ها صلاحیت و اختیار تام دارد.

این ادعا به مذاق فرمانداران ایالت های آمریکا از هر دو جناح دموکرات و محافظه کار خوش نیامد زیرا آنها با استناد به قانون، خود را دارای صلاحیت تصمیم گیری در این زمینه می دانند.

دونالد ترامپ بدون استناد به جزئیات خاصی از منبع قانونی قدرت ادعایی خود گفته است که به رغم محدودیت های پیش بینی شده در قانون اساسی، قدرت او در کشور مطلق است. ترامپ روز دوشنبه در کاخ سفید گفت: وقتی یک نفر رئیس جمهور ایالات متحده است، اقتدارش کامل است و افزود: فرمانداران این را می دانند.

بر اساس قانون اساسی آمریکا فرمانداران ایالت ها مسئول اصلی تصمیم گیری در زمینه تأمین امنیت شهروندان مقیم همان ایالت هستند. فرمانداران گفته اند از آنجایی که خودشان به منظور تأمین امنیت تصمیم به وضع مقررات قرنطینه گرفته اند، بنابراین خودشان هم باید درباره زمان بازگشت به شرایط عادی تصمیم بگیرند.

اظهارات رئیس جمهوری آمریکا اندکی پس از آن ایراد شد که مسئولان چند ایالت در غرب و شمال شرقی آمریکا از جناح دموکرات اعلام کردند تصمیمات جداگانه برای لغو تدریجی مقررات قرنطینه و بازگشایی فعالیت ها به وضع عادی در ایالت های خود را با یکدیگر هماهنگ می کنند.

به گزارش رویترز، فرمانداران 10 ایالت شرق و غرب آمریکا در حال تدوین و هماهنگ کردن برنامه های خود برای ازسرگیری بخشی از فعالیت های اقتصادی و بازگشت به شرایط عادی هستند.

اندرو کوئومو فرماندار ایالت نیویورک در این باره گفت: یک تیم کاری به همراه 5 فرماندار دیگر در نیوجرسی، کانکتیکات، دلاوار، پنسیلوانیا و رود آیلند تشکیل دادیم تا بهترین راهبردها برای تسهیل محدودیت های اعمال شده به خاطر بحران شیوع ویروس کرونا را اتخاذ کنیم.

این 10 فرماندار که همگی غیر از چارلی بیکر فرماندار ماساچوست، دموکرات هستند هیچ جدول زمان بندی دقیق و مشخصی را برای سرانجام دادن به تدابیر و اقدامات محدودکننده و بازگشت تدریجی به شرایط عادی اعلام نکرده اند.

به گزارش یورونیوز، گرچه دونالد ترامپ به تمام مردم کشورش توصیه کرده بود برای در امان ماندن از کرونا و نجات جان دیگران در خانه بمانند، اما بر اساس قانون، این فرمانداران و رهبران محلی بودند که در عمل محدودیت های اجباری از جمله تعطیلی مدارس و تعطیلی مشاغل غیر ضروری را در هر ایالت اعمال کردند.

دونالد ترامپ روز دوشنبه اختلاف خود با فرمانداران بر سر صلاحیت تصمیم گیری برای سرانجام قرنطینه را تقصیر رسانه های اخبار جعلی دانست و در توییتر نوشت: برخی رسانه های اخبار جعلی به هدف ایجاد اختلاف و اغتشاش، نوشته اند که بازگشایی در ایالت ها با فرمانداران است و نه رئیس جمهوری و دولت فدرال آمریکا. باید کاملا درک شود که این موضوع اشتباه است.

وی در ادامه توییت نوشته است: دلایل خوب و زیادی داریم که تصمیم با رئیس جمهوری است. این را هم باید بگویم که من با دولتم داریم از نزدیک با فرمانداران همکاری می کنیم و این کار ادامه خواهد داشت.

ترامپ در همین پیام توییتری وعده داده است که به زودی تصمیمی درباره قرنطینه از جانب او با هماهنگی فرمانداران ایالت ها گرفته می شود.

دستور دولت فدرال آمریکا برای فاصله گذاری اجتماعی در دوران قرنطینه تا سرانجام ماه جاری میلادی اعلام شده است. دونالد ترامپ که نگران پشت سر گذاشتن بحران کروناست پیش از این با مشاوران خود در زمینه لغو دستور فاصله گذاری اجتماعی نیز مصاحبه کرده بود.

این در شرایطی است که آمار تلفات ویروس کرونا در آمریکا روز دوشنبه به اوج خود رسیده و حداقل 1500 نفر جان خود را از دست داده اند.

فرماندار ایالت نیویورک که با بیشترین تلفات ناشی از ویروس کرونا 10 هزار نفر روبه رو شده است، روز دوشنبه گفته است که بدترین مرحله بحران به سرانجام رسیده است.

دولت ترامپ اول ماه می را زمان احتاقتصادی برای کاهش برخی از محدودیت های اجتماعی اعلام کرده است.

تعداد تلفات ناشی از ویروس کرونا در آمریکا تا روز دوشنبه به بیش از 23600 نفر رسیده است. بیش از 581 هزار نفر نیز تا به امروز به این ویروس مبتلا شده اند.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aftabesaba.ir شناسه مطلب: 736

به "ادامه کشمکش ترامپ با فرمانداران ایالت های آمریکا بر سر تصمیم گیری درباره قرنطینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه کشمکش ترامپ با فرمانداران ایالت های آمریکا بر سر تصمیم گیری درباره قرنطینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید